Sri Lanka'nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Sri Lanka'nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri

20.810.816 toplam nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Sri Lanka, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. 

Göz at ;

  1. Kolombo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Sri Lanka’da Gezilecek 10 Yer
  3. Sri Lanka’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  4. Sri Lanka Nerede?
  5. Sri Lanka Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Gezginler Sri Lankada Dolandırıldı, Resimdeki Adama Dikkat

1340 kilometrelik sahil şeridi ile ziyaretçilerine harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1-Kumana Ulusal Parkı

Sri Lanka’nın Hambantota şehrine yakın bir konumda yer alan Kumana Ulusal Parkı, 356,6 km²’lik bir alanda  20 Ocak 1970 tarihinde ziyarette açılmıştır. Park bünyesinde çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Ülkenin en büyük parkı olma özelliğiyle her yıl çok sayıda turistte de ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip birçok hayvanı doğal yaşam alanlarında görme şansına sahip olabilirsiniz.

2-Anuradhapura

Sri Lanka’nın önemli şehirlerinden biri olan Anuradhapura, M.Ö. 4 yüzyılda ülkenin başkentliği yapmış bir kenttir. Burada birçok tapınak bulunmaktadır. Bu nedenle Budistler için kutsal bir şehir olarak kabul edilmektedir. Her yıl başta Budistler olmak üzere çok sayıda kişi bu şehri ziyaret eder. Şehirde başta tapınak ve dini yapılar olmak üzere birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Farklı bir gezi anınız olsun istiyorsanız mutlaka bu şehre uğramalısınız.

3-Hikkaduwa

Sri Lanka’da gezilip görülmesi gereken noktalardan biri de şüphesiz Hikkaduwa Bölgesidir. Bu bölge daha çok uçsuz bucaksız plajlarıyla bilinmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip keyifli bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Deniz turizmi dışında ise Hikkaduwa Ulusal Parkı veya Hikkaduwa Gölü ve Seenigama Vihara, Gangarama Vihara gibi Budist tapınaklarını da mutlaka ziyaret edin.

4-Mihintale

Anuradhapura’ya 13 kilometre uzaklıkta yer alan Mihintale, antik tapınak kompleksi olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya en az yarım günlük bir turla gezebilirsiniz. Kentte çok sayıda tapınak bulunmaktadır. Burada yer alan tapınaklar oldukça görkemli mimari yapılara sahiptir. Bu kentin Sri Lanka için çok önemli bir yeri vardır. Budizm dinin ilk olarak tanıştırdığı yer olarak bilinir. Bu nedenle ülkenin kutsalı için çok önemli bir yer tutmaktadır. Ülke topraklarında Budizm dinin doğuş yeri olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse Devasa büyüklükte oturan Budha heykeli, Ambasthale Tapınağı ve Aradhana Gala gibi turistik yapıları ziyaret edin.

5-Hatton

Sri Lanka’nın popüler Kandy-Ella tren yolu üzerinde yer alan Hatton, her yıl çok sayıda ziyaretçinin uğradığı harika bir şehirdir. Bu şehir daha çok Adem Tepesi ile popüler bir yerdir. Her yıl dünyanın her yerinde birçok insan Adem Tepesini ziyaret etmek için bu şehre uğrar. Peki Adem Tepesi’nin ne özelliği var dediğinizi duyar gibiyim. Adem Tepesi, İlk insan olan Hz. Adem’in Cennetten kovulunca dünyada ilk ayak bastığı yer olarak bilinir. Fakat Budistler buna katılmıyor. Onlara göre ise burada yer alan ayak izinin  Buddha’ya ait olduğunu ve bu nedenle kutsal bir yer olarak kabul etmektedirler. Bu nedenle her yıl çok sayıda Müslüman ve Budist bu tepeyi ziyaret eder. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

6-Kandy

Sri Lanka’nın Colombo’dan sonra ikinci büyük kenti Kandy, Ada ülkesi Sri Lanka’nın merkezi konumunda bulunup çay ve kauçuk yetiştirilen dağılık bölgenin kapısı hükmündedir. Burayı gezmek için çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Sri Dalada Müzesi, Kandy Gölü, Paul Kilisesi, Vishnu Devale Tapınağı, Ceylon Çay Müzesi, Paradeniya Botanik Bahçeleri ve Pinnewala Fil Yetimhanesi gibi turistik noktalarını mutlaka gezin. Buraya en az 1 ya da 2 gün ayırmanız gerekir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip hayatınızda unutamayacağınız bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

7-Tangalle

Ada ülkesi Sri Lnka’nın Sahil şeridindeki popüler destinasyonların başlangıç noktası olarak kabul edilen Tangalle, daha çok deniz turizmi ve doğal güzellikleriyle bilinir. Buraya gelip deniz, kum ve güneş üçlüsünü doyasıya yaşayabilirsiniz. Burada yer alan plajlar, Asya’nın en popüler plajlarından biridir. Özellikle Tangalle Plajı, Goyambokka Plajı ve Medilla Plajı oldukça popülerdir. Güzel bir tatil için bu turizm cenneti tercih edilebilir. Bunun dışında şehirde tarihi yapılarda bulunmaktadır. Bunları da ziyaret edebilirsiniz.

8-Bentota

Sri Lanka’nın güneyinde yer alan Bentota, hindistancevizi ağaçları ile süslü olan bir turistik kenttir. Ayrıca bu şehir Ülkenin plaj turizmine açılan ilk bölgesidir. Bu nedenle ülkenin en eski deniz turizm kenti diyebiliriz. Burada yer alan plajlar tek kelime ile harikadır. Uçsuz bucaksız plajları ve beyaz kumsallarıyla her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Ayrıca burası su sporları, sörf, yelken ve diğer su sporları içinde oldukça uygun bir yerdir.

9-Mirissa

Sri Lanka’nın en önemli turizm kentlerinden biri olan Mirissa, nefes kesici sahili ve uçsuz bucaksız plajlarıyla her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Eğer sevdiklerinizle birlikte bir tropikal cennette tatil yapmak isterseniz Mirissa tam size göre bir yerdir. Burası balayı tatili için hayalinizdeki yer olabilir. Çünkü balayı tatili için çok sayıda kişi burayı tercih etmektedir. Bu şehrin fotoğraflarına bakınca bile heyecanlanıyor insan. Artık gerçeğini de siz düşünün. Ömrünüzde unutmayacağınız bir tatil için burası tercih edilebilir.

10-Galle

Sri Lanka’nın güneybatı ucunda yer alan Galle, Kolombo’ya 119 km uzaklıkta yer alan bir turizm kentidir. Bu kent batıya açılan liman kenti olarak bilinir. Şehrin en popüler yeri, 17. yüzyılda Hollandalı koloniciler tarafından inşa edilen kalesidir. Bu kale günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Kale içerisinde mağazalar ve işyerleri  bulunuyor. Galle şehrinde yaşayan insanların bir kısmı yabancı. Bu şehre genelde sanatçılar ve maceraperestler gelip yerleşmektedir. Şehirde yer alan evlerin neredeyse üçte biri yabancılara satılmış durumda. Şehirde uçsuz bucaksız plajlarda bulunmaktadır. Buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Bana göre bu şehri de ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesine ekleyin. Çünkü gerçekten harika bir şehirdir.


Bunlar dışında Sri Lanka hakkındaki bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Sri Lanka

Nüfus: 20.810.816

Başkentleri: Kolombo, Sri Jayawardenapura-Kotte

Resmi Dilleri: Seylanca, Tamilce, İngilizce

Para Birimi: Sri Lanka rupisi

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 4 Şubat 1948

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde 30 günlük süre vizeden muafsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz