Rüstem Paşa Camisi

İstanbul’un Fatih ilçesi Tahtakale Semtinde Hisarcılara Çarşısı içerisinde yer alır. Bu cami Kanuni Sultan Süleyman zamanında Biricik kızı Mihrimah Sultanın eşi yani damadı ve aynı zamanda Veziri Rüstem Paşa adına yaptırılmıştır. Bu camiyi Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Cami 1561-1563 yıllında yapılmıştır.

İstanbul-Fatih Rüstem Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Rüstem Paşa Camii

Caminin yapıldığı yerde bir kilise veya mescit olduğu rivayet edilir. Mimar Sinan burayı inceledikten sonra burada yapmaya karar verir. Fakat buranın çukur olduğundan dolayı altında mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirdi. Daha sonra burada cami inşaatına başlandı. Mimar Sinan deniz kenarında yaptığı 3. Camidir. Ama süsleme ve işçilik olarak da en güzel cami diyebiliriz. Bununla ilgili rivayetler bulunmaktadır. cami yapımı için Kanuni Sultan Süleyman’dan emir alan Mimar Sinan üzülür. Çünkü Mihrimah sultan’a Mimar Sinan da âşıktı. O yüzden bu camiye gereken değer verilmeyim inşaatına bitirmek üzereyken etrafta çeşitli dedikodu sesleri gelmeye başladı. Mimar Sinan bilerek camiyi böyle yaptı diye istese daha güzel yapardı. Bunu duyan mimar Sinan çok sinirlenir. Cami içinde süslemelere o kadar zaman ayırmış ki aylarca cami içi süslemeleri ile uğramıştır. Ortaya muazzam bir sanat ortaya çıkmıştır.

Rüstem Paşa Camisi Tavanı

Fatih Rüstem Paşa Camii 

Belki çoğu kişi buradan geçip gitmiştir. Eminönü semtinin kalabalığı ve diğer tarihi yapılar içinde bu cami biraz gölgede kalmaktadır. Fakat bu camideki süslemeler hiçbir cami de kolay kolay bulamazsınız. Hele bir de mimar Sinan yapmışsa gerisini siz düşünün. Yolunuz buraya düştüğünde bu camiyi mutlaka görmeye gelin. İstanbul gezi listenizde olması gereken bir yer diye düşünüyoruz.

Fatih Rüstem Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Rüstem Paşa Camii Nasıl Gidilir?

Tramvay: Kabataş-Bağcılar Tramvay hattını kullanarak da Eminönüne gelerek rahatlıkla camiye ulaşabilirsiniz.

Marmaray hattı:  Bu hat ile Sirkeciye kadar gelip kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabilirsiniz.

Deniz Yolu: Eminönü ve Karaköy’e gelen bütün vapur veya deniz otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları kullanarak: İstanbul ilimizden buraya ilimizin her yerinde buraya ulaşan toplu taşıma araçları bulunur. Bunlarla ulaşabilirsiniz.

Rüstem Paşa Camii Nerede?

Rüstem Paşa Camii, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Caddesi üzerinde bulunur.

İstanbul Rüstem Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?
Rüstem Paşa Camisi süsleme çiniler
Rüstem Paşa Camisi süslemeleri
Rüstem Paşa Camisi Mihrabı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here