Sirkeci Garı Nerede

Sirkeci Garı İstanbul İlimizin Avrupa yakasında inşa edilen bir gardır. TCDD’nin İstanbul ilimizde bulunan Haydarpaşa garı ile birlikte İlimizde bulunan iki tarihi istasyondan biridir.

Sirkeci Garı

Sirkeci garın bulunduğu yerde daha önce küçük bir İstasyon bulunuyordu.  1880 yıllında 2. Abdülhamit tarafında temeli atılmış. 1890 yıllında bitirilmiş binanın açılışını 3 Kasım 1890’da II. Abdülhamit adına Ahmet Muhtar Paşa yapmıştır. Oraya gittiğinizde siz de göreceksiniz. Garın yan tarafında garın inşa tarihi hem miladi hem de Rumi takvim’e göre yazılmıştır.

Sirkeci Garı’nın içi

Bu gar tarih içerisinde hep önemini korumuştur. Denize yakın bulunan bu garda lokanta bulunmaktadır. 1950-1960 yıllarında tanınmış yazar, gazeteci ve diğer şahısların buluşma noktası olmuştu.  Ayrıca Şark Ekspresi Paris’te kalkıp buraya yolcu indirirdi. Bunun dışında garın her iki tarafında saat kuleleri bulunmaktadır. Bu saat kulelerinden biri hala çalışmaktadır.

Saatin günümüzdeki hâli

Gar yakın tarihte İBB’ye devredilmiştir. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bu garı müze yapmayı planlıyorlar. Ayrıca Sirkeci-Yedikule arası demir yolu hattının bulunduğu alan doğa ve sanat parkı olarak tasarlanacak. 8,5 kilometre uzunluğunda oluşturulacak doğa ve sanat parkı içerisinde İBB tarafından raylı toplu taşıma hattı yapılacak. Yolunuz düşerse uğrayın derim.

Sirkeci Garı

Sirkeci Garı Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sirkeci semti, Hocapaşa Mahallesi Ankara Caddesi üzerinde yer alır. İstanbul’un her noktasında buraya ulaşmak mümkündür. toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here