Ramazan Paşa Cami

Nerede: Aydın

Nasıl gidilir: Doğu Gazi Bulvarı üzerindedir. Yaya olarak ulaşılabilir.

Hangi bölgede: Ege Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki uzaklık ne kadar: yaklaşık 100-200 metre

Ramazan Paşa Cami içi
Ramazan Paşa Cami içi

Aydın ilimizin merkezine sizinle bir yolculuğa çıkalım istedik. Sizinle Aydın ilimizde bulunan Ramazan Paşa Camisi hakkında bilgi edinip gözlemlerimizi aktaracağız.

Ramazan Paşa Cami Nasıl Gidilir
Ramazan Paşa Cami Nasıl Gidilir

Ramazan Paşa Cami kuzey-güney yönlü eğimli bir alanda alçak bir platformun üzerine inşa edilmiştir. 1595 yıllında Üveys Paşanın kardeşi Ramazan Paşa tarafında inşa edilmiştir. Caminin kendine özgü bir mimarisi vardır. Caminin inşasında tamamen kesme taş kullanılmıştır. Bu cami yıllarca yöre halkına hizmet vermiştir. Fakat yılların vermiş olduğu tahribat ve 1899 yıllında ilimizde meydana gelen deprem sonucunda cami tamamen yıkılmıştır. Günümüze ulaşan camiyi ise 1901 yıllında Sökeli Hali paşa tarafında tekrar inşa edilmiştir. Cami daha çok Avrupa tarzı yapılmaya çalışılmışsa da başarılı olamamıştır. Caminin kuzeyinde tatlı bir şadırvanı mevcuttur. Kare planlı olan caminin minberi ise mermerdendir. Cami içinde yapılan süsler dikkat çekicidir. Bu cami yöre halkı için önemli bir yere sahiptir. Yöre halkı ve ziyaretçilerin ibadet etmek için sık sık uğradıkları yerdir. Günümüze kadar ulaşan bu cami zaman zaman onarımdan geçilmiştir.

Ramazan Paşa Cami Nerede
Ramazan Paşa Cami Nerede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düştüğünde mutlaka bu tarihi yapıları ziyaret etmenizi siz değerli okurlarımıza tavsiye ederiz.

Ramazan Paşa Cami
Ramazan Paşa Cami

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here