Silvan

Silvan İlçemizi duymayan yoktur. İlçemiz daha meşhur Malabadi köprüsü ile bilinir. Fakat Malabadi köprüsü batman ile Silvan arasında bulunur. Batman yöresi köprü bizim diyor Silvan halkı da bizim diyor. İki yöre de haklı çünkü köprü gerçekten arada kalmıştır. Biz de bugün Silvan ile ilgili bir gezi yazısını ele aldım. Bu yazıyı umarım beğenirsiniz merak ettiğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz.

Silvan Hangi Şehirde

Silvan İlçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 78 km’dır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Silvan ilçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. burada birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. İlçede bu medeniyetler ait birçok yapı bulunur.

Silvan Nerede

Silvan da Gezilecek yerler

Malabadi Köprüsü: Bu köprü Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunur. İlçe merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır. Bu köprü Artukoğulları tarafında 1147 yıllında inşa edilmiştir. Günümüzde yeni bir köprü yapıldığı için burada ulaşım yapılamıyor. Köprü üzerinde nişlerin içerisinde, insan, hayvan, güneş motifleri bulunmaktadır. Fakat eski heybeti ile hala ayakta durmaktadır.

Malabadi Köprüsü

Hasuni Mağaraları: İlçe merkezine 6 km uzaklığında bulunur. İlimizde bulunan en büyük mağara topluluğudur. Burada kocaman bir kaya parçası bulunur. Bu kaya parçasını oyularak içinde apartman şeklinde yapılmış 300 oda bulunur. bu odalar birbirine bağlıdır. Altında su tünelleri geçmektedir. Burada merdivenle çıkılan bir yer bulunur. buraya çıktığınızda muhteşem manzarayı seyredebiliyorsunuz.

Hasuni Mağaraları

Selahaddin Eyyubi Ulu Camii: İlçe merkezinde bulunan bu cami Eyyubiler hükümdarı Selahaddin Eyyubi ismini almıştır. İlçemizde bulunan en eski ve  en büyük camisidir. 1031 yıllında yapılmıştır. yıkılan kısmı 1913 yıllında inşa edilmiştir.

Silvan Ulu Cami

Kırık Minare: İlçe merkezine yaklaşık 500 metre güneydoğusunda bulunan bu minare Eyyubiler zamanında inşa edilmiştir. 5 katlı olan bu minare zamanla bir kısmı yıkılmıştır. Bu yüzden kırık minare ismini almıştır. Bir zamanlar Rasathane olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Kırık Minare

Silvan Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale m.ö 80’li yıllarda Tigran Krallığı tarafında inşa edilmiştir. Daha sonra Bizans imparatorluğu tarafında günümüzdeki haline ulaşmıştır. Kale dünya üzerinde Dolgu ile yapılmış ilk kaledir. Burada kalkerli taşlardan inşa edilen bu kale tarih boyunca önemli bir yere sahiptir.

Silvan Kalesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz