Okyanusya Nedir?
Okyanusya Nedir?

Okyanusya, kara kütlesini göz önünde bulundurarak gezegenimizin en küçük kıtasıdır.

Okyanusya’nın bir parçası olan Avustralya’ya genellikle kıtanın adı denir, ancak Okyanusya / Avustralya’yı Avustralya’yı çevreleyen adaları da dahil etmek için kullanıyoruz, aksi takdirde geleneksel 7 Kıta modeline dahil edilmeyeceklerdi.

Okyanusya Nedir?
Okyanusya Nedir?

1. Okyanusya, 14 ülkeden oluşan bir kıta grubundadır ve Pasifik adaları ve Avustralya’yı içerir. Genellikle Avustralya kıta olarak adlandırılır, ancak bu, Avustralya dışındaki birçok ada ve ülkenin dahil edilmeyeceği anlamına gelir. Okyanusya aslında çoğunlukla okyanustur.

2. Okyanusya’nın en büyük adası Avustralya’dır.

3. Okyanusya bölgesi 14 ülkeden oluşmaktadır: Avustralya, Mikronezya, Fiji, Kiribati, Marshall Adaları, Nauru, Yeni Zelanda, Palau, Papua Yeni Gine, Samoa, Solomon Adaları, Tonga, Tuvalu ve Vanuatu.

4. Okyanusya, kuzey yarımkürede 28 derece kuzeyden güney yarımkürede 55 derece güneye kadar geniş bir alana yayılmıştır.

5. Okyanusya’nın en büyük ve en kalabalık şehri Sidney’dir. Avustralya’nın en büyük şehrinde 5 milyondan fazla insan yaşıyor. Sidney, Okyanusya’daki en çeşitli ve çok kültürlü nüfusa sahiptir. Burada 250’den fazla dil konuşulmaktadır.

6. Avustralya, kıtadaki en büyük ve lider ekonomidir. Yeni Zelanda, kıtadaki diğer tek büyük ekonomidir. Madencilik, imalat ve turizm bölgenin başlıca ekonomik sektörleridir. Okyanusya’da nüfusu bir milyondan fazla olan altı şehir var:

Sidney (Avustralya): 5,3 milyon kişi
Melbourne (Avustralya): 4 milyon kişi
Brisbane (Avustralya): 2 milyon nüfuslu
Perth (Avustralya): 2 milyon kişi
Auckland (Yeni Zelanda): 1,6 milyon nüfus
Adelaide (Avustralya): 1,3 milyon kişi
7. Okyanusya’daki en yüksek dağ: Karadaki en yüksek dağ, Yeni Zelanda’daki Cook Dağı’dır. Aoraki olarak da anılan dağ 3.754 m / 12.316 ft yüksekliğindedir.

Okyanusya bir kıta mı?
Okyanusya nın diğer adı nedir?
Okyanusya Kıtası’nın en büyük ülkesi nedir?
Okyanusya kıtası ne olarak bilinir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here