Saraykent

Saraykent ilçesi Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 69 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. çevre il ve ilçelerden de buraya ulaşmak mümkündür.

Yozgat’ın İlçeleri

Osmanlı Devleti zamanında burası Karamağara  olan Saraykent 1972 yıllında  belediye teşkilatı kurulur. 1975 yıllında çıkan bir kanunla ilçenin ismi Saraykent olur. 1990 yıllında ilçe statüsüne kavuşur. Ve Yozgat iline bağlanır. İlçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 13.172’dır.

Saraykent

Saraykent’de Gezilecek Yerler:

İlçemizde Roma döneminde kalma han ve hamamlara bakılarak bu ilçede Romalıların hakimiyet kurduğunu söylemek mümkündür.

Saraykent Yılan Boynu Tepesi:  ilçe merkezine bağlı Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunur. ilçe merkezine 50 km uzaklıktadır. Burası Erken ve Orta Tunç, Demir Çağı (Frig Dönemi) ve Roma Dönemlerine ait kalıntılar bulunmuştur. Burada kaçak kazılarla tahrip olmuştur.

Saraykent Yılan Boynu Tepesi

Saraykent Çınçınlı Sultan Hanı: İlçemize bağlı Saray mahallesinde bulunur. Roma döneminde kalan bu yapı uzun yıllar ilçemiz ve ilimiz için hizmette bulunmuştur. günümüzde harabe durumundadır. Eski han olarak da bilinir.

Saraykent Çınçınlı Sultan Hanı

Saraykent Kaplıcaları: ilçemizde bulunan bu kaplıca suyu birçok kişiye şifa dağıtmaktadır. Her yıl yüzlerce hatta binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Birçok hastalığa iyi gelindiği Sağlık Bakanlığı tarafında yapılan testlerle ortaya çıkmıştır.  Su sıcaklığı 70-74 derece arasında değişmektedir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kaplıca suyunda sodyum klorür, sodyum bikarbonat ve kalsiyum sülfat bulunmakta… Romatizma, kırık-çıkık, nevrit ve kadın hastalıklarına şifa olur. Burada konaklama yeri de mevcuttur. Yolunuz düşerse mutlaka gelip uğrayınız.

Saraykent Kaplıcası
Saraykent Kaplıcası Yozgat

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here