gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Palu Hakkında

Elazığ iline bağlı, doğal güzellikleriyle bilinen bir ilçemizdir. Elazığ merkeze 77 km. uzaklığında olup, ilçeye bağlı Beyhan ve Beltaşı beldeleri bulunmaktadır. Palu, Hz. Ömer döneminde İslam orduları tarafından fethedilmiştir.

Daha sonra Bizanslılar Palu ve çevresini almış ve varlıklarını sürdürmüşlerdir. Toprakların Selçukluların eline geçmesiyle Çubukoğulları ve Artukoğulları bölgede hâkimiyet kurmuştur. 1515’de Yavuz Sultan Selim Han’ın komutanlarından Karaçinoğlu Ahmet, Palu’yu almış ve yeni bir dönem başlatmıştır.

Palu nerededir?

Palu, Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesinde Elazığ ili sınırları içinde Batısında Elazığ, doğusunda Bingöl ili, kuzeyde Kovancılar ilçesi, güneyinde Arıcak ve Alacakaya ilçeleri vardır. 2018 yılında yapılan nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu 23.834 kişidir.

Palu Hangi Bölgededir?

Elazığ iline bağlı olan Palu, Murat suyu etrafındaki düzlükler ile güneyde Doğu Toroslar’ı oluşturan dağ sıralarının arasında olup, Doğu Anadolu Bölgesindedir.

Palu Hangi Şehirdedir?

Palu, Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesinin Elazığ ilindedir. İlçenin tarihi çok eskilere kadar dayanır. İlkçağ ve orta çağdan kalan pek çok tarihi yapı ve eser vardır. Doğal güzellikleri ile ünlü bir ilçedir. Palu tarihi boyunca Bizans, Urartu ve Roma hâkimiyetlerinde kalmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here