Santral İstanbul Enerji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Santral İstanbul Enerji Müzesi İstanbul ilimizin Eyüp ilçesinde bulunur. Bu santral İstanbul eski güç istasyonu şimdi ise güç müzesi haline gelmiştir. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken harika bir müzedir.

Santral İstanbul Enerji Müzesi Eyüp

Buraya sadece müze demek buraya haksızlık olur. Çünkü santral İstanbul modern bir kampus alanıdır. Burada hem konser alanı hem de sergi alanı olarak kullanılmaktadır.

Santral İstanbul Enerji Müzesi Nerede

Korunarak santralistanbul’a dönüştürülen Silahtarağa Elektrik Santralı, Osmanlı Devleti’nin kent ölçekli ilk elektrik santralı idi. Tesis, İstanbul’un en eski endüstri bölgesi olan Haliç’te kurulduğu 1911’den 1983’e dek kente elektrik sağladı. Silahtarağa Elektrik Santralı’nın santralistanbul’a dönüştürülmesi ile çalışmalar birçok kamu ve özel kuruluş vesilesi ile gerçekleşti. 2004 yıllında Tabi ve Enerji Kaynakları bakanlığı burayı Bilgi Üniversitesine tesis etti. Bilgi üniversitesi yapılan onarım çalışmalarından sonra 2007 yıllında burada enerji müzesine dönüştürdü.

Santral İstanbul Enerji Müzesi

Eski Silahtarağa Elektrik Santrali olan mekan şimdi Enerji Müzesi olarak ziyaretçilerini kabul ediyor. 1910 yılında inşa edilen ilk makine dairesinin faaliyeti 1983 yılında durdurulduktan sonra, paslanmaya başlayan makineleri bir müzeye dönüştürme fikrine dönüşerek ortaya çıkmış bir projedir.

santralistanbul

Santralistanbul günümüzde modern bir üniversite kampusudur. Haliç’in kıyısında 118 dönümle birçok etkinliğer ve sergiye hizmet etmektedir. Türkiye’nin ilk elektrik santralini, bugünkü haliyle Enerji Müzesi’ ni bünyesinde barındırmaktadır. Kampüste ayrıca sanat galerisi, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan restoranlar ve kafeler bulunuyor. Yolunuz düşerse mutlaka gelmelisiniz.

Enerji Müzesi Nerede

Santral İstanbul Enerji Müzesi Nerede

Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir cad. No: 2 Eyüp / İstanbul

Santral İstanbul Enerji Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti 5 tl

Santral İstanbul Enerji Müzesi Nasıl Gidilir

103 Şahinbey – Kabataş – 11D İnkılap mahallesi- Üsküdar –11G Yenidoğan- Üsküdar –11K Kazım Karabekir Mahallesi- Üsküdar– 11P Sarıgazi emek mahallesi- Üsküdar– 11V Veysel Karani – Altunizade metrobüs — 13 Ataşehir – Çakmak mahallesi – Kadıköy — 139 Üsküdar – Şile– 139A Üsküdar- Şile – Ağva –13B Yenişehir- Kadıköy –13TDTepeüstü – Üsküdar devlet hastanesi –14 Yenidoğan- Kadıköy — 14B Adem Yavuz mahallesi – Ziverbey – Kadıköy –14D Dumlupınar -K.Karabekir- Kadıköy — 14K Kazım Karabekir – Kadıköy –320 Ferhatpaşa – Üsküdar — 522 Alemdağ – Çıksalın — 37T Yıldıztabya – Taksim — Belediye otobüs hatları Santralistanbul’ dan geçmektedir.

Enerji Müzesi

2 YORUMLAR

  1. Bahsedilen otobüs hatlarının santral İstanbul ile alakası yoktur Ümraniye’ye bağlı santral semtine giden otobüslerdir. Yanlış yönlendirme olmaması açısından düzeltmenizi öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here