Sivriada Nerede, Nasıl Gidilir
Sivriada Nerede, Nasıl Gidilir

İstanbul ili, Adalar ilçe sınırında bulunan Sivriada ile ilgili kısa bir sunumdan sonra Sivriada Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulacağız.

İstanbul halkı tarafında Hayırsızada olarak nitelediği Sivriada, İstanbul merkezine en yakın fakat Adalara en uzak ve batıdaki adadır. Piramide benzeyen sivri bir kayalıktan oluştuğu için bu ismi almıştır. Bu ada daha çok 1911 yılında buraya sürgün edilen 80 bin köpekle biliniyor. Bu köpekler hepsi buradan açlıktan ve susuzluktan ölmüştür. Hayırsız ismi de buradan gelmektedir.

Bu adada günümüzde yerleşim yeri bulunmamaktadır. Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılmaktaydı. Adada sadece 10. yüzyıldan kalma bir manastır kalıntısı bulunur. Ayrıca adanın güneyinde bir liman bir de su kuyusu bulunur. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde bazı yapılar için burada taş getirilmiştir. Taşları oldukça özel ve güzeldir.

Sivriada Nerede, Nasıl Gidilir?

Sivriada, İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı bir küçük adadır. Bu ada, Yassıada’ya 1,7 km, İstanbul sahiline (Fenerbahçe Burnu) 11 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için tekne veya vapurlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer adalardan veya İstanbul iskelerinden vapura binip buraya gelebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here