Oruç Baba Türbesi Nerede Nasıl Gidilir?
Oruç Baba Türbesi Nerede Nasıl Gidilir?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok vatandaş Oruç Türbesine akın etti. Peki bu Oruç Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir ve ne özelliği var soruları sıkça sorulmaya başlandı. Bizde edindiğimiz bilgiler ışığında bu yazıyı yazmaya karar verdik. Umarım kafanızda oluşan sorular cevap bulur.

Oruç Baba ile ilgili iki tane farklı rivayet bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve daha çok kabul gören rivayet şöyledir.; Oruç Baba denilen bir kişi burada yaşam sürüyormuş. Bu kişi çok fakirmiş. Fakat buna rağmen ibadetini hiç aksatmadan yapıyormuş. Ramazan ayı geldiğinde ise iftarını bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açarmış.

Diğer bir rivayette göre ise 1453 yıllında İstanbul fethi sırasında bu derviş sürekli askerlere yiyecek taşırmış. Hatta su ve yiyecek kıtlığı yaşandığı zamanlarda bile Oruç ismindeki derviş yine de su ve yiyecek getirirmiş bu nedenle Baba lakabını almıştır. Oruç Baba efsanesi günümüze kadar gelmiştir.

Her ramazan ayında çok sayıda kişi bu türbeye akın eder. Buraya gelen kişiler iftarını bir kuru ekmek parçası ve sirke ile açarlar. Daha sonra türbe üzerine gelip Oruç Baba yüzü suyu hürmetine dua ederler. Özellikle ilk iftarı burada yapanların dilekleri kabul olduğu söylenilir. Bu yüzden çoğu kişi Ramazanın ilk günü buraya akın eder.

Oruç Baba Türbesi Nerede Nasıl Gidilir?

Oruç Baba Türbesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Topkapı Mahallesi, Kürkçü Bostanı sokakta bulunur. Buraya ulaşmak için Kabataş Tramvay hattı ile Pazartekke durağından inip birkaç adım sonrasında ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here