Sakıp Sabancı Müzesi

Zengin bir hat ve resim koleksiyonu bünyesinde barındıran ve birçok ünlü yazar ve çizerin eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Bu müze İstanbul ilimizin Emirgan’da bulunan Atlı köşk binasında hizmet vermektedir.

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul

Atlı köşk birçok Osmanlı padişahına ev sahipliği yapmıştır. Bu köşk 1848 yıllında inşa edilmiştir. zaman zaman el değiştirmiştir. Birçok önemli devlet adamaları bu köşkte konaklamıştır.  1923 yıllında burası Hıdiv İsmail Paşa’nın torunu Prens Mehmet Ali Hasan burayı satın alıp tekrar onarımdan geçirip ailesi ile birlikte yaşamışlardır. 1950 yıllında Hacı Ömer Sabancı tarafında Hıdiv İsmail Paşa ailesinden satın almıştır.  Aynı bahçesine Fransız heykeltıraş Louis Doumas’ın 1864 yapımı at heykelinden koymuştur. Bu yüzden bu köşk Atlı köşk olarak anılmıştır. Hacı Ömer Sabancı vefatından sonra müze birkaç yıl boş kalmıştır. daha sonra Sakıp sabancı ailesiyle buraya yerleşmiştir. Ülkemize gelen yabancı devlet adamları Sakıp sabancı burada misafir etmiştir.

Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu

Bu köşk 1998 yıllında içindeki koleksiyon ve eşyalarla birlikte 49 yıllığına Sabancı Üniversitesine tahsis edilmiştir. 2002 yıllında hizmete girmiştir. Aynı yıl modern bir galeri de eklenmiştir. 2005 yıllında yapılan düzenlemelerle ziyaretçileriyle buluşturmuştur. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Zaman zaman burada sergi alanları da açılmaktadır.

Sakıp Sabancı Müzesi Eserleri

Müze Nerede: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan 34467 İstanbul

Müze Çalışma Saatleri:  Pazartesi Günleri kapalıdır. Salı, , Perşembe, Cuma ve Pazar günleri 10:00-18:00 Çarşamba ve Cumartesi: 10:00-22:00 arası açıktır. Bayram ve özel günlerde kapalıdır.

Müze Giriş Ücreti: Tam Bilet : 20 TL

Grup Bileti (en az 10 kişi) : 15 TL

İndirimli Bilet : 10 TL (öğretmenler, öğrenciler) Çarşamba günleri ücretsizdir.

Müzeye Nasıl Ulaşılır:

Deniz Yoluyla: Emirgan iskelesinden İstinye, Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı, Bebek, Arnavutköy ve Çengelköy’e vapur seferleri bulunuyor. Buradan vapurla ulaşılabilir.

Kara Ulaşımı:  müzeye gitmek için en yakın Otobüs durağı sahil hattında bulunan Emirgan-Çınaraltı’dır. burada kalkan otobüs hatları şunlardır.

22RE Kabataş – Reşitpaşa

25E Kabataş – Sariyer

22 Kabataş – İstinye Dereiçi

40 Taksim – Sariyer

40T Taksim – İstinye Dereiçi

 42T Taksim – Bahçeköy

EL1 Emirgân – 4. Levent Metro Ring (Maslak yolundan)

EL2 Emirgân – 4. Levent Metro Ring (Baltalimanı yolundan)

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul
Atlı Köşk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here