İstanbul Nusretiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Nusretiye Camii İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur. Cami Tophane camisi olarak da bilinir. Tarihi İstanbul kentin dışına yapılmış en büyük Selatin camisidir.

Nusretiye Camii Nerede

Caminin olduğu yerde 3. Selim zamanında yapılan Arabacılar Kışlası Camisi bulunuyordu. Bu cami uzun yıllar yöre halkına hizmet etti. 1823 yıllında burada büyük bir yangın çıktı. Firuzağa yangını dediğimiz bu yangın birçok yapıyı yuttu resmen bunlardan biri de Arabacılar Kışlası Camisiydi.

İstanbul Nusretiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

1823 yıllında 2. Mahmut Arabacılar Kışlası Camisinin yerine bir cami yapmaya karar verir. Bu camiyi de Krikor Balyan’a yaptırır. Bu caminin yapılmasının sebebi ise o zaman Osmanlı Devletin başına bela olan yeniçerileri kapatmasıydı. Bunu zaferle kutlamak için bu cami inşa edildi.

Nusretiye Camii iç tasarımı

Cami yapıldığı yıllarda Osmanlı Devletinde etkin olarak kullanılan ampir ve barok üslup etkisindeki caminin sebil, muvakkithane ve şadırvanı da Tophane’yi süsler. Cami birçok onarımdan geçilmiştir.

İstanbul Nusretiye Camii Nerede

İstanbul Nusretiye Camii, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane Semti, Kılıçali Paşa Mahallesinde bulunur.

İstanbul Nusretiye Camii Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmanın en kolay yolu tramvay’dır. Tramvay’a binip Tophane semtinde inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz. Taksim’den binecekseniz burada metro’ya binip Kabataş’ta inip Tophane istasyonuna biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

İstanbul Nusretiye Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here