Mersin Nusrat Mayın Gemisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Mersin ilimizin Tarsus ilçesinde bulunan ülkemizin kurtuluşuna vesile olan bir gemiyi size anlatmaya çalışacağız. Bu gemi tarihe destan yazan Nusrat Mayın Gemisidir.

Mersin Nusrat Mayın Gemisi

Ülkemiz 1. Dünya savaşında birçok cephede çok çetin savaşlara girmiştir. Bunlardan şüphesiz ve en önemlisi Çanakkale cephesidir. Bu cephede ülkemizin kurtuluş cephesidir, zafer cephesidir, Düşmanı püskürtme cephesidir, Destan yazan cephesidir, Bunun gibi binlerce benzetme yapsak hakkını vererek anlatılmayacak bir cephedir. Bu cephede başarılı olmamızın ve düşmanı püskürtmemize yardımcı olan Nusrat Mayın Gemisi’dir. Bu gemi 3 eylül 1914 de Çanakkale’ye getirilmiştir. Bu gemi Alman yapımı bir gemi olup dar alanda çok çabuk hareket eden ve düşmanı etkisizleştiren bir gemidir. Bu gemi Nusratın mayınlarıyla yaklaşık 639 kişilik düşman mürettebatına suya göçmüştür. Bunlara kısa bir dipnot düşürecek olursak bunları elbette gemi hepsini tek başına yapmamıştır. Kahraman askerlerimizin kahramanlığını bilmemiz ve görmemiz gerekir.  Mersinden Tarsus’a parçalara bölünerek getirilen bu gemi burada orjinaline yakın şekilde tekrar onarılıp ziyaretçilere açılmıştır.

Sonuç olarak 15 mart 1915 tarihli Çanakkale savaşını kaderini değiştiren bu gemiyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Nusrat Mayın Gemisi Nerede?

Nusrat Mayın Gemisi, Mersin’nin Tarsus ilçe girişinde bulunan  Tarsus Çanakkale Parkı içerisinde yer alır.

Nusrat Mayın Gemisi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Tarsus ilçesine ulaşmak gerekir. Mersin merkezden kalkan servislerle ilçeye ulaşılır.

Nusrat Mayın Gemisi
Nusrat Mayın Gemisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here