Pakistan Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Pakistan Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

192.826.502 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 6. ülkesi olan Pakistan; Asya kıtasında yer alır. Başkenti İslamabad olan bu ülkeye yıl boyunca çok sayıda insan seyahat etmektedir.

Göz at ;

  1. İslamabad Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Pakistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Pakistan Nerede?
  4. Pakistan Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Pakistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bugün siz değerli okurlarımız için Pakistan’da yer alan 10 gözde turistik yapıyı paylaşacağız. Şöyle ki;

1-Badshahi Camii

Badshahi Camii
Badshahi Camii

Pakistan’ın Lahor şehrinde yer alan bu cami; 1671 yıllında  6. Babür imparatoru Ebul muzaffer Muhyiddin Muhammed (Evrengiz) tarafından inşa edilmiştir. Bu cami sanatsal olarak Dünya’nın en güzel camilerinden biridir. Özellikle kocaman avlusu, Muazzam Kubbesi ve harika minaresiyle  insanları kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

2-Lake Saiful Muluk Gölü

Lake Saiful Muluk Gölü
Lake Saiful Muluk Gölü

Pakistan’ın güneyinde Kağan Vadisi’nde yer alan bu göl, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık 3 bin metre yükseklikte bulunur. Bu nedenle şehrin en yüksek gölü olarak da bilinir. Gölün harika manzarası eşliğinde sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp güzel zaman geçirmek için bu adres tam size göre bir yerdir. Burada bol bol manzara fotoğrafı çekmeyi unutmayın.

3-Lahor Kalesi

Lahor Kalesi
Lahor Kalesi

Pakistan’ın Lahor şehrinde yer alan bu kale, 1566-1605 yılları arasında Babür İmparatoru Ekber Şah tarafında inşa edilmiştir. Kale, Türk-İslam mimarisiyle inşa edilen en güzel yapılarından birdir. Bu kale 1981 yıllından berri UNESCO Dünya Miras listesinde bulunur. Kale içerisinde 21 anıt ve 3 müze bulunur.  Lahor şehrine geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken bir yapıdır.

4-Şalemar Bahçeleri

Şalemar Bahçeleri
Şalemar Bahçeleri

Pakistan’ın Lahor şehrinde yer alan bu bahçe, 1637-1641 yılları arasında Şah Cihan tarafında inşa edilen Babür bahçe kompleksidir. Dünyanın en en önemli bahçelerinden biri olup 1981 yıllından berri Unesco tarafından koruma altına almıştır. Bu bahçe kesinlikle görülmeye değerdir. Cennet bahçesi olarak da bilinmektedir.

5-Pakistan Kulesi

Pakistan Kulesi
Pakistan Kulesi

Pakistan’ın sembolü haline gelen bu kule, 1960 yıllında inşa edilen bir kamu anıtıdır. Bu kule, Pakistan’ın bağımsızlığı ve Müslümanlığın simgesi olarak yaptırılmıştır. 62 metre yüksekliğinde yer alan bu kule, kesinlikle gezilip görülmeye değerdir. Kule üzerinde yer alan beyaz mermerlerde Kuran ayetleri ve Allah’ın 99 ismi bulunur. Bu kule aynı zamanda ülkenin önemli siyasi olay ve mitinglerin yaşadığı meydan olarak da bilinir.

6-Mohenco-daro Antik Kenti

Mohenco-daro Antik Kenti
Mohenco-daro Antik Kenti

Mohenjo-daro, Pakistan’ın Sind eyaletinde yer alan bir arkeolojik alandır. M.Ö. 2500 yılında  inşa edildiği düşünlen bu antik kent, Eskiden ülkenin en büyük yerleşim yeriydi. Burada yapılan kazılar sonucunda çok sayıda farklı uygarlığa ait tarih kalıntılar bulunmuştur. Buraya yolunuz düşerse bu açık hava müzesini mutlaka ziyaret edin. Bu antik kent günümüzde Unesco Dünya Miras listesinde yerini almaktadır.

7-Lok Virsa Müzesi

Lok Virsa Müzesi
Lok Virsa Müzesi

Pakistan’ın başkenti İslamabad’a yer alan müze, ülkenin yerel kültürüne ait çok sayıda eserin sergilendiği bir yerdir. Pakistan’ın kültürel değerleri ve tarihini öğrenmek istiyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Müze bünyesinde  resimler, seramik işlemeler, müzik ve tekstile ilgi birçok koleksiyon bulunur. Ayrıca müze binasının mimarisi de oldukça dikkat çekicidir.

8-Karachi Safari Park

Karachi Safari Park
Karachi Safari Park

Pakistan’ın Karachi şehrinde yer alan bu park, 1970 yıllında Teğmen Atiq-ur-Rehman tarafından hizmette açılmıştır. 148 dönümlük bu parkta çok sayıda hayvan bulunmaktadır. Buraya gelip birçok hayvanı daha yakında görebilirsiniz. Park bünyesinde birçok farklı gezi alanı bulunur. Özellikle Kuğu Gölünü tavsiye ederim. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelirseniz güzel vakit getireceğinizden eminim.

9-Faysal Camii

Faysal Camii
Faysal Camii

Pakistan’ın başkenti İslambad’a yer alan Faysal Cami, 1986 yıllında Vedat Dalokay tarafından inşa edilmiştir. Bu cami, Dünya’nın en güzel camilerinden biridir. Hem bulunduğu konum hem de mimarisi göz kamaştırmaktadır. Pakistan’a gelen biri bu camiyi ziyaret etmeden kesinlikle geri dönmemeli.  74 bin kişilik kapasitesiyle birçok insana hitap etmektedir. Ayrıca dünyanın en estetik dini yapıları arasına da yer bulmuştur.

10-Mohatta Sarayı

Mohatta Sarayı
Mohatta Sarayı

Pakistan’ın Karaçi şehrinde yer alan bu saray, 1927 yıllında Ağa Ahmed Hüseyin tarafından inşa edildi. Şehrin en popüler turistik yapılarından biridir. Saray’da Hint Mimarisine ait birçok iz görülmektedir. Bu saray Mohatta ailesi için inşa edilmiştir. Mohatta ailesi uzun yıllar burada konaklamıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu sarayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Bunlar dışında Pakistan hakkında merak edilen diğer sorular ise aşağıda verdiğimiz listede bulabilirsiniz. Buna rağmen merak ettiğiniz başka soru varsa yorum kısmında biz yazabilirsiniz.

Pakistan
Pakistan Bayrağı

Nüfus: 192.826.502

Başkent: İslamabad

Resmi Dilleri:Urduca, İngilizce

Para Birimi: Pakistan rupisi

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 14 Ağustos 1947

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here