PAYLAŞ
Elazığ

Elazığ Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Elazığ 578.789 toplam nüfusu ile ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunur. Elazığ ilimize bağlı 11 ilçe 537 köy ve 709 mezra bulunur. Elazığ ilimizi tarihi M.Ö 20. yüzyıla dayanır. Anadoluyu Mezopotamya bağlayan kervan yolların geçiş noktasında bulunur. Bu nedenle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden birçok tarihi yapı kalmıştır. Bunun dışında ilimizde birçok doğal güzellik bulunur. Buraya bir gezi düzenleyip ilimizi daha yakında görüp gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Harput Kalesi

10:00-11:30

Elazığ kent merkezine bağlı Harput Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

Harput Ulu Cami

12:00-13:30

Elazığ kent merkezine bağlı Harput Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

Elazığ Buzluk Mağarası

14:00-15:30

Elazığ kent merkezine bağlı Harput Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

16:00-17:00

Elazığ kent merkezine bağlı Harput Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

Belek Gazi Anıtı

17:30-18:00

Elazığ ilimizin merkezine bağlı Harput’un girişinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

2.Gün

Hazarbaba Kayak Merkezi

10:00-13:30

Sivrice İlçemizin güneyinde bulunan bu dağ 2347 metre yüksekliğinde bütün il ve ilçeyi adeta selamlamaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.

Hazar Gölü

14:00-18:00

Hazar Gölü Elazığ’a 22 km uzaklıktadır. Sivrice ilçesinin sınırlarında bulunur. Buraya özel aracınızla gidebilirsiniz. Tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3.Gün

Çirçir Şelalesi

10:00-13:30

Elazığ ili, Keban ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.

Keban Barajı

14:00-18:00

Bu baraj Türkiye’nin yapay göller içinde  en büyük ikinci gölüdür. Murat vadisi boyunca uzanan bu barajımızın uzunluğu 125 kilometredir. Keban barajında üretilen elektrik üretimi bakımında çok önemli bir yere sahiptir.  Keban ilçesinin sınırında bulunur. Buraya tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

4. ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Harput KalesiElazığ kent merkezine bağlı Harput Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Keban BarajıBu baraj Türkiye’nin yapay göller içinde  en büyük ikinci gölüdür. Murat vadisi boyunca uzanan bu barajımızın uzunluğu 125 kilometredir. Keban barajında üretilen elektrik üretimi bakımında çok önemli bir yere sahiptir.  Keban ilçesinin sınırında bulunur. Buraya tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.
Harput Ulu CamiElazığ kent merkezine bağlı Harput Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Hazar GölüHazar Gölü Elazığ’a 22 km uzaklıktadır. Sivrice ilçesinin sınırlarında bulunur. Buraya özel aracınızla gidebilirsiniz. Tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Kömürhan KöprüsüBu köprü Malatya– Elazığ karayolu üzerindedir. Bu köprü çok eski bir köprü olup daha sonra barajların etkisi ile yıkılmıştır. Yerine yeni bir köprü yapıldı fakat ismi aynı kaldı.
Elazığ Buzluk MağarasıElâzığ yakınlarındaki Harput antik kentinde bulunan mağaradır. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanabilir.
Hazarbaba Kayak MerkeziSivrice İlçemizin güneyinde bulunan bu dağ 2347 metre yüksekliğinde bütün il ve ilçeyi adeta selamlamaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşım sağlanabilir.
Üryan Baba TürbesiMerkezden bulunan Harput mahallesindedir. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Üç Lüleli Çeşme (Harput)Merkezden bulunan Harput mahallesindedir. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Sori ŞelalesiBu şelale Alacakaya ilçemizin sınırlarında bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Meryem Ana KilisesiMerkezden bulunan Harput mahallesindedir. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Mansur Baba TürbesiMerkezden bulunan Harput mahallesindedir. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Kazım Efendi TürbesiMerkezden bulunan Harput mahallesindedir. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
İzzet Paşa CamiElazığ kent merkezinde bulunan Gazi Caddesi üzerinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Hoca Hasan Hamamıİl merkezine bağlı Hoca Mescid Mahallesinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Golan KaplıcalarıBu kaplıca Karakoçan ilçe merkezine bağlı Yoğunağaç köyün sınırında bulunan Peri suyun yanı başında bulunur. İlçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Demirkapı HanBu han Elazığ`ın Alacakaya ilçesine bağlı Çakmakkaya köyünün sınırlarındadır. Buraya özel aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Belek Gazi AnıtıElazığ ilimizin merkezine bağlı Harput’un girişinde bulunur. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Elazığ Kapalı ÇarşıElazığ kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanabilir.
Çirçir ŞelalesiElazığ ili, Keban ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Şefik Gül Kültür EviElazığ kent merkezinde bulunur. Ulu Caminin hemen bitişiğinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Kurşunlu Cami ÇınarıMerkezden bulunan Harput mahallesindedir. Buraya Elazığ şehir merkezinden saat başı kalkan Harput otobüsleri ve dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.Daha fazla bilgi için Tıklayınız. 
Alacalı Camiİl merkezinde bulunur. Yaya olarak ulaşmak mümkündür. Daha fazla bilgi için Tıklayınız. 
Ekinözü ÇeşmesiElazığ’ın Kovancılar İlçesinin Ekinözü Köyündedir. Daha fazla bilgi için Tıklayınız. 

Elazığ İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AğınAğın ilçesi Elazığ ilimizin 11 ilçesinden biridir. Ağın ilçesi ile şehir merkezi arası 77 km’dir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden ilçe merkezine gelen dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşabilirsiniz. Ayrıca çevre il ve ilçelerde ilçe merkezine direk arabalar vardır. Ağın Gezilecek Yerler
AlacakayaAlacakaya ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Alacakaya il merkezine yaklaşık 81 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için il merkezinden buraya dolmuşlar vardır. Ayrıca yakın il ve ilçelerinden ilçeye direk ulaşım yapmak mümkündür. Alacakaya Gezilecek Yerler
ArıcakArıcak ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Arıcak il merkezine yaklaşık 109 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için il merkezinden buraya dolmuşlar vardır. Ayrıca yakın il ve ilçelerinden ilçeye direk ulaşım yapmak mümkündür. Arıcak Gezilecek Yerler
BaskilBaskil ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezi ile arasındaki uzaklık  yaklaşık 38 km’dir.  Buraya ulaşım rahat olup kısa sürede ulaşma imkanına sahipsiniz. İl merkezinden buraya giden dolmuşlar vardır. Buraya karayolu, deniz yolu yada demir yolu ile ulaşmanız mümkündür. Baskil Gezilecek Yerler
KarakoçanKarakoçan ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Bu ilçe il merkezinden 102 km uzaklıktadır. İlçemiz daha çok Bingöl ilimize bağlıdır. Genelde Bingöl üzerinde ulaşım sağlanır. Bu ilçeye ulaşım sağlamak için birçok alternatif yol vardır. Karakoçan Gezilecek Yerler
KebanKeban ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezi ile arasındaki uzaklık yaklaşık 76 km’dir. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Ayrıca feribotla da ulaşılabilir. Ulaşım imkanı kolay olup birçok alternatif ulaşım imkanı da vardır. Keban Gezilecek Yerler
KovancılarKovancılar ilçesi Elazığ ilimize bağlı en büyük ilçesidir. İl merkezi ile arası yaklaşık 67 km’dir. Buraya yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. İlçe merkezine ulaşmak için Elazığ il merkezinden ilçeye giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlar ile ulaşım yapılabilir. Kovancılar Gezilecek Yerler
MadenMaden ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Maden ilçesi ile şehir merkezi arası yaklaşık 77 km’dir. Bu ilçeye ulaşmak için il merkezinden ilçe merkezine giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlar ile ulaşım sağlanır. Maden Gezilecek Yerler
PaluPalu ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Palu ile Elazığ il merkezi arası yaklaşık 72 km’dir. Palu ilçe merkezine gitmek için il merkezinden buraya giden dolmuşlar bulunur. Bu dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Palu Gezilecek Yerler
SivriceSivrice ilçesi Elazığ ilimize bağlı 11 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezi ile arasındaki uzaklık yaklaşık 31 km’dir.  Bu ilçeye varmak için birçok ulaşım imkanı vardır. İl merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Sivrice Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaElazığ kent merkezine 12 km uzaklıkta Hava limanı bulunur. Buraya Ankara ve İstanbul’a her gün düzenli olarak seferler yapılmaktadır. Yine İzmir ilimize haftanın belirli günlerinde uçuş seferleri bulunur. Bunun dışında Almanya ve Hollanda’ya belirli aylarda uçuşlar yapılır.
OtobüsleElazığ ilimizin Kavşak bir noktada olduğunu söylemiştik. İlimizde bulunan en önemli kara yolu bağlantısı; Ankara-Kayseri- Malatya üzerinden gelerek Tunceli ve Erzurum’a giden devlet yoludur. Buraya başta büyük şehirler olmak üzere ülkemizin birçok ilinde direk ya da aktarmalı bir şekilde buraya ulaşılabilir. İlimizde şehirler arası çalışan birçok otobüs firması mevcuttur.
Trenle1934 Yıllından bu yana Malatya’dan gelip Maden ve Ergani ilçesi üzerinde Diyarbakır’a giden hat ilimizin merkezinde geçmektedir. Buradan da Tatvan’a ulaşmaktadır. 1998 yıllından bu yana da Elazığ- Ankara arasında çalışan Mavi tren seferleri bulunmaktadır. Bununla beraber Fırat Expresi ile  Elazığ ilimizden Adana’ya her gün,  Van Gölü Expresi ile ise ilimizden Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere haftanın 2 ya da 3 gün tren seferleri bulunur.
GemiyleElazığ ilimiz’den Tunceli’nin Palu ilçesine her gün karşılıklı olarak Feribot seferleri bulunur. Bunun dışında Elazığ-Pertek, Elazığ-Çemişgezek, Elazığ-Ağın ve Baskil-Malatya arasında feribot seferleri bulunur.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Elazığ’a gelebilirsiniz. Elazığ’a gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • Kayseri Elazığ arası yaklaşık 440 km
 • Malatya Elazığ arası yaklaşık 100 km
 • Diyarbakır Elazığ arası yaklaşık 160 km
 • Erzurum Elazığ arası yaklaşık 320 km
 • Ankara Elazığ arası yaklaşık 760 km
 • İstanbul Elazığ arası yaklaşık 1199 km
 • İzmir Elazığ arası yaklaşık 1277 km
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Elazığ içinde geçerlidir.
MetroElazığ’da metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayElazığ’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüElazığ ilimizin merkezinde bulunan her noktasına Halk otobüsleri ile ulaşılabilir.
Minibüsİlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Elazığ ilimize yolunuz düşerse elbette alışveriş yapmadan geri dönmek olmaz. Elazığ ilimizde birçok alışveriş merkezi, Mağaza ve dükkan bulunur. Burada bulunan en önemli alışveriş merkezleri şunlardır.

 • Akgün AVM-Merkez
 • Misland Alışveriş Eğlence ve Yaşam Merkezi
 • Park Yirmiüç Alışveriş Merkezi-Ağın

Buraya geldiğinizde bu alışveriş merkezlerine gidip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. İlimize gelince hediyelik olarak ne satın alırım diyorsanız. Burada öncelikle İlimizde çok meşhur olan Cevizli Sucuk olarak bilinen Halk arasında Orcik olarak bilinen lezzeti alıp tadabilir. hediyelik olarak getirebilirsiniz. Yine ilimizde yetişen ve meşhur olan Dana Gözü üzümü tadabilir ve hediyelik olarak alabilirsiniz. Bunun dışında bu üzümden yapılan yöreye özgün şarabı da satın alabilirsiniz. Tabi bunların dışında bir de el emeği göz nuru İğne Oyası, Halı, bakır Eşyalar, Sarı dut pestili ve Şavak Peyniri satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Doğu Anadolu Bölgemizin en zengin mutfağına sahip ilidir. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde Antep’ten sonra en sonra en zengin ikinci mutfağa sahip ilidir. İlimizde 170’e yakın yemek ve tatlı çeşidi bulunur. Ülkemizin diğer yerlerinde 3 öğün yemek yiyorlarsa burada 5 öğün yemek yenilir. Buraya gelen bu lezzetli yemekleri bırakıp gitmek istemiyor. Şimdi ilimize özgü yemek çeşitlerini liste haline getirdik. Bunları verelim. Bunlar:

 • Orcik
 • Gömbe
 • Harput çorba
 • İçli köfte
 • Sırın
 • Çedene kahvesi
 • Lobik çorbası
 • Küncülü köfte
 • Kibe dolması
 • Dolanger
 • Patile
 • Harput köftesi

Nerede Kalınır

Elazığ ilimizde hem kent otel hem de tatil otelleri bulunur. Özellikle kent merkezinde 3,4 yıldızlı oteller bulunur. Bunun dışında pansiyon, Konukevi ve kiralık dairelerde bulunur. Burada her bütçeye uygun konaklama yeri bulunur. İlimize yolunuz düşerse her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Elazığ ilimizde gece hayatı pek parlak değildir. Burada yaşayan halk mütedeyyin kesimde oluştuğu için gece hayatı da burada biraz sönük geçmektedir. Kent merkezinde birçok çay bahçesi bulunur. Günün kararması ile birlikte gençler toplanıp burada sohbet ederler. Yine ilimizin merkezinde birkaç bar ve disco da bulunur. Bazı yerlerde canlı müzik eşliğinde eğlence yeri de bulunur. Buraya gelirseniz gece hayatı sizi tatmin edecektir.

Konsolosluklar

Elazığ’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Elazığ ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyiniz.

 • Keban barajına gidip üstünde yolculuk yapın
 • Çirçir şelalesine gidip bol bol fotoğraf çekin.
 • Hazar Gölünü mutlaka görün.
 • Elazığ’da bulunan leziz yemekleri tadın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz