Süleymanpaşa

Süleymanpaşa Tekirdağ ilinin merkez ilçesidir. 2012 yılında TBMM’de kabul edilen bir yasa ile ilçe olmuştur. Süleymanpaşa ilçesi Tekirdağ ilinin merkezini oluşturmaktadır. Süleymanpaşa ilçesi;  XIV. Yüzyılda Trakya’da savaşan Osmanlı Ordusu’nun ilk komutanı olan Süleyman Paşa’dan ismini almıştır. Tarihi bir geçmişe sahip Süleymanpaşa ilçesinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. İlçede gezilecek yerler şunlardır:

Atatürk Heykeli ve Namık Kemal Heykeli: Süleymanpaşa ilçesinin merkezinde Hükümet Konağının önünde yer almaktadır. Heykeltıraş Kenan Ali tarafından yapılmıştır. Atatürk Heykelinin mermer kaidesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi yer almaktadır. Atatürk Heykelinin yakınında Hükümet Konağının hemen karşısında yer alan par içinde Namık Kemal Heykeli yer almaktadır. 1949 yılında Heykeltıraş Nusret Suman tarafından yapılmıştır. Heykelin kaidesi üzerinde Namık Kemal’e ait sözler yer almaktadır.

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: Süleymanpaşa ilçe merkezine bağlı Ertuğrul Mahallesinde yer almaktadır. 1977 yılında hizmete açılan müzede Tekirdağ ve evresinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Müze; taş eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu, etnoğrafya salonu ve açık teşhir salonu olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Taş eserler salonunda; Tekiradğ ve çevresinde ören yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu bulunan heykeller, adak stelleri, gibi eserler sergilenmektedir. Arkeolojik küçük eserler salonunda; tarih öncesinden Bizans Dönemine kadar olan süre içinde kullanılan süs eşyaları, mutfak eşyaları, madeni paralar, ok ve mızrak uçları gibi eserler teşhir edilmektedir. Etnoğrafya bölümünde; Osmanlı Dönemi ve yakın dönemde günlük hayatta kullanılan giysiler, takılar, silahlar ve Tekirdağ yöresine özgü eserler sergilenmektedir. Aık Teşhir bölümü ise müze bahçesinde yer almaktadır ve burada mezar taşları, yazıtlar, lahitler, kabartmalar ve heykeller sergilenmektedir. Tarih sayfalarında dolaşıyormuş hissi veren bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Rüstem Paşa Külliyesi: Süleymanpaşa ilçe merkezinde Ertuğrul Mahallesinde yer almaktadır. Külliye 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından yapılmıştır. Külliye cami, hamam, bedesten (çarşı), medrese ve kütüphaneden oluşmaktadır. Külliyenin en çok dikkat çeken yapısı camidir. Cami 1553 yılında inşa edilmiştir. Denize hakim bir tepe üzerinde yapılan cami muhteşem bir manzaraya sahiptir. Mimar Sinan tarafından yapılan cami muhteşem bir mimariye sahiptir. Caminin avlusunda kurşun kaplı, beşgen bir çatı ile örtülü kare planlı bir şadırvan yer almaktadır. Rüstem Paşa Camisi görülmesi gereken tarihi yapılardandır. Kütüphane cami ve medrese arasında yer almaktadır. Restore edilen kütüphane günümüzde kullanılmaktadır. Medresenin yanında yer alan hamamdan günümüze sadece duvarları ulaşmıştır. Rüstem Paşa tarafından cami ile birlikte 1553 yılında inşa edilen çarşı 1986 yılında restore edilerek hizmete açılmıştır. Günümüzde bu çarşıda yer alan 50 dükkan hala kullanılmaktadır.

Alkaya Plajı: Süleymanpaşa ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Dereağzı Mahallesinde yer almaktadır. Berrak denize ve kumsala sahip bu plajda her türlü imkan bulunmaktadır. Alkaya Plajında restoran, büfe, tuvalet ve çadır yeri bulunmaktadır. Alkaya Paljına yaklaşık 1 km uzaklıkta Dereağzı Plajı bulunmaktadır. Dereağzı Plajında kabin, büfe, sertoran gibi tesisler yer almaktadır. Tekirdağ ilinde güzel bir tatil için bu plajları tercih edebilirsiniz.

Yarapsun Çamuru: Süleymanpaşa ilçe merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Derin bir vadi arasında sazlıklar içinde yer alan Yarapsun Çamurunun sıcaklığı yaklaşık 21-24 derece arasındadır. Çamur içinde yoğun miktarda organik maddeler bulunmasından dolayı romatizmalı hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca Süleymanpaşa ile merkezine 5 km uzaklıkta Kumbağ Mahallesinde yer alan Topağaç Kamping alanında çadırlı kamp kurarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Süleymanpaşa

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here