Torul

Torul ilçesi Doğu Karadeniz bölgemizde bulunan Gümüşhane ilimizin bir ilçesidir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. İlçe Trabzon sınırına da yakın olduğu için ulaşımı gayet rahattır.

gümüşhane’nin İlçeleri

Torul ilçemizin eski adı Ardasa’dır. Torul ismini ise buraya gelip yerleşen Tuğrul Beyden almıştır. 4 .Haçlı seferleri sırasında Trabzon yöresi ile birlikte burası da Cenevizlilerin eline geçmiştir. Burada birçok tarihi yapı inşa etmişlerdir. 1886 yıllında Gümüşhane ilimize bağlı bir ilçe olduğu bilinen Torul Cumhuriyetin kurulması ilçe statüsüne kavuşmuştur. 2016 yıllı itibari ile ilçe nüfusu toplam 12.923’dır.

Torul-Gümüşhane

Torul’da Gezilecek Yerler

Torul ilçesi denince hepimizin aklına turizm gelmektedir. Turizm çeşidi olarak ise Mağara,yayla ve kayak merkezi gelmektedir. Özellikle Zigana yaylası ve kayak merkezi ilçeyi renklendirmeyi başarmıştır. İlçemizde Zigana Yaylası, Artabel Gölleri Doğal Parkı, Limni Gölleri, Ardesa Köprüsü Karaca Mağarası ve Zigana Kayak Merkezi gezilip görülecek yerlerdir.

Artabel Gölleri Doğal Parkı-Gümüşhane

Zigana Yaylası:  Gümüşhane-Trabzon Karayolunun 50. Kmsinde bulunur. yaklaşık 2 bin yükseklikte bulunan bu yayla bir oksijen kaynağıdır. Yaz mevsiminde yöre halkı buraya akın etmektedir. Sadece yöre değil çevre bölgelerden inanlarda gelmektedir. Burada elektrik, telefon ve lokanta bulunmaktadır. Yolunuz düşerse temiz havası, yeşilliği ve soğuk suyu ile sizi karşılayacaktır.

Zigana Yaylası

Artabel Gölleri Doğal Parkı: İlçemize bağlı Gülaçar Köyünde bulunur. Burada birden fazla göl bulunmaktadır. Burada ilk önce bir şelaleye rastlıyorsunuz bu şelaleye doyamadan yolunuza devam ediyorsunuz karşınıza Yıldız Gölleri, Beş Gölleri ve Karanlık Gölleri karşınıza çıkmaktadır. Muhteşem manzarası ile sizi büyülemektedir. Yolunuz düşerse İl merkezine 60 km uzaklığında bulunan bu saklı cenneti ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Artabel Gölleri Doğal Parkı

Limni Gölleri: Limni Gölü, Torul ilçesi Zigana Köyü sınırları içerisinde bulunan 1700 rakımlı Saronay Yaylasındadır. 1999 yıllında mesire yeri ilan edilen göl 2004 yıllında ise A tipi Mesire alanı ilan edilmiştir. 2005 yıllında ise Limni Gölü 20 yıllığına kiraya verilmiştir. Burası muhteşem bir alandır. Buraya her yıl binlerce insan akmaktadır. Burada Sarıçam ve ladin ağaçların oluşturduğu harika manzarayı görmelisiniz. Burada zaman zaman yaban hayvanlarına da rastlanmanız mümkündür.  Kesinlikle yolunuz düşerse gelmelisiniz.

Limni Gölleri

Karaca Mağarası: İlçemize bağlı Cebeli Köyü içerisindedir. Şehir merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır. İlk olarak 1983 yıllında keşfedilmiştr. 1996 yıllında ise Turizme kazandırılmıştır. Mağaray girdiğinizde burada Sarkıt, dikit sütunlar, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görebilirsiniz. Mağara özellikle Solunum hastalıklarına iyi gelindiği söylenir. Yolunuz düşerse hem şifa kaynağı hem de doğal güzelliğe sahip bu mağarayı ziyaret etmenizi öneririm.

Karaca Mağarası

Ardesa Köprüsü: ilçemizde bulunan bu köprü 1890 yıllında yapılan bir Osmanlı eseridir. Köprü kesme taştan ve ince bir işçilikle renklendirilmiştir. Korkulukları da bulunur. yolunuz düşerse tarihi köprüyü ziyaret etmeden dönmeyiniz.

Ardesa Köprüsü

Zigana Kayak Merkezi: Gümüşhane il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan bu kayak merkezi Karadeniz bölgemizin en güzel kayak merkezlerinden biridir. Aralık-Nisan ayları arasında hizmet eden bu kayak merkezine yolunuz düşerse mutlaka gelmelisiniz.

Zigana Kayak Merkezi

2 YORUMLAR

  1. Yasanilacak yer orasi burasi degil toruldur. Turkiyenin en nadide yerlerinden biridir. Orayi gormek gerek. Ben torulda dogmus daha sonra bircok yeri gezdim torul gibi havasi temiz bakir tabiatla kucak kucaga yer gormedim
    . Herkese tavsiye ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz