İstanbul Panorama 1453 Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Panorama 1453 Müzesi İstanbul ilimizin Zeytinburnu ilçesinde bulunur. Bu müze Ülkemizde tek panoramik Müzesi’dir. Üstü kapalı olarak ise dünyadaki tek panoramik müzesidir. İstanbul gezinizde mutlaka olması gereken bir yerdir.

Panorama 1453 Müzesi

Müze 2005 yıllında 8 ressamın ortak çalışması ile yapılmış 2009 yıllında İstanbul’un fethedilişinin 555. Yıl dönümünde hizmete açılmıştır. Bu müze adında da anlaşılacağı üzere İstanbul fethini anlatan bir müzedir. Bu müze diğer müzelerden farklı kılan bir özelliği vardır. Burada tarihi eserlerin değil tarihten kesitlerin sergilendiği ve canlandırıldığı bir yerdir. ses ve görsel efektlerin kullanıldığı bir yerdir.

İstanbul Panorama 1453 Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze burada bulunan Topkapı parkı içersinde yer alır. Müzenin burada olmasının iki farklı nedeni vardır. İlki Osmanlı ordusunun en çok kayıp verdiği yerdir. Bizansların ise en çok direndiği yerdir. Diğer neden ise İstanbul fethedildikten sonra Fatih’in şehre ilk girdiği yerdir.  Yaşanan tüm zorluklara rağmen bu efsane gerçekleşmiştir. Yıllarca bu kahramanlıklar anlatılıyor. Ve tarih var oldukça da anlatılmaya devam edilecektir.

Panorama 1453 Müzesine Nasıl Gidilir

Müze yetişkinler kadar çocuklar içinde ilgi çekici bir yerdir. Müzedeki detaylar çocuklar için de bir masala açılan kapı kadar ilgi çekicidir. Müze Topkapı Kültür Parkın içerinde yer aldığını söylemiştik. müze ziyaretinizden sonra çocuklarla buraya da gelip ziyaret edebilirsiniz.

Panorama 1453 Müzesi İstanbul

Panorama 1453 Müzesi Nerede

Merkez Efendi Mahallesi Topkapı Kültür Parkı Zeytinburnu, İstanbul

Panorama 1453 Müzesi Nasıl Gidilir

İstanbul ilimizde bulunan bu müze ilimizin her tarafında ulaşmak mümkündür.  Zeytinburnu – Kabataş arasında çalışan tramvaylar ile Topkapı durağında inerek ulaşabilirsiniz. Metrobüsle Topkapı durağında inerek ulaşım sağlamak da mümkündür. Bir diğer seçenek Aksaray metrosu ile Topkapı Ulubatlı durağında inmektir.

Panorama 1453 Müzesi Ziyaret Saat ve Günleri

Müze her gün 08:00 – 18:00 saatleri arası açıktır.

Panorama 1453 Müzesi Ücreti

Tam: 5tl, İndirimli bilet:3 tl, yabancı uyruklular içinse 10 tl’dir.

Panorama 1453 Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here