Şenkaya

Şenkaya ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 185 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden buraya giden arabalar bulunur. Bunlarla ulaşım yapılabilir.

Erzurum’un İlçeleri

İlçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Fakat biz Osmanlı tarihinden alıp geleceğiz. İlçemiz 1536 yıllında kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı topraklarına katılıyor. 93 harbinden sonra Rusya’ya tazminat olarak veriliyor. Ruslarda burayı Ermenilere veriliyor. 1. Dünya savaşı sonunda burası ülkemizin sınırlarına tekrar katılıyor. 1920 ‘li yıllarda Örtülü adıyla nahiye olarak kuruluyor. 1926 yıllında ilçe olma statüsüne kavuşuyor.

Erzurum-Şenkaya

İlçemizde gezilecek yerler:

Penek Kalesi: İlçemizin merkezine bağlı Penek Köyün sınırlarında bulunur. Bu kale kim tarafında yapıldığı belli değildir.  Osmanlı- Safevi savaşında faydalanan Gürcüler burayı işgal etmişlerdir. 1548 yıllında tekrar Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Penek Kalesi

Bardız Cami: İlçemizde bulunan bu cami tarihi bir cami olup kalenin hemen arka tarafında inşa edilmiştir. kesme taştan inşa edilen caminin mimarı  kitabesinden anlaşıldığına göre, sertzade Molla Ali, Camiyi yaptıran ise Hassa Silahşorlarından birisidir.

Bardız Cami

Bardız Kalesi: İlçe merkezine bağlı Bardız köyünde bulunur. Bu kaleyi Saltukoğulları tarafında inşa edilmiştir. kale ait kitabe bulunmamıştır. Bu kale Evliya Çelebi Seyahatnamesine konu olmuştur. evliya Çelebi Seyhatnamesinde şöyle anlatmaktadır. ‘Akkoyunlu el Melik İzzüd-din binasıdır. Kalenin ciheti ulyası cerbinde celi hat ile tarihi bu vecih ile mesturdur. Kalesi bir dere kenarında dört köşe taş binadır. Dizdarı kızının yüz elli kadar da hayatı vardır. Cami, mescit, muhtasar hamamı, çarşı ve pazarı vardır’.

Bardız Kalesi

Venk kilisesi: İlçemizde bulunan bu kilise ne zaman ve kim tarafında yapıldığı belli değildir. Kilisenin Roma veya Bizans dönemine ait olunduğu söylenilir. Bu kilisenin etrafında bir sürü büyük kayalar bulunur. Kayaların içi ise mağaralar doludur. Bir kısmı yıkılmıştır. Bir kısmı ise doğal hali ile günümüze ulaşmayı becermiştir.

Venk Kilisesi

Ayrıca bu ilçemizde bulunan diğer tarihi yapılar ise şunlardır. Kahmıs Kalesi, Kahmıs Kilisesi, Soğmun kale kilisesi ve ayrıca ilçemizde ismi ile meşhur Bardız kilimi bulunur.

Şenkaya
Şenkaya Nerede
Bardız kilimi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here