Bilecik Orhan Gazi Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Bilecik kent sınırlarında bulunan Orhan Gazi Camii veya diğer adıyla Kurşunlu Cami; Yıldırım Beyazıt tarafından dedesi Orhan Gazi adına 1392 yılında inşa edilmiştir. Bazı kaynaklara göre ise 1331 yılında Orhan Gazi tarafından inşa edildiği belirtilmektedir.

Bilecik Orhan Gazi Camii

Orhan Gazi Camii kare planlı, tek kubbeli bir yapıya sahiptir. Caminin kubbesi kurşun ile kaplı olmasından dolayı halk arasında Kurşunlu Camii olarak da anılır. Caminin en dikkat çeken yönü asıl minaresinin camiye 30 metre uzaklıkta bir kayanın üzerinde yer almasıdır. Günümüzde camiye bitişik olan iki minare sonradan eklenmiştir. II. Abdülhamit Döneminde büyük onarım gören Orhan Gazi Camii günümüze sağlam olarak ulaşan tarihi yapılardandır.

Orhan Gazi Camii Nerede?

Orhan Gazi Camii, Bilecik kent merkezine bağlı İstiklal Mahallesi, A. Refik Öztürk Caddesi üzerinde bulunur. Diğer bir deyişle Burada bulunan Edebali Türbesine yaklaşık 50 metre uzaklıkta yer almaktadır.

Orhan Gazi Camii Nasıl Gidilir?

Orhan Gazi Camii veya diğer bir deyişle Kurşunlu Cami’ye ulaşmak için toplu taşıma araçlarıyla veya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here