São Tomé ve Príncipe Gezi Rehberi
São Tomé ve Príncipe Gezi Rehberi

São Tomé ve Príncipe ya da resmî adıyla São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti, yaklaşık 195 bin nüfusuyla Afrika kıtasının batı kıyısında Gine körfezi açıklarında bulunan bir ada ülkesidir. 

Göz at ;

  1. Sao Tome Şehri Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Sao Tome ve Principe’de Gezilecek 10 Yer
  3. Sao Tome ve Principe Nerede?
  4. Sao Tome ve Principe’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Sao Tome ve Principe adında iki farklı adadan oluşmaktadır. Bu iki ada arasında yaklaşık 140 km fark bulunmaktadır. Bu adalarda çok sayıda sönmüş volkanlar bulunmaktadır. Afrika’nın en küçük 2 ülkesi olup burada gezilip görülecek çok sayıda doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler….

Sao Tome 

Sao Tome adası üzerinde yer alan Sao Tome şehri, ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, yerel pazarları ve eğlence mekanlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist taşımaktadır. Buraya yolunuz düşerse Oba Ulusal Parkı, Cascada Sao Nicolau Şelalesi, Boca do Inferno Blowhole Mağaraları, Sa Sebastialo Kalesi, Ulusal Katerdal, Ulusal Müze, Başkanlık Sarayı, Şehir Pazarı, Gravana ve Me-Zochi Rum Fabrikaları gibi turistik alanları ziyaret edin.

Santo Antonio

Kuzey doğu kıyısında ve Palhota Nehri üzerinde yer alan Santo Antonio, São Tomé ve Príncipe’deki Príncipe Adası’nın başkentidir. Burası daha çok koloni dönemde kalma mimari yapılarıyla bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse burada yer alan doğal güzellikler ve tarihi yapıları ziyaret edin derim. Burada yaklaşık 1200 kişi yaşamaktadır. Oldukça egzotik bir ada olup daha çok Auto da Floripes isimli oyunla bilinmektedir.

Jale Plajı

São Tomé Adası’nın güney ucunda yer alan Jale Plajı, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Buraya hem yüzmek hem de Devasa deniz kaplumbağalarının yumurtlama ve yavru getirme dönemine denk gelip harika manzarayı ziyaret edebilirsiniz. Ülkenin en güzel plajlarından biridir. Buraya gelip hem deniz, kum, güneş ve eğlencenin doruğunu yaşayabilirsiniz. Özellikle kumsalı oldukça harika.

Lagoa Azul

São Tomé Adasının kuzeyinde yer alan Lagoa Azul veya diğer adıyla Mavi Lagün, gezilip görülmesi gereken harika bir alandır. Burası birçok kuş türünü keşfedeceğiniz dev baobab ağaçları ile çevrilidir. Ayrıca dalış ve yüzmek için oldukça harika bir yerdir. Sualtı dünyasını keşfetmek için oldukça uygun bir adrestir. Yine buraya yakın çok sayıda plaj bulunmaktadır. Buraya mutlaka sualtı dünyasına dalıp her çeşit balık türü, mürekkep ve yeşil deniz kaplumbağası gibi deniz canlısını görüp keşfedebilirsiniz.

Obo Milli Parkı

Sao Tome’un güney tarafında yer alan Obo Milli Parkı, 290 km²’lik alanıyla ziyaret edilmesi gereken bir parktır. Bu parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip parkın nefes kesen manzarasını görüp burada bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca birçok hayvan ve bitki türünü keşfedebilirsiniz. Ülkenin en güzel milli parkı olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Boca de Inferno

Sao Tome’un doğu kıyısında yer alan Boca de Inferno veya Türkçe ismiyle Cehennem Ağzı olarak bilinen bu yer, nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Burada bir mağara bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde oluşan bir delikten su fışkırmaktadır. Bu su oldukça sıcak olmaktadır. Adeta su değil ateş çıkıyor hissi vermektedir. Bu nedenle cehennem ağzı ismi almıştır. Bu suyun çıktığı yer harika bir manzara oluşturmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Bom Bom Adası

Príncipe Adasının kuzeyinde yer alan Bom Bom Adası, mutlaka gezilip görülmesi gereken egzotik bir adadır. Bu adada birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Burada yaşayan halkın büyük kısmı balıkçılıkla uğraşmaktadır. Bu nedenle balıkçı adası olarak da bilinmektedir. Buraya gelip lezzetli balıkları tadabilirsiniz. Burayı gezip görmeden bu ülkeyi gerçek anlamada keşfetmiş sayılmazsınız. Buraya yapacağınız tekne turu hayatınızın en önemli anısı olarak kalacaktır.

São Nicolau Şelalesi

Sao Tome adası üzerinde yer alan São Nicolau Şelalesi, gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzellik alanıdır. Burada yer alan manzara tek kelime ile muhteşemdir. Burada doğa eşliğinde yürüyüp harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ya da şelalenin karşısına geçip saatlerce oturup suyun sesini dinleyip huzur bulabilirsiniz. Ülkenin en güzel manzaralı şelalelerinden biridir. Bu şelaleye hayran kalmamak elde değil.

Isola del Rolas Adası

Ülkenin güneyinde yer alan Isola del Rolas Adası, gezilip görülmesi gereken ıssız bir adadır. Bu adanın nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Burada çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Özellikle plajları oldukça dikkat çekici olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

10  Sao Tome Birdwatching

Sao Tome adası üzerinde yer alan Sao Tome Birdwatching, çok sayıda kuş türünü gözlemlemek için oldukça hoş bir yer. Burası kuş parkı da diyebiliriz. Bu parkta 40 farklı türde 135’den fazla kuş bulunmaktadır. Afrika’ya özgü birçok kuşu burada görüp keşfedebilirsiniz. Bu kuşları doğal yaşam alanlarında seyredip hayran kalacağınızdan eminim. O zaman buraya ilk fırsatta gidip harika bir gezi yapın derim.


Bunlar dışında Sao Tome ve Principe hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Sao Tome ve Principe

Nüfus: 194.390

Başkent: São Tomé

Resmi Dili: Portekizce

Para Birimi: São Tomé ve Príncipe dobrası

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 12 Temmuz 1975

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Sao Tome, Santo Antonio

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi  Haziran-Eylül arasıdır.

Vize Durumu: Sao Tome ve Principe vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

São Tomé ve Príncipe Nerede, Nasıl Gidilir
São Tomé ve Príncipe Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here