Sorgun

Sorgun, Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 33 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Sorgun Gezilecek Yerler

Yozgat’ın İlçeleri

Sorgun ilçesinde yapılan kazılar sonucunda buranın milattan önce 3000 yıllarında yerleşimin olduğu saptanmıştır. 1071 yıllında Türkler buraya yerleşmiştir. 1926 yıllında ilçe olur. Daha önce ismi küçük Köhne olan ilçenin 1928 yıllında Sorgun olarak değiştirilmiştir.  Sorgun 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 78.133’dır.

Göz at ;

 1. Sorgun Gezilecek Yerler
 2. Sorgun Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Sorgun Otelleri
 4. Yozgat Sorgun Paintball Oyun Alanı
 5. Yozgat Gezilecek Yerler
 6. Yozgat’da Gezilecek 10 Yer
 7. Yozgat’ın İlçeleri
 8. Yozgat Gece Hayatı
 9. Yozgat Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Yozgat Otelleri ve Yozgat Otel Fiyatları
 12. Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Büyüknefes( Tavium Antik kenti)

Sorgun Gezi Rehberi

Sorgun Kaplıcaları: İlçemizde bulunan bu kaplıca suyu Bakanlar kurulu ile termal turizm ilan edilmiştir. sıcaklığı 50-55 derece arasında bulunan bu kaplıca birçok hastalığa iyi gelindiği söylenir. İyi gelindiği hastalıklar şöyle sıralayabiliriz.

Kkronik iltihaplı hastalıklar, spazm benzeri hastalıklar, kırık-çıkık sekelleri, ağrılı kadın hastalıkları, romatizmal ağrılar. Ayrıca Kaplıca bölgesinde konaklama tesisi var.

Alişar Höyüğü: Yozgat ilimize bağlı Alişar köyünde bulunur. il merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bir höyüktür. Alişar Höyük, MÖ 4. bin yılda Bakır Çağında MÖ 1. bin yıl arasında yerleşilmiştir. MÖ 3. bin yıldaki Erken ve Orta Tunç çağında Alişar surlarla çevrili bir kent haline geldi. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Burada yapılan kazılardan birçok tarihi yapıya ulaşmıştır. Günümüzde defineciler tarafında her ne kadar yağmalamışsa da tarihi öneminden dolayı gidip görülmesi gerekir

Sorgun Karakız ve Kazankaya Hitit Heykel Atölyeleri: İlçemize bağlı Karakızan beldesinde bulunur. Bu atölye Hitit döneminde kalmadır. Burada 1 adet aslan heykeli ve 2 metre çapında oyulmuş su sarnıcı ve yarı işlenmiş bazalt taşlar tespit edilmiştir. buraya yolunuz düşerse ziyaret etmenizi öneririm.

Sorgun Garipler Köyü Kilisesi: İlçemize bağlı Garipler köyünde bulunur. bu kilise kim ve ne zaman tarafında yapıldığı belli değil. Kilise 17×12,3 metre ölçülerindedir. Apsis uzunluğu 3,4 metredir. Kilise bazı bölümleri yıkılmış bazı bölümleri hala ayaktadır. Yolunuz düşerse uğrayın derim.

Sorgun Hapisboğazı Hitit Heykel Atölyesi: İlçemize bağlı Karakızan beldesine 2 km uzaklıkta bulunur. 2 adet bazalt aslan heykeli ve yarı işlenmiş taşlar ve taşların işlendiği yataklar tespit edilmiştir. Hitit Döneminde kullanılan önemli bir heykel atölyesidir.

Çadırhöyük (Peyniryemez Köyü): İlçemize bağlı Peyniryemez köyüne 2 km uzaklıkta bulunur. Bu höyük ilk defa 1926 yıllında tespit edilmiştir. Höyük 32 metre yükseklikte 220 metre çapındadır. 1999 yıllında yapılan kazılar hala devam etmektedir. Burada kazılar sonucunda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır.

Kerkenes Harabeleri (Kayıp Şehir Pteria): İlçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Şahmuratlı Köyün sınırlarında bulunur.  Kayıp şehir olarak nitelendirir. İlk olarak 1998 yıllında keşfedilir. Burada çeşitli kazılar yaparlar. Burada birçok tarihi yapı bulunmuştur. Şuan turizme katkısı olmayan bu harabeler tam olarak aydınlatıldığında ilçemize birçok turist çekeceğine eminim.

Gedikhasanlı Şakir Efendi Türbesi: İlçemize bağlı Gedikhasanlı kasabasında bulunur. Burada Gedikhanlı Şakir Efendi yatmaktadır. Şakır efendi burada doğup büyümüştür. Uzun yıllar medreselerde müderrislik yapmıştır. Yöre halkı tarafında önemsenen biridir. Buraya yıl içerisinde birçok kişi ziyaret etmektedir. Sizinde yolunuz düşerse bu türbeye ziyaret ediniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here