Sarıkaya Hangi Şehirde

Sarıkaya, Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 79 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Sarıkaya Gezilecek Yerler

Yozgat’ın İlçeleri

Sarıkaya ilçesi Anadolu ilk varlığını sürdüren Hitit Devletin varlığı içerisinde bulunmuştur. bu devirde kalmış birçok höyük ilçemizde rastlanabilir. Daha sonra Asuriler ardında büyük İskender burayı işgal etmiştir. m.ö 1.yüzyılda burası Roma devletin egemenliğine girmiştir. Roma devleti burada birçok tarihi yapı bırakmıştır.

Tarih 1071 yıllını gösterdiğinde Türklere Anadolu kapıları açılmıştır. Bu ilçemize de Türkler gelip yerleşmiştir. 2. Beyazıd zamanında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır. 93 harbinde Doğu Anadolu’da göç edip buraya yerleşen Karslı Muhaciri diye adlandırdıkları halk da burada bulunur.

1924-1936 yıllarında ise Balkanlardan göç edip buraya yerleşen Türkler olmuştur. 1935 yıllında Akdağmadeni ilçesinin bir köyü iken 1957 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. ilçe 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 34.155’dır.

Göz at ;

 1. Sarıkaya Gezilecek Yerler
 2. Sarıkaya Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Sarıkaya Roma Hamamı
 4. Yozgat Gezilecek Yerler
 5. Yozgat’da Gezilecek 10 Yer
 6. Yozgat’ın İlçeleri
 7. Yozgat Gece Hayatı
 8. Yozgat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Yozgat Otelleri ve Yozgat Otel Fiyatları
 11. Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Büyüknefes( Tavium Antik kenti)

Sarıkaya Gezi Rehberi

Hisarbeyli (Yoğurtyurdu) Yaylası: İlçemize bağlı Hisarbeyli köy sınırında bulunur. Akdğ ormanları arasında bulunan bu yaylanın olduğu yerde büyük bir dere geçmektedir. Burada harika soğuk su ve yeşillik bulunur. Ayrıca burada yoğurt ünlüdür. Bu yoğurttan yapılan ayran içmeye doyamıyorsunuz. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelmelisiniz.

Sarıkaya Kaplıcaları: İlçemizde bulunan bu kaplıcalar bakanlar Kurulu kararı ile Termal Turizm merkezi ilan edilmiştir. 48 derece sıcaklığında olan bu kaplıca suyun birçok hastalığa iyi gelindiği söylenilir. Sağlık bakanlığında gelen raporda suyu iyi gelindiği hastalıkları şöyle sıralanmıştır.

 • 1-Romatizmal Ağrılar
 • 2- Artroz (Eklem Kireçlenmeleri)
 • 3- Kalça-Eklem Kireçlenmeleri
 • 4- Deyeneratif Romatizmalar
 • 5- Bel Fıtıkları ve Buna Bağlı Siyatik Ağrılar
 • 6- Ağrılı Kadın Hastalıkları
 • 7- Kadınların Enfeksiyon Sekeline Bağlı Olarak Süregelen Akıntılar
 •  8- Spastik Ağrıları
 •  9- Spastik Kolitler
 • 10- Böbrek Taşlarının Düşmesinde Üreter üzerinde Spazmolitik Etki
 • 11- Karaciğer ve Safra Kesesi Taşları
 • 12- Cilt Hastalıkları

Birçok hastalığa iyi gelindiği söylenen kaplıcanın hekim kontörlünde yapılırsa şifa bulacağınızı umuyorum.

Sarıkaya Roma Hamamı: İlçemizde bulunan kaplıca tesislerin içersinde bulunan bu hamam Roma Dönemine aittir. Hamamın büyük kısmı yıkılmış. Yalnızca tonozlu arka mekâna geçişi sağlayan batı cephe duvarı ayakta kalabilmiştir. Bu kısımda 10 gözlü ve 2 katlı mermer, kemerli bir duvar görülmektedir. Üzerinde yapılan eklentilerle iyice tahrip olan hamam 2010 yıllında tekrar turizme kazandırmak amacı ile restore edilmiştir. Yolunuz düşerse gelip bu yapıyı ziyaret etmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here