gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Sudan Nerededir? – Resmi adı ile Sudan Cumhuriyeti Kuzey Afrika’da Kızıl Deniz kıyısında yer alan bir Afrika ülkesidir. Afrika’nın en büyük üçüncü ülkesi olan Sudan Cumhuriyeti 2011 yılında Sudan ve Güney Sudan olarak ikiye ayrılmıştır.

Sudan Nerededir?

Sudan Cumhuriyetinin kuzeyinde Mısır, kuzeybatısında Liya, doğusunda Etiyopya ve Eritre, batısında Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, güneyinde Güney Sudan bulunmaktadır. Sudan Cumhuriyetinin tam ortasından geçen Nil Nehri ülkeyi Batı ve Doğu Sudan olmak üzere ikiye ayırıyor. Sudan Ülkesi 15 eyaletten oluşmaktadır. Ülkesinin başkenti Hartum şehridir.

Göz at ;

  1. Hartum Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Sudan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Sudan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Sudan Nerede?
  5. Sudan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Sudan ülkesinin resmi dili Arapça ve İngilizcedir. Çok sayıda etnik grubu içinde barındıran ülkede 134 farklı dil konuşulmaktadır. Ülkenin resmi dini İslam’dır. Ülkede Animist ve Hristiyanlar da bulunmaktadır. Sudan Cumhuriyeti sıcak ve nemli bir iklime sahiptir.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Ekim ve Nisan ayları arasıdır. Sudan Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Sudan Cumhuriyeti’nin başkenti olan Hartum şehrine Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here