Suudi Arabistan Hangi Kıtada?
Suudi Arabistan Hangi Kıtada?

Suudi Arabistan, Asya’da Orta Doğu’da yer almaktadır. Egemen bir devlet haline geldiği 1926 yılına kadar Osmanlı devletine bağlı idi. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dır. Günümüz itibariyle Suudi Arabistan’ın yaklaşık 34 milyon nüfusu vardır. Nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 12 kişidir. Suudi Arabistan, hem Kızıldeniz hem de Basra Körfezi ile sınır komşusu olan tek ülkedir.

Suudi Arabistan Hangi Kıtada?
Suudi Arabistan Hangi Kıtada?

Suudi Arabistan Coğrafyası

Suudi Arabistan yaklaşık 2,1 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu devasa alanla Suudi Arabistan, dünyanın en büyük 13 ülkesi arasında yer alıyor. Arap tabağındaki en büyük ülkedir. Aslında, Arap Yarımadası’nın yaklaşık% 80’ini kaplar. Suudi Arabistan güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, Doğuda Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn, Kuzeydoğuda Kuveyt, kuzeyde Ürdün ve Irak ile sınırlanmıştır. Arazi de dağlıktır. Ülkenin en yüksek noktası Sawda Dağı’nda deniz seviyesinden 3.133 metre yüksekliktedir. Ülkede bir dizi göl de var. Ancak kalıcı nehirler yoktur.

Suudi Arabistan’ın% 95’i kuru. Ülkedeki arazinin çoğuna Arap çölü hakimdir. Çöldeki bitki örtüsü esas olarak çok az olan çalılardan oluşur. Gündüz sıcaklıkları genellikle çok sıcak ve şiddetlidir. Sıcaklıklar gece boyunca önemli ölçüde düşer. Yaz aylarında ortalama sıcaklıklar genellikle 45 0C civarındadır. bununla birlikte, yaz sıcaklıkları zaman zaman 54 0c’ye yükselir. Ülke minimum yıllık ortalama yağış almaktadır. Güneybatıdaki Asir eyaleti, aşırı yüksek sıcaklıklardan muaf olan tek ildir. Eyaletteki sıcaklıklar Hint Okyanusu’ndan gelen muson rüzgarlarından etkileniyor. Bölge, ülkenin geri kalanından biraz daha fazla yağış almaktadır.

Suudi Arabistan Asya’da

Suudi Arabistan, Batı Asya’da Arap Yarımadası’nda bulunan egemen bir devlettir. Haritanın gözlemlenmesi, Suudi Arabistan’ın Afrika’da veya Eritre, Cibuti ve Mısır gibi Afrika ülkelerinin yakınında olduğu izlenimini veriyor. Akabe Körfezi Suudi Arabistan’ı Mısır’dan ayırıyor. Suudi Arabistan da Afrika kıtasından Kızıldeniz ile ayrılmıştır.

Coğrafi olarak, Suudi Arabistan’ın Asya kıtasında bulunan diğer sekiz ülke ile sınırlandığı için Asya’da bulunduğuna dair çok sayıda kanıt var. Aynı zamanda dünyanın en büyük yarımadası olan Batı Asya’da bulunan Arap Yarımadası’nda yer almaktadır. Suudi Arabistan, Akabe Körfezi tarafından Afrika’dan açıkça ayrılmıştır.

Suudi Arabistan, Asya örgütlerinin bir üyesidir. Aslında, organizasyonun bir kısmının kurucularından biridir. Bu kuruluşlar arasında Körfez İşbirliği Konseyi bulunmaktadır. Aynı zamanda İslam dininin egemen olduğu ve İslam odaklı örgütler oluşturan Asya ülkelerinin müttefikidir.

Kültürel olarak Suudi Arabistan’ın, yalnızca Asya ülkelerinden oluşan bir yarımada olan Arap Yarımadası’ndaki diğer Asya ülkeleriyle yakın bağları vardır. Katar, Irak, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle yakın kültürel bağları paylaşıyor. Hakim din İslam’dır ve bu ülkelerde Arapça sıklıkla konuşulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz