San Giovanni Kalesi
San Giovanni Kalesi

Karadağ’ın sahil kasabası olan Kotor’da yer alan  San Giovanni Kalesi veya diğer adıyla John’un Kalesi, mutlaka gezip görmeniz gereken muazzam bir tarihi yapıdır.

Yüksekliği 20 metreyi bulunan bu kaleye çıkmak için tam olarak 1300 basamak çıkmanız gerekecektir. Kalenin duvarlarında Orta Çağ dönemine ait izler bulunuyor. John’s Dağı üzerinde bulunan bu kale, Eski Şehir’i kuş bakışı izlemek için muazzam bir yerdir.

Buraya çıkmak için 1300 basamaklı merdivenleri tırmanmanız gerekecektir. Öyle hemen olumsuzluğa kapılıp ben hayatta bu kadar basamak çıkmam demeyin. Çünkü basamaklar oldukça alçak olduğu için pek yormuyor insanı. Zaten her 10 basamakta durup fotoğraf çekeceksiniz. Bu nedenle olsa olsa tatlı bir yorgunluk olur. Fakat burada sizi uyarmam gereken çok önemli bir konu var. Belki biliyor veya duymuşsunuzdur. Kotor’da çok feci bir sıcaklık var. Bu nedenle gün içinde bu kale tepesine çıktığınızda güneş sizi perişan eder. Bu nedenle sabah erken saatlerinde veya gün batımına doğru buraya gelin. Hem en güzel fotoğraf kareleri de bu zamanda çekersiniz. Tepeye çıktığınızda muazzam bir görüntü, bol oksijen ve harika fotoğraf kareleri çekmek için manzara sizi bekliyor olacaktır.

San Giovanni Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

San Giovanni Kalesi, Karadağ’ın Adriyatik Denizi Kıyısındaki Kotor şehrinde bulunur. Buraya ulaşmak oldukça kolaydır. Ülkemizden demiryolu veya hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;
 1. Podgorica Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Karadağ’da Gezilecek 10 Yer
 3. Karadağ Nerede?
 4. Karadağ’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Karadağ Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Kayaların Leydisi
 7. Fortress Old Bar
 8. Dans Eden Kız Heykeli
 9. The Citadel(Hisar)
 10. Moraca Manastırı
 11. Tara Köprüsü(Tara Bridge)
 12. San Giovanni Kalesi
 13. Savina Manastırı
 14. Ostrog Manastırı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here