Şiran ilçesi

Şiran, Gümüşhane ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 101 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Şiran Gezilecek Yerler

gümüşhane’nin İlçeleri

Şiran ilçesi Gümüşhane ilimizde bulunan en eski ilçedir. İlçe merkezi Uluşiran (şimdiki adı Erenkaya) köyünde iken 1800’lü yıllarda şimdiki merkeze taşınmıştır.

Göz at ;

 1. Şiran Gezilecek Yerler
 2. Şiran Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Gümüşhane Gezilecek Yerler
 4. Gümüşhane’de Gezilecek 10 Yer
 5. Gümüşhane Gece Hayatı
 6. Gümüşhane’nin İlçeleri
 7. Gümüşhane Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Gümüşhane Otelleri ve Gümüşhane Otel Fiyatları
 10. Salyazı Havalimanı (Gümüşhane-Bayburt) Nerede, Nasıl Gidilir?
 11. Gümüşhane Şiran Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

İlçe 1473 yıllında Otlukbeli savaşı ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. Tanzimatın ilanından sonra, ilçe, Erzurum’a bağlanır. 1865 yılında yapılan düzenleme ile ise, Gümüşhane’ye bağlanır. 1925 yıllında ise ilçe statüsüne kavuşur.

Şiran ilçesi 2016 yıllı itibari toplam nüfusu  27.116’dır. Şiran inanışa göre Yavuz Sultan Selim Tarafında verildiği ve anlamı Aslanlardır.

Şiran

Şiran’da Gezi Rehberi

Çakırkaya Manastırı ,Tomara Şelalesi, Seydibaba Türbesi, Gelin Ebe Türbesi ve Firdevs Hatun Türbesi ilçemizde gezilip görülmesi gereken yerlerdir.

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi-Şiran

İlçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan bu şelale Seydibaba Köyünde bulunur. Şelalenin suları,tepe yamacından,kayaların arasından ve yer altından çıkarak,yere dikey olarak akmakta ve yatağını oluşturmaktadır.

En önemli özelliği hemen kaynağında oluşmasıdır. Burada çıkan su buz gibidir. Burada birçok türden ağaç bulunmaktadır. Buradan 25 metre yükseklikte akan su ve ağaçların oluşturduğu manzarayı hayal etmenizi istiyorum. Yaz mevsiminde sevdiklerinizi yanınıza alıp buraya gelebilirsiniz.

Tomara Şelalesi-Gümüşhane

Çakırkaya Manastırı

İlçe merkezine bağlı Çakırkaya Köyünde bulunur. Burada bir kaya bulunur. bu kaya içinde oyulmuş olarak bir kilise bulunur. Bu bölgede kayaya oyulmuş ilk kilise özelliğini de taşımaktadır.

Kim tarafında yapıldığı belli olmayan yapılış tarihi ise 14. Yüzyıl olarak bilinir. Buraya tek giriş kapısı bulunur. Günümüzde baya tahrip olmuş durumdadır. Bunun sebebi ülkemizde bulunan defineciler yüzünden hiçbir tarihi yapı sağlam kalmıyor.

Çakırkaya Manastırı

Firdevs Hatun Türbesi

İlçemize giderken çilhoroz dağı üzerinde 20 metre solda bulunur. 1566-67 yıllarında inşa edilen bu türbe kesme taştan yapılmıştır. üstünde bir kitabe bulunur.

Bu kitabede şöyle yazılır. 1. O mübarek Şehit Firdevs Hatun… 2.Torul…ve anne ve babasına… yazılıdır.

Firdevs Hatun Türbesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here