Romanya'da Gezilecek 15 Yer

Romanya’yı genel olarak karanlık kalelerinde ki Vampirlerden duyduğunuzu biliyoruz. Transilvanya vampirleri elbette çok tanınmaktadır, Bram Stoker’in Kont Drakula’sı halen dünyanın en popüler isimlerinden birisidir.

Romanya Nerededir?

Romanya, ortaçağ kalelerinden pek çoğuna sahiptir ve aynı zamanda güzel dağ manzaraları eşliğinde kayak yapabileceğiniz imkanları da barındırmaktadır. Şirin köyleri, harika boyalı kiliseleri ve Tuna deltasında kuş cennetleri bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Bükreş Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Bükreş Gezilecek Yerler
  3. Bükreş Gece Hayatı
  4. Romanya’da Gezilecek 15 Yer
  5. Romanya’nın Kaybolan kenti Geamana
  6. Romanya Nerede?
  7. Romanya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  8. Romanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Romanya’daki en gözde turistik mekanlarına şöyle bir göz atalım :

15. Wooden Churches of Maramures

Maramures’un yabancı yöneticileri, halkın taştan yapılmış kilise inşa isteklerini reddedince kiliseler ahşaptan yapılmaya başlanmıştır. 200 yıllık bir süre zarfında yaklaşık 300 ahşap kilise yaptırdılar; Bugün sadece yaklaşık 100 kilise halen bu şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Kiliseler, genellikle uzun boylu ince çan kuleleri ile gelişmiş bir marangozluk işine sahiptir. Aynı anda hem basit hem de zariftirler.

14. Vaser Valley Forestry Railway

Buharlı trende Karpat Dağları’nın ormanlarını gezerken zamanda geriye doğru yol alabilirsiniz. 1932 yılından bu yana, ormandan değirmene değin kütükleri taşımak için kullanılıyordu. Bugün, aynı zamanda güzel, ağaç dolu peyzajlarla dolaşan eski, dar gösterge trenlerinin romantizmini seven turistleri dolaştırmaktadır.

13. Tuna Deltası

Bir doğa aşığı iseniz, Avrupa’nın en çok korunan nehir deltası olan Tuna Deltasını gezmelisiniz. Dürbünleri yanınıza getirdiğinizden emin olun, çünkü bu, vahşi hayatı, özellikle kuşları izlemek için bir cennet. Kuşlar buraya Mısır ve Çin gibi ülkelerden gelmektedirler.

12. Poiana Brasov

Romanya’daki en popüler kayak merkezidir ve Avrupa’nın dört bir yanından kayakçılar buraya gelmektedir. Karpat Dağları’nda bulunan kayak merkezi, yedi tepesi vardır ve 25 km (15 mil) bir kayak hizmeti sunmaktadır.

11. Corvin Castle

Corvin Kalesi, Romanya’nın en etkileyici ortaçağ kalesi olarak kabul edilen heybetli bir gotik yapıdır. Altın yüzük giyen bir kuzgun, 15. yüzyıldan kalma kale sembolüdür.

10. Sucevita Monastery

Sucevita Manastırı mimari olarak benzersizdir. Gotik ve Bizans tarzlarının karışımı, artı Moldava’nın boyalı kiliseleri gibi muhteşem bir yapıdır. Cephe silindirik, arkası konik bir çatı ile, sırt dikdörtgen ve küçük bir kule ile tepesindedir. İçinde, 1600’lü yılların başlarından itibaren boyalı duvar resimleri bulacaksınız. Romanya’nın kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

9. Salina Turda

Burası bir tuz madenidir. 17. yüzyıla kadar uzanan tuz madeni, kazılar 1932’de durdurulduktan sonra bir peynir depolama merkezinden 2. Dünya Savaşı’ndaki bomba barınağına kadar her şey için kullanıldı. Bugün, inanılmaz bir bilim kurgu tema parkına dönüştürülmüştür.

8. Transylvanian Alps

Transilvanya Alpleri, aynı zamanda Güney Karpatlar olarak da bilinirler, genellikle rakımı 2.000 metreden daha azdır. Doğa severler ve bol oksijen sevenler için inanılmaz güzel bir bölgedir.

7. Biertan Fortified Church

İlk başlarda bölge Macaristan’a ait olduğu için, Macar halkı için inşa edilmiş bir kilise idi. Bölge halkı Osmanlı akınlarından korunmak için yeni bir kale inşa etmek yerine bu kiliseyi güçlendirmişlerdir. Gotik tarzda inşa edilmiş olan bu kilise, Romanya’daki en büyük müstahkem kiliselerden biridir. Kilisenin kuleleri ise kuşatma sırasında yiyecek saklamak ve boşanmak isteyen kocaları da hapse atmak da dahil olmak üzere pek çok neden için kullanılmıştır.

6. Piata Mare

Ortaçağ binaları ile çevrili olan Plata Mare ya da İngilizce olarak bilinen Big Square, Transilvanya’nın Sibiu kentinde görülmesi gereken bir yerdir. Meydanda festivaller ve küpeştelikler dahil olmak üzere halka açık toplantılar için bir güzel bir yerdir.

5. Merry Cemetery

Sapanta şehrinde bulunan Merry Cemetery, sıradan bir mezarlık değildir. Renkli mezar taşları, haçlar ve merhumun hayatını kutlayan heykel gibi daha çok bir halk sanatları galerisi gibidir. Bu renkli gelenek, 1908’de haçları oymaya başlayan 14 yaşındaki bir çocukla başladı. Şiir ekledi ve merhumun bir portresini haç üzerine boyadı; Bazen nasıl öldüğünü resmetti. Ve böylece bir gelenek doğdu.

4. Peles Castle

Peles Kalesi kuşatma ve savaş geçmişi yoktur, ancak diğer Avrupa kalelerinde yapılmayan bir şey vardır: Muhteşem güzellik, Karpat yamaçları sizlerledir. Bu Neo-Rönesans kalesi, 1860’larda tatil yapan Kral Carol tarafından yaptırılmıştır. Masal gibi bir görünüme sahiptir. Avrupa’daki en çarpıcı kalelerden biri olarak kabul edilir.

3. Palace of Parliament

Romanya halkının en nefret ettiği lideri olan Nicolae Ceauşescu tarafından yapılan bu bina, devletin idari hizmetleri için inşa edilmiştir. Yaklaşık olarak 13 yıl inşaatı sürmüştür. Yapılana kadar 20 bin işçi çalışmıştır.

2. Sighisoara Historic Center

Ortaçağda yaşamın nasıl olduğuna dair bulguya ihtiyacınız varsa kesinlikle bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. 12. yüzyıldaki Transilvanya Saksonları tarafından bulunmuş olan Sighisoara, orta çağda surlarla çevrili bir şehrin harika bir örneğidir. Renkli taş binalarla çevrili geleneksel dar sokakları vardır. Bram Stoker’in Drakula’sı için ilham kaynağı olan Impaler’ın Vlad’in doğum yeri. Her yıl Temmuz ayında Rock grupları burada konserler vermektedir.

1. Bran Castle

Bran Castle, Drakulanın evi olarak bilinmektedir bu kale. Romanya’nın simgesi olan kale, Transilvanya’da ki Brasov yakınlarındaki ormanlık bir tepeden bakarken bir masal izlenimi vermektedir. Kökleri 13. yüzyıla dayanan bu ortaçağ kalesi, bugün Kraliçe Maria tarafından toplanan sanat ve mobilyaları sergileyen bir müzedir. Ayrıca ülkenin dört bir yanından gelen Rumen köylü yapılarına sahip bir açık hava müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

1 YORUM

  1. romanya gizemli bir seyehat planı yapanlar için muhteşem bir durak. Kalelerin mahseninde ne hikayeler ne gizemler gizlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here