Paulina İstanbul
Paulina İstanbul

Paulina gezip gördüğü yerleri bloguna İngilizce ve İspanyolca yazan bir Kadın gezgin. Seyahat etmeyi çok seven, seyahatlerinde iç güdülerine ve iç sesine inanan muhteşem bir gezgin.

Kendisiyle Seyahat üzerine bir röportaj yaptık.

Röportajı Türkçe’ye de çevirdik. İngilizce çevirisini okumak isteyenler ise sayfanın altında görebilirler.

  1. Website: www.paulinaontheroad.com         
  2. Facebook: www.facebook.com/paulinaontheroad
  3. Instagram: www.instagram.com/paulina_on_the_road
Pauline on the road
Pauline on the road

1- Okuyucuların şirin bir görünümün olduğunu düşünüyor. Bize ilk seyahatinizden bahsedebilir misiniz?

Hola, Çok teşekkürler.

İlk yolculuğumu gerçekten hatırlamıyorum, ancak ilk gezilerimden birini hatırlıyorum ve beni en çok bu değiştirdi. Zaragoza’ya (İspanya) gittiğimde, İspanyol bir ailenin yanında 1 boyunca bir Aupair gibi çalıştım. Neredeyse 20 yaşındaydım. İspanyol kültüründe kendimi çok rahat hissettim. Güzel hava, dost canlısı insanlar, güzel yiyecekler, pozitif enerji … tüm bunlar insanı çok etkiliyor. İşte o zaman İspanya’da daha fazla yer görmek istediğime karar verdim.

Birkaç yıl sonra, çalışmalarım için Malaga’ya taşındım ve profesyonel kariyerime İspanya’da başladım.

Paulina İstanbul
Paulina İstanbul

2- Seyahatlerinden önce bir plan yapar mısın? Yoksa plansız gezginlerden misiniz?

Son aylarda, son gezilerimin çoğu turizm şirketleri veya markaları ile işbirliği yapmakla geçti. Böylece saygı duymanız gereken sıkı bir programa sahip oluyorsunuz.

Özel olarak Seyahat ettiğimde, genellikle plan yapmam ve  rüzgarın beni götürmesine izin veririm. Genellikle, güzergahıma dahil ettiğim birkaç “Mutlaka yapılması gerekenler” veya “Mutlaka gezilecek yerleri” önceden belirlerim.

Bu yaz hayatımda ilk kez Türkiye’yi ziyaret ettim. İstanbul’da uzun bir tatil geçirdim ve sadece Bazaar ve Sultanahmet Camii’ni ziyaret etmek istediğimi biliyordum. Ancak gerisi için herhangi bir planım yoktu, ama bazen eğlenceli durumlar kendiliğinden gelişiyor.

Yerel halk beni Sultanahmet Cami’nin hemen önünde bulunan iyi bir çatı terasına götürdü. Ve akşam, tesadüfen, Bakırköy Botanik Parkı civarında yer alan geleneksel şarkıcılar ve dansçıların sahne aldığı bir bar buldum. Çok eğlenceli gece geçirdim.

Paulina Tekne
Paulina Tekne

3-Seyahat etmenin pahalı bir zevk olduğunu düşünüyor musunuz? Seyahat masraflarınızı nasıl ödersiniz?

Pahalı bir zevk olduğunu düşünmüyorum.Tüm önceliklerimi hesaplıyorum. Çanta mı yoksa uçak bileti mi? Uçak biletlerimdeki tüm alımları mı hesaplıyorum.

Özel olarak Seyahat ettiğimde, pahalı bir otele gitmiyorum. Çünkü yerli halka karışmayı seviyorum. Normal, turistik bir mahallede olmak istiyorum. Bosna’da, bir aile tarafından işletilen hostelde kaldım, Bu da bugüne kadar hala devam eden dostluklar yapmamı sağladı!

Seyahatlerimde yürüyerek gezmek favorilerimden birisidir. Ve herhangi bir maliyeti yoktur.

Paulina Beach
Paulina Beach

4- Seyahat ettiğiniz yerleri neden yazıyorsunuz? Okuyucularınızın yazılarınızı okumasını seviyor musunuz?

İlk önce size ikinci soruyu cevaplayalım … tabii ki insanların yazılarımı okumasından hoşlanıyorum!

Seyahatlerim hakkında yazmaya başladım çünkü birçok insan bana özellikle İspanya hakkında sorular soruyordu. Ayrıca ziyaret ettiğim yerlerin veya restoranların isimlerini unutmaya başladığımı da fark ettim. Çocukluğumdan beri annem her zaman elimden geldiğince yazmamı salık verirdi.

Şimdi her ikisini de birleştiriyorum: gezginler için yararlı bilgiler sağlıyorum ve unutmamak için yazıyorum.

Üstte, fotoğrafçılığı gerçekten çok seviyorum, bu yüzden blog en iyi fotoğraflarımı paylaşabileceğim bir yer haline geldi.

Paulina Spain
Paulina Spain

5- Bir gezgin olarak özellikle sevdiğin bir ülke ya da şehir var mı?

Oh, bu çok zor! Şaşırmak, hayret etmek her zaman kolay!  Her zaman bir yeri ziyaret ederim ve “Bir süre burada yaşamak istiyorum “derim.

Şimdiye kadar, ziyaret ettiğim her yerden, geri gelmek istedim. İstanbul gibi: Sadece 24 saat kaldım. Ama en iyi yerden bile geri dönmek istedim. Ancak, Deneyimlediğim Türk misafirperverliği inanılmaz bir deneyim oldu.

Özellikle sevdiğim ülkeler arasında İspanya, özellikle Endülüs ve Cape Verde var. Ancak Trinidad ve Tobago ülkesini de kesinlikle vurgulamak istiyorum.

Şehirler söz konusu olduğunda, Malaga kentini gerçekten seviyorum. Orada yaşamanın yanı sıra, hala orada yaşayan arkadaşlarım nedeniyle her zaman benim için eve gelmek gibi oluyor. Şehir gerçekten canlı, fakat  çok büyük değil. Aynı zamanda kendi kültürlerini beslerler, ancak çok sayıda modern Müze ve festivale ev sahipliği yapan bir şehirdir. Üstelik yiyecekleri çok iyidir ve tattım en iyilerini.

Paulina Malaga
Paulina Malaga

6- Bloğunda İspanyolca ve İngilizceyi kıyaslamışsın. İspanyolcayı İngilizceden daha mı çok seviyorsun?

Ben gerçekten de her iki dili seviyorum.

İngilizce çok daha rasyonel ve doğrudan doğruya bir dil. İspanyolcayı konuştuğumda ise, hemen “daha hafif” hissediyorum. Gerçekten de eğlenceli ve çok yaratıcı bir dil. İki dilli blog, kişiliğimi oldukça iyi yansıttığı gibi bir araya getirme fikrini de çok seviyorum.

Paulina Eleştiri
Paulina Eleştiri

7- Seyahat yazılarınız için okuyucularınızdan eleştiri alıyor musunuz hiç?

Şimdiye kadar, aldığım yorumların %99’u olumlu ve okuyucularım değerli bilgileri onlarla paylaştığım için minnettardır. Özellikle seyahat hedeflerim çok bilinmemektedir.

Aldığım yorumların %1’i ise eleştiri içermektedir. Onlarında çoğu tarihi gerçekleri yorumlamakla veya makalelerimde listikülleri kullanmakla ilgilidir. Ama hey, Seyahat gelince insanlar hobi listelerimi seviyor.!

Paulina Doğa
Paulina Doğa

8- Seyahat kitapları okuyor musun hiç? Özellikle aklında kalan bir kitap/yazar var mı?

Okumayı seviyorum ve blog yazmadan önce ayda en az 1-2 kitap okuyordum. Maalesef artık o kadar zamanım yok.

Şu anda Geert Mak tarafından yazılan “In Europe” isimli kitabı okuyorum. , Tüm Avrupa kıtasında seyahat eden bir muhabir tarafından Verdun, Ausschwitz, Saraybosna, Guernica … O şimdi tüm bu büyüleyici yerlere seyahat ediyor, deneyimli ve hatta tarihi etkinlikler yapan insanlarla tanışıyor.

9-Hiç Türkiye’ye gittin mi? Türkiye hakkında ne biliyorsun?

Evet, ama sadece bir kez ve çok kısa bir süre için. (İstanbul’da Kuzenimin Yunanistan’daki düğününe giderken uzun bir tatil geçirdim. Sadece 24 saat için kaldım! Bununla birlikte en iyisini yaptım diyebilirim. Bazaar ve Sultanahmet Cami’ni gördüm. Ve geceleyin Botanik park civarında tesadüfen bir geleneksel bir bar buldum. Türk yemeklerinin servis edildiği bu barda çok eğlendim.

Yalnız seyahat eden bir kız gibi davrandım, ve açıkçası başlarda biraz korktum. Ancak yaşadığım deneyim en başından beri harikaydı. Kaldığım hostelde personel beni evdeymişim gibi hissettirdi. Türk misafirperverliğini ve sakinliklerini sevdim. Sultanahmet’te Boğaza yakın kalıyordum ve camilerin sesiyle uyanmayı çok seviyordum. Hostel çatısında boğaz manzarası vardı ve Sultanahmet Camii üzerinde bir görünümü vardı … Hostel sadece 2 yıldızlıydı ancak 5 yıldızlı gibiydi ve beni Prenses gibi hissettirdi 🙂

Geceleri Bakırköy’de 2 bayanla arkadaşla geleneksel bir barda takıldım. Dans ettik ve çok iyi zaman geçirdik. İstanbul’da 24 saat vakit geçirmek gerçekten güzel ve Türkiyeyi daha fazla keşfetmek için bende bir gezi listesi hazırlama arzusu uyandırdı.

Paulina seyahat
Paulina seyahat

10 – İlk kez seyahat etmek isteyenlere ne söylemek istiyorsunuz?

İlk kez seyahat edenler için, sadece şunu söyleyebilirim: GİTT! Seyahat en güzel okuldur ve 4 duvara kilitli kalmazsınız. Üstelik dünya, tarih, kültür hakkında çok şey öğreniyorsunuz… Ama çoğunlukla kendiniz hakkında!

Genellikle yaşadığım yerde çok fazla güvenim yok, ama Seyahat ettiğimde, dünyanın en güçlü insanıyım gibi hissediyorum. İç sesimi dinlemem ve içgüdülerime güvenmem gerekiyor. Tek yapman gereken iç sesini dinlemek.

Para ve seyahat söz konusu olduğunda, bir şey satın almadan önce iki kez düşünmenizi öneririm. Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Neden bu parayı bir uçuş ya da etkinlik için biriktirmiyorsun?

Paulina Gezi - 1
Paulina Gezi – 1
Paulina Gezi - 2
Paulina Gezi – 2

11 – Seyahatlerinizde unutamadığınız anılarınız var mı? 

Oh evet, bir sürü!

En sevdiğim hatıra muhtemelen Atlantik Okyanusu ile Kanarya Adaları (İspanya) arasında Cape Verde ve nihayet Barbados’a tekne otostop yaparak geçmemdi. Her gün, mürettebat olarak çalışabileceğimiz bir tekne bulmak için Marina’ya doğru yürüyorduk.  Ziyaret ettiğimiz ülkeler hakkında çok şey öğrendik ve o zaman anladım ki aslında ben yavaş seyahat etmeyi tercih ediyorum. Toplamda Tenerife – Cape Verde’den 7 gün, Cape Verde’den Barbados’a 18 gün sürdü yolculuğum.

Röportajı İngilizce Okumak isteyenler için ; 

1- You have a very cute look. Can you tell us about your first trip?

Hola, many thanks for having me!

I don’t really remember my very first trip, however I do remember one of the first trips and that changed me the most. It was definitely when I went to Zaragoza (Spain) to work as an AuPair during 1 month in a Spanish family. I was barely 20 years old. I really felt at ease in the Spanish culture. The good weather, friendly people, lovely food, positive energy… all this made it very appealing. That’s when I decided that I want to see more of Spain.

A few years later I moved to Malaga for my studies and started my professional career in Spain.

2- Do you just make a plan before you travel? Or Are you one of the unplanned travelers?

In the last months, most of my last trips were collaborations with tourism boards or brands, thus you have a tight schedule that you must respect. When I travel privately, I usually don’t make plans, I let the wind carry me away. I usually point down a few “must-do” or “must-see” things that I include in my itinerary.

This summer I visited Turkey for the first time in my life. I had a long layover in Istanbul and I only knew that I wanted to visit the Bazaar and the Blue Mosque. For the rest I didn’t have any plans, but that’s how fun situations sometimes happen.

Local people took me to the best rooftop terrace,right in front of the Blue Mosque. And in the evening, by pure chance, I found a bar with traditional singers and dancers in the neighbourhood of Bakirkoy Botanic Park. I had the most fun night ever.

3- Do you think it is an expensive pleasure to travel? How do you pay your travel expenses?

I don’t think that it is an expensive pleasure at all! It all comes down to priorities: the latest purse or a flight ticket? The latest wardrobe from Ikea or a flight ticket? I calculate all my purchases in flight tickets! 🙂

When I travel privately, I don’t go to the fanciest hotel, because I like to mingle with the locals. I want to be in a normal, not touristy neighbourhood. In Bosnia, I stayed in a family-run hostel which allowed me to make friendships that still last until today!

Hiking is one of my favorite things to do when traveling… and that doesn’t cost a penny!

4- Why are you writing the places you’ve traveled? Do you like people reading your writings?

Let’s answer you second question first… of course I like when people read my writings!

I started writing about my travels because loads of people were approaching me asking for tips, particularly about Spain. I also noticed that I started forgetting the names of places or restaurants I visited. Since a child, my mum always reminded me to write down as much as I can.

Now I am combining both things: I provide useful information for travellers and I write down in order not to forget.

On top, I really like photography, so quickly the blog became a place where I can share my best photos.

5- As a traveler, is there a city or country that you especially like?

Oh, this is very difficult! I am easy to be amazed! Every time I visit a place, I am like “I want to live here for a while!” Always!

So far, every place I visited, I wanted to come back. Like Istanbul: I just stayed 24 hours, but even making the most of it, I absolutely want to return. The Turkish hospitality I experienced was an amazing experience.

Countries that I particularly like are Spain, especially Andalusia, and Cape Verde. Trinidad and Tobago was also definitely a highlight!

When it comes to cities, I really enjoy Malaga. Besides the fact of having lived there, it always feels like coming home because of my friends still living there. The city is really vibrant, but not too large. They cherish their culture but at the same time, Malaga hosts a large quantity of modern museums and festivals. On top, the food is some of the best I have tasted!

6- Do you like Spanish more than English? 🙂

Oh I really like both languages.

English is much more rational and straight to the point. When I speak Spanish, I immediately feel “lighter”, it really is a joyful, very creative language. I like the idea of combining the two languages on the blog as it reflects my personality quite well: joyful, but always straight to the point.

7- Do you ever get criticism from your readers for your travel articles?

So far, 99% of the comments I get are positive and my readers are grateful that I share valuable information with them. Especially when it comes to destinations that are not so known.

The 1% critical comments I get, are mostly about interpreting historic facts or that I used listicles in my articles. But hey, people LOVE checking bucket lists when it comes to traveling!

8- Do you ever read the travel books? Is there a writer / book especially in mind?

I love reading and before the blog, I used to read at least 1-2 books per month. Now, sadly I don’t have that much time anymore.

I am currently reading “In Europe” by Geert Mak, a reporter who travels through the entire European continent to the places where history was made: Verdun, Ausschwitz, Sarajevo, Guernica… It’s fascinating now he travels to these places and meets the people that experienced and even made historic events.

9- Have you ever been to Turkey? What do you know about turkey?

Yes, but only once and it was WAY too short. 🙁 I just had a long layover in Istanbul, when I was on the way to my cousin’s wedding in Greece. It was only 24hrs! However I made the most of it: the bazaar, the Blue Mosque, wandering around. And at night, by chance I found this bar in the outskirts of Istanbul, where they served typical Turkish food and a traditional band was playing. It was in the neighbourhood of Bakirkoy Botanic Park.

I was traveling alone, as a girl, and I was a bit scared in the beginning. However the experience was great from the very beginning: the staff at the hostel made me feel like at home. I loved the Turkish hospitality and I loved their calmness. I was staying close to the Bosporus in Sultanahmet and I absolutely loved waking up to the sound of the mosques. The rooftop had a view on the river and on the Blue Mosque… It was only a 2* hostal, but I felt like a 5* princess! 🙂

At night, I made friends with 2 ladies in Bakirkoy, at the traditional pub. We danced and had such a good time. I really hope to be back some time as the 24 hours in Istanbul awoke my wanderlust to explore more of Turkey.

10- What do you want to say to those who want to travel for the first time?

For those who travel for the first time, I can only say: GO FOR IT! Traveling is the best school class, without being locked into 4 walls. You just learn so much about the world, history, culture… but mostly about yourself!

Usually I don’t have a lot of confidence, but when I travel, I feel like I am the strongest person in the world. I really need to listen to my inner voice and trust my gut. That’s when you realize that you are totally capable of traveling alone… all you need to do is listen to your inner voice.

When it comes to money and travel, I recommend to think twice before you buy something. Do you really need that? Why don’t you save that money for a flight or an activity?

11- Do you have any memories about your travels?

Oh yes, loads of it!

My favorite souvenir is probably when I crossed with the Atlantic Ocean by boat hitchhiking from Canary Islands (Spain) to Cape Verde and finally Barbados. Every day we walked down to the marina to find a boat where we could work as crew. We learned a lot about the countries we visited and that’s when I realized that I prefer to travel slow. In total it took us 7 days from Tenerife – Cape Verde and 18 days from Cape Verde to Barbados.  It was a journey of a lifetime and I would do it gain.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here