Okçu Baba Türbesi

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: Osmangazi ilçesine giden otobüsler ile ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 50 km

Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan Okçu Baba türbesi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

İlimizde bulunan bu türbe  hisar kapısı yanında yapılmıştır. 14 yüzyılda inşa edilmiştir. yapımında kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Kare yapılı olan bu türbede kimin yattığı ile ilgili iki farklı rivayet bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Rivayet: okçu baba bir askerdir. İsmi Nusret veya Nasrettin olunduğu söylenir. Kahramanlıkları ile tanınan bu asker ölünce buraya defnedilmiştir. Hatta bu yörede bulunan han çeşme bu kişiye ait olunduğu söylenir.
  2. Rivayet: okçu baba aslında bir alperen olup ismini her yere duyurmuştur. Bursa’nın fethinde büyük bir desteği olup ilk Bursa’yı müjdeleyen kişidir. Daha sonra Uludağ’a çıkıp oradan ok atmıştır. Ok nereye düşerse beni oraya gömün demiş. Öldükten sonra orada gömüp türbe yapmışlardır.

    Okçu Baba Türbesine nasıl gidilir
    Okçu Baba Türbesine nasıl gidilir

Bu türbe daha sonra 860 yıllında Bursa depremi ile büyük bir hasar görmüştür. Daha sonra türbesini yıkıp mezarını bugünkü yerine taşınmıştır. Hatta bir rivayete göre okçu baba her Cuma günü türbesinde çıkıp eski yerine gitmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler dua ederler, adak adarlar. Mimari yapısını incelerler. Buraya yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir.

Okçu Baba Türbesi Nerede
Okçu Baba Türbesi Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Okçu Baba Türbesi
Okçu Baba Türbesi

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here