Polinezya Hangi Kıtada?
Polinezya Hangi Kıtada?

Polinezya hangi ülkede?

Fransız Polinezyası’nın Avrupa’nınkine benzer bir alanı kapladığını biliyor muydunuz? Okyanusya kıtasında yer almaktadır.

Pasifik Okyanusu’nun tam merkezinde güney yarımkürede hangisi bulunur? ve sadece 76’sının yaşadığı 5 takımadaya bölünmüş 118 adadan oluşur?

Fransız Polinezyası insanların çoğu tarafından bilinmeyen bir cennettir. En yakın kıtası Güney Amerika’dır, ancak İspanya için antipodlardır, yani coğrafi olarak taban tabana zıt olan yerdir.

Polinezya Hangi Kıtada?
Polinezya Hangi Kıtada?

Aslında Fransız Polinezyası yaklaşık 4 milyon km2’lik bir alana sahiptir, ancak net arazi alanı, yani ortaya çıkan adalar ve atoller çok küçük bir alan oluşturur, sadece 3.500 km2 5 takımada halinde düzenlenmiştir: Sociedad, Austral, Gambier, Marquesas ve Tuamotu. Fransız Polinezyası’nın Google haritasında görebileceğiniz gibi, neredeyse algılanamaz. İspanya’nın yüzeyi (505.990 km2) ile sayılardan bahsetmenin ötesinde size bir fikir vermek için yaklaşık 150 Fransız Polinezyası oluşturabiliriz! Veya başka bir örnekle Arjantin (2,78 milyon km2), Polinezya’dan neredeyse 800 kat daha büyük bir kara alanına sahip! Bu adaların özel kokular gibi olduğu, tüm güçlerinin küçük dozlarda yoğunlaştığı açıktır.

Fransız Polinezyası neresi?
French Polynesia hangi kıtada?
Polinezya halkı nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here