Sudan Gezi Rehberi
Sudan Gezi Rehberi

41.175.541 toplam nüfusuyla Kuzey Afrika’da yer alan Sudan, yüz ölçümü bakımında Afrika kıtasının en büyük ülkesidir. Bu ülke, daha çok iç savaşla boğuştuğu için turistler tarafında pek tercih edilmemektedir.

Göz at ;

  1. Hartum Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Sudan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Sudan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Sudan Nerede?
  5. Sudan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Yılda ortalama 5000 turist tarafında ziyaret edilen bu ülke, bana göre de ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Çünkü ülkede keşfedilmeyen birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken 10 gözde yer seçtik. Şöyle ki;

1-Sudan Ulusal Müzesi

Sudan’nın başkenti Hartum’da yer alan bu müze, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Müzede eski Hristiyanlık döneminden günümüze kadar birçok eser sergilenmektedir. Sudan tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2-Sanganeb Marine Ulusal Parkı

Sanganeb, Sudan’daki Port Sudan’ın yaklaşık 30 km kuzeydoğusunda yer alan bir mercan atolüdür. 1990 yıllından itibaren burada yer alan deniz altı canlıları nedeniyle Sanganeb Atolü Ulusal Deniz Parkı adıyla hizmet vermektedir. Bu park bünyesinde birçok bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. 2016 yıllında bu park Unesco Dünya Kültür Listesine eklendi.

3-Gebel Barkal Dağı

Sudan’daki Kuzey Eyaleti’ndeki Karima kasabasında yer alan Gebel Barkal Dağı, 80 metre yüksekliğiyle ülkenin önemli bir turistik yapısıdır. Bu dağ üzerinde çok sayıda piramit bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu piramitleri ziyaret etmek için gelmelisiniz.

4-Meroe Piramitleri

Sudan’ın başkenti Hartum’dan 200 km kuzeyde, Bagrawiyah bölgesinde yer alan Meroe Piramitleri,  M.Ö. 720-300 yılları arasında inşa edilmiştir. 6-30 metre uzunluğunda yer alan bu piramitleri görmenizi tavsiye ederim. Fakat Sudan’da yaşanan iç çatışmalar nedeniyle günümüzde ziyarette kapalıdır. Bu piramitler Unesco Dünya Miras listesinde yer almasına rağmen günümüzde korunmuyor. ve çöl ortasında terk edilmiş vaziyette bulunuyor. Mısır Piramitlerine benzeyen bu piramitler korunmazsa yakın tarihte yok olup gideceklerdir. Sudan’a gittiğinizde sorun eğer ziyarette açılmışsa mutlaka ziyaret edin.

5-Burj el Fateh Oteli

Sudan’ın başkenti Hartum’da yer alan Burj el Fateh Oteli, ülkenin en modern binası olarak bilinir. Dubai’deki Burj el Arap oteline benzemektedir. Bu nedenle şehrin en önemli yapılarından biri kabul edilmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya gidip konaklayabileceğiniz gibi konaklamasanız dahi  lobisinde ya da restorana gidebilirsiniz. Buraya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

6-Omdurman

Omdurman, Sudan’ın Hartum Eyaleti’ne bağlı bir şehirdir. Nil nehrinin batısında ve başkent Hartum’un karşı kıyısında yer alır. Yaklaşık 3 milyon nüfusu bulunur. Buraya geldiğinizde çok harika bir çarşısı bulunuyor. Bu çarşıya gidip sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Oradan da deve pazarına gidebilirsiniz. Sudan’ı tam anlamıyla tanımak isterseniz bu şehri mutlaka ziyaret edin.

7-Shendi

Başkent Hartum’a yaklaşık 150 km uzaklıkta yer alan bir Sudan kentidir. Bu kentte birçok tarihi yapı bulunur. Fakat kenti asıl ilginç kılan ise mezar şeklinde çok sayıda piramidin bulunmasıdır. Bu tarihi şehre gelip bu piramitleri ziyaret edebilirsiniz.

8-Tuti Adası

Nil Nehri’nin iki kolu arasında yer alan Tuti Adası, oldukça sakin ve huzurlu bir bölgedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip adayı gezebilir ve adada yer alan kahvelerde oturup sohbet eşliğinde bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Hartum’dan teknelerle nehir üzerinden geçip bu adaya ulaşabilirsiniz.

9-Al Kabir Camii

Sudan’ın başkenti Hartum’da yer alan Al Kabir Camii,  Mavi Nil’in yanında yer almaktadır. Şehrin ve ülkenin en önemli camilerinden biridir. Bu cami hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka camiyi ziyaret edin. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

10-Sevakin Adası

Sevakin Adası, Sudan’ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz’in batı kıyısında düz ve oval bir turistik adasıdır. Aynı zamanda önemli bir liman şehridir. Geçmiş tarihlerde burası Nubye bölgesinin en önemli limanı iken daha sonra 30 kilometre kuzeyde Port Sudan’ın kurulmasıyla ikinci dereceye düşmüştür.Sevakin Adası aslında bulunduğu konum itibariyle önemli bir yere sahiptir. Çünkü Afrika’nın hac kapısı olarak bilinmektedir. Bizim içinde 1500’lü yıllarda önemli hale geldi.  Çünkü Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Süleyman’ın 1517 Yıllında Mısır‘ı fethi ile bu ada Osmanlı topraklarına katıldı. Yaklaşık 400 yıl boyunca direk İstanbul tarafından yönetildi. Bu adayı önemli kılan diğer bir neden ise Osmanlı’nın günümüzdeki Eritre, Cibuti ve kuzey Somali‘yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin yaşadığı yerdi. Bu adanın yönetimi 1865 yıllında Mısır’a bırakıldı. 1882 yıllında İngilizler tarafından işgal edildi. 1923 Lozan Barış Anlaşmasıyla kesin olarak İngilizlerin idaresinde Mısır’a bırakıldı. 1956 yıllında Sudan’ın bağımsızlığının kazanmasıyla Sudan topraklarının bir parçası oldu. Şimdi tekrar turizme kazandırılmak üzere Türkiye ve Sudan iş birliği ile restore ediliyor. Restore çalışmaları tamamlandıktan sonra bu adaya yılda 5 milyon turistin gelmesi bekleniyor.


Bunlar dışında Sudan hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Sudan

Nüfus: 41.175.541

Başkent: Hartum

Resmi Dili: Arapça, İngilizce

Para Birimi: Sudan sterlini

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: MÖ 3500

Dini: İslam

Vize Durumu: Buraya vizesiz seyahat edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here