Reyhanlı Nerede

Reyhanlı ilçesi denince hepimizin aklına ortak bir şey geliyor. O da ilçemizin sınırında bulunan ve Türkiye’nin ikinci büyük sınır kapısı olan Cilvegöz Sınır kapısıdır. Cilvegözü sınır kapısı, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan kapıdır. Bu nedenle oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Birde geçmişte Türk sinemasında Sultan Gelin adında bir film çekilmiştir. Hatırladınız mı? Evet seslerinizi duyar gibiyim. Hatta biri orada bu filmde başrol de Türkan Şoray oynuyordu diye bağırıyor. Evet sevgili okurum Türkan Şoray’ın başrol oynadığı Sultan Gelin filmi bu ilçemizde çekimi yapılmıştır. Bunun dışında Reyhanlı, ülkemizin en zengin ilçelerden biridir. Bu bilgiler ışığında ve daha fazlası için aşağıda yazdığım gezi yazımızda bulabilirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Cilvegözü Sınır Kapısı

Reyhanlı, Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. il merkezine yaklaşık 37 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Ayrıca çevre il ve ilçelerden de buraya ulaşmak mümkündür. İlçemizde bulunan sınır kapısından dolayı ulaşım rahattır.

Hatay’ın İlçeleri

İlçe daha önce İrtah ismini kullanıyordu. Daha sonra ilçemize göçmen Türkler yerleşmiştir. 1918 yıllında Fransızlar burayı işgal etmiştir. 1938 yıllında işgalden kurtarılmıştır. 1939 yıllında işgalden kurtarılan ilçemiz Anavatana katılmıştır. Daha sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur.  Buraya yerleşen aşiretin isminden dolayı buraya Reyhanlı ismi kullanılmıştır. İlçemizin 2015 yıllı itibari ile nüfusu 90.758’dır.  İlçemize bağlı 47 köy bulunur.

Reyhanlı

Reyhanlı’da Gezilecek Yerler

Reyhanlı Hamamı: İlçeye 20 km uzaklıkta bulunur. Hamam tam olarak Suriye sınırında bulunur. Bu hamamın olduğu yerde 5 faklı kaynaktan su çıkmaktadır.

Reyhan hamamı

İmma KalesiCilvegözü sınır Kapısına giderken yol üzerinde bulunur. Kale Roma dönemine ait bir yapıdır. Günümüzde tahrip görmüştür.

Cüdeyde Höyüğü: İlçemizde bulunan bu höyük yaklaşık 5000 yıl öncesinde kurulmuştur. Bu höyük üzerinde birçok medeniyetin izi görülür. 17 katmanda oluşan bu yapı zaman zaman kazı çalışmaları yapılmıştır. çalışmaları günümüzde de devam etmektedir.

Kızlar Sarayı: İlçemizde bulunan bu yapı Reyhanlı-Halep yolu üzerinde bulunuyor. Bizans dönemine ait bu yapı günümüzde yıkılmaya yüz tutmuş durumdadır. İlçemizde bulunan bu yapı tampon bölgede olduğu için ancak özel izinle gidilebilir. bu yapı aynı zamanda Kasr-el Benet olarak bilinir.

Kızlar Sarayı

Atçana: İlçemizden il merkezine giderken yol üzerinde bulunan bir höyüktür. Burada yapılan kazı çalışmaları sonucunda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Bulunan bu kalıntılar Hatay Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Atcana Höyüğü

Tainat: İlçemizde bulunan bu antik kentte kazı çalışmaları yapılmıştır. yapılan kazılarda ortaya Hitit Dönemine ait Saray ve tapınak bulunmuştur. Burada elde edilen eserler Hatay Arkeoloji Müzesine götürülmüştür.

Tel Tainat

Yenişehir Gölü

Yenişehir Gölü

İlçemiz ve ilimize gelenlerin mutlaka uğradıkları ilk mekan bu göldür. Bu göl şelaleleri, köprüleri ve piknik alanı ile insanı büyülemektedir. Sadece ilçemiz için değil ilimiz içinde önemli bir gezi yeridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayınız.

Yenişehir Gölü-Şelale

7 YORUMLAR

  1. Bir Hatay’lı olarak size çok Teşekkür ediyorum.çok güzel bir çalışma olmuş.yalnız yazmış olduğunuz bazı yerler şu an gezilemiyor.onu da gezilecek yerin altına parantez içinde belirtirseniz daha iyi olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here