gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Saimbeyli Hakkında

Saimbeyli ilçesi tarihi kalıntılara göre Hititler devreni kadar uzanmaktadır. İlçenin eski adı “Haçin” dir. Bölge çeşitli uygarlıkların etkisi altında kalmıştır. Osmanlı döneminde Maraş sancağının Elbistan kazasına bağlanmıştır.

Kurtuluş savaşı sırasına Fransız işgali altında kalmıştır. 18 Ekim 1920’de Yüzbaşı Doğan ve Kaymakam Saim bey tarafından kurtarılan bölge 1922 yılında Kaymakam Saim beyden dolayı bu adı almış ve yeni bir ilçe olarak kurulmuştur.

Saimbeyli Nerededir?

Saimbeyli, Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana İline bağlıdır. Saimbeyli nüfusu 15.338 kişiden oluşmaktadır.

Saimbeyli Hangi Bölgededir?

Saimbeyli Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana ilimize bağlı bir ilçedir. Saimbeyli ilçesi Adana’nın ilçelerinden kuzeyde Tufanbeyli, güneyde Feke ve Kozan ilçeleriyle birlikte batıda Kayseri’nin Develi, doğuda ise Kahramanmaraş’ın Göksun ve Andırın ilçeleriyle komşudur. Saimbeyli il merkezi ile arasındaki mesafe 153 km’dir.

Saimbeyli Hangi Şehirdedir?

Saimbeyli ilçesinin gezilmesi gereken yerlerinden en önemlisi Obruk şelalesidir. Yeşilliğe bürünmüş kayalar üzerinden usul usul akan şelale büyük ve çok sayıda küçük şelaleden oluşmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here