Sanat nedir, ne demek ve kısaca tanımı
Sanat nedir, ne demek ve kısaca tanımı

İnsanoğlu var olduğundan berri Sanat konusunda farklı tartışmalar yaşamıştır. Bu tartışmalar günümüzde büyüyerek devam etmektedir. Bu tartışmalar eşliğinde sanat ile ilgili çok sayıda farklı görüş ve tanım ortaya çıkmıştır. Şimdi biz de bugün Sanat konusunda kısaca bir bilgilendirme yapmak isteriz. Umarım memnun kalırsınız. Bunu daha çok soru cevap şeklinde yapıp konuyu daha açıklayıcı hale getirmek istiyorum.

1-Sanat Nedir?

Yukarıdaki açıklamalarımıza da bakacak olursak Sanat için ortak bir tanım yapmak elbette zordur. Çoğu araştırmacıya göre sanat herhangi bir ürüne hayal gücüyle yeni bir şeyler ortaya koymasına sanat denir. Bu kısa tanımdan sonra uzun bir tanım yapacak olursak; Duygu, düşünce, fikir, tasarım, hayal gücü gibi duyularından yaralanarak ortaya çıkan anltım ve ürün biçimine Sanat denir. Sanat en genel anlamıyla yaratıcılık ve hayal gücü sonunda ortaya çıkan anlatım biçimidir. Sanat kendi arasında işitsel ve görsel olarak ikiye ayrılmıştır. Görsel olarak; Heykel, yazıt, resim… İşitsel olarak ise; Müzik, söz ve melodi örnek verilebilir.

2-Sanat eseri nedir?

Sanat Eseri kısaca insanlarda güzel duygular uyandıran, duygu düşünce ve hayal dünyasını geliştiren eserlere denir. Buradaki amaç sadece güzelliktir. Herhangi bir fayda gözetilmez.

3-zanaat Nedir?

Zanaat ise şöyle tanımlayabiliriz. Sermayeden çok el emeğine dayanan ya da öğrenmeden çok el becerisi ve ustalık gerektiren meslektir. Bu işi yapan ustalara ise Zanaatkar denilir. Burada amaç daha çok ticari olmaktadır. Bu işi sanattan çok para kazanmak için yapılır.

4-Sanat ve Zanaat arasındaki farklar Nelerdir?

Sanat ve Zanaat arasındaki farkları liste halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

 1. Yaratıcılık sanat için olmazsa olmazlardandır. Fakat aynı şey Zanaat için geçerli değil.
 2. Sanat için güzellik ön planda iken, Zanaat için daha çok fayda ön plandadır.
 3. Zanaat para kazanmak için yapılır. Sanat ise maddi kazanç düşünmez.
 4. Sanat eserleri özgündür. Yaratıcılık ön plandadır. Zanaat için öyle bir şart gerekmiyor. Aynı üründen çok fazla da olabilir.

5-Sanat dalları nelerdir?

Günümüz koşularında sanat denilince akla ilk olarak Güzel sanatlar gelmektedir. Güzel sanatlar ise 9 farklı alanda toplanmıştır. Bu alanlar liste halinde şöyledir;

 • 1) Edebiyat
 • 2) Müzik
 • 3) Mimarlık
 • 4) Heykel
 • 5) Resim
 • 6) Tiyatro
 • 7) Sinema
 • 8) Dans
 • 9) Fotoğrafçılık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz