Sivaslı

Sivaslı ilçesi Uşak ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 34 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Sivaslı Gezilecek Yerler

Uşak’ın İlçeleri

Sivaslı ilçesinin ismi burada Sivas ilinden gelip buraya yerleşen bir tüccar varmış. Burada olan kişiler haydi Sivaslının yanına gidelim demişler. O günden sonra bu ilçenin ismi Sivaslı olmuştur.

Sivaslı 1914 yıllında Uşak ilçesine bağlı bir nahiye iken 1953 yıllında Uşak il olması ile burası da ilçe olmuştur. ilçe de buraya bağlanmıştır. İlçemize bağlı 4 belde 18 köy bulunur. 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 20.883’dır.

Sivaslı ilçesi denince hepimizin aklına çilek gelmektedir. Burada çilek yetiştirilmiştir. Her yıl burada çilek festivali yapılmaktadır.

Göz at ;

 1. Sivaslı Gezilecek Yerler
 2. Sivaslı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Evrenli Doğal Parkı
 4. Sebaste Antik Kenti
 5. Uşak Gezilecek Yerler
 6. Uşak Gece Hayatı
 7. Uşak’da Gezilecek 10 Yer
 8. Uşak’ın İlçeleri
 9. Uşak Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Ege Bölgesi Şehir Otelleri ve Ege Bölgesi Şehir Otel Fiyatları
 11. Uşak Otelleri ve Uşak Otel Fiyatları

Sivaslı Gezi Rehberi

1-Evrenli Doğal Parkı

Sivaslı ilçe merkezine 1 km uzaklıktadır. Bu park Bulkaz Dağı eteklerinde kurulan bu park mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Burası bol ağaçlık ve sulak bir alandır. Buraya gelen akşama kadar doyasıya  piknik yapabilir.

Burada her yıl çilek festivali yapılmaktadır. Burada bulunan yeşilliklerin yarısı doğal diğer yarısı ise sonradan eklenmiştir. Özellikle yaz ve bahar mevsiminde baya kalabalıklaşmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka sevdiklerinizle birlikte buraya gelmelisiniz.

2-Payamalanı

Sivaslı İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Bu yerleşim alanı klasik bir yerdir. Dört tepe üzerinde kurulmuş bir şehirdir.  Bu şehirde büyük bir mezarlık ve iki kilise bulunur.  Yolunuz düşerse bu tarihi antik kenti görmelisiniz.

3-Sebeste Şehri

İlçe merkezine 2 km uzaklıktan bulunan Selçikler beldesindedir. Bu şehir Roma döneminde kalma bir yapıdır. Burada birçok kazı yapılmıştır. Bu kazı sonucunda birçok kalıntı elde edilmiştir. Burası 1.derece sit alanı ilan edilmiştir. Buradan çıkarılan eserler Uşak, Afyon ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz