Suudi Arabistan'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Suudi Arabistan'ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

32.157.974 toplam nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Suudi Arabistan, Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ve en zengin ülkedir.  

Bunları da Mutlaka Oku ;

  1. Riyad Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Suudi Arabistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Suudi Arabistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Suudi Arabistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Suudi Arabistan Nerede?

Kuzeybatı’da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğuda Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile komşu olan bu ülke, birçok kutsal yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyada yaşayan Müslümanların merkezi konumundadır. Buraya her yıl çok sayıda hacı adayı gelmektedir. Yine birçok turist de bu ülkeyi ziyaret etmektedir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunur. Siz değerli okurlarımız görmeniz gereken 10 gözde yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Mescid-i Nebevi

Mescid-i Nebevî veya Peygamber Mescidi, Hicretten sonra Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav.) ve arkadaşları tarafında inşa edilen bir mescittir. Bu mescit Müslüman alemi için önemli bir yeri bulunmaktadır. Hatta Mescid-i Haram’dan sonra Müslümanlara göre ikinci en kutsal mescittir. Peygamber efendimizin kabri de bu mescit içinde bulunmaktadır. Her yıl birçok Müslüman tarafında ziyaret edilmektedir. Yolunuz Medine’ye düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin.

2-Kuba Mescidi

Bugün Suudi Arabistan’ın Medine şehri sınırları içerisinde yer alan Kuba Mescidi, 622 yıllında Kuba’da inşa edilen ilk İslam mescididir. Beyaz ve yeşil tonlardaki boyaması, 4 minaresi ve eşsiz kubbeleriyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu mescidi ziyaret etmelisiniz. Burayı her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

3-Mescid-i Kıbleteyn

Medine’nin Kuzeybatısında Vebere Harresi denilen mevkide  yer alan Mescid-i Kıbleteyn, her sene milyonlarca Müslümanın ziyaret ettiği bir yerdir. Bu mescit Arapça’da ‘Çift Kıbleli Mescit’ olarak bilinmektedir. Mescid-i Nebevî’ye 5 km uzaklıkta bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

4-Mescid-i Haram

Mescid-i Haram, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunur. Mescid-i Haram bütün Müslümanların özlemle gitmek istedikleri Kabenin de  içerisinde yer aldığı kocaman bir ibadethanedir.  Bu mekan ilk olarak Hz. İbrahim tarafında inşa edilmiştir. Hz.İbrahim’den sonra birçok defa onarımdan geçilip günümüzdeki haline ulaşılmıştır.  Mescid-i Haramın diğer adı da Harem-i Şeriftir. Burada savaşmak haram kılınmıştır. Bu mescit ile ilgili Kuran-ı Kerimde 16 ayette vardır. Öncelikle Müslümanlar üzerinde farz kılınan Hac ibadetini yapmak üzere her yıl birçok Müslüman Kabeyi tavaf eder. Bu mescit kabeyi de içine alan kocaman bir ibadet alanıdır. Dolayısıyla bütün hacı adayları bu yapıyı da ziyaret etmektedir. Diğer önemli kılan özellik ise dünya üzerinde yapılmış olan ilk mescit olmasıdır.

5-Masmak Kalesi

Suudi Arabistan’nın başkenti Riyad’da yer alan Masmak Kalesi,  19. yüzyıllarda savunma amacıyla taştan inşa edilmiştir. Bu kale Arabistan tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü  Kral Abdül Aziz’in 20. yüzyılın başında Başkent Riyad’ın  alışının simgelerinden biri olarak kabul etmektedir. Bu kale 2008 yıllında restore edilip müze olarak hizmette açılmıştır. Kale içerisinde bir de cami bulunmaktadır. Buraya gelip bu kaleyi mutlaka ziyaret edin. Şehrin ve ülkenin simgesi haline gelmiştir.

6-Medain Salih

Suudi Arabistan’ın Medine Bölgesi’nde yer alan Medain Salih, İslam öncesi döneme ait bir sit alanıdır. Burada çok sayıda devlet ve uygarlığın izleri görülür. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Arabistan’ın İslam Öncesi tarihini merak ediyorsanız bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin. Bu bölge 2008 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alındı. Böylece Suudi Arabistan’ın ilk UNESCO Dünya Mirası diyebiliriz.

7-Uhud Dağı

1.077 m yüksekliğinde yer alan Uhud Dağı, Suudi Arabistan’ın Medine şehrinde yer alan en yüksek dağdır.  Mescid-i Nebevi’ ye 5 km uzaklıkta bulunur. Bu dağ İslam tarihinde önemli bir yeri bulunmaktadır. 625 yıllında Mekke Müşrikleri ve Medine Müslümanları arasında  Uhud Savaşı yapıldı. Bu savaşta Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(sav) okçuları bu tepeye yerleştirdi. Ne olursa olsun bu tepeden ayrılmayın talimatı verildi. Daha sonra zafer kazandıklarını sanan okçular peygamberimizin sözünü unutup dağı terk ettiler. Arkadan gelen müşrikler Müslümanları vurdu. Bu savaş müşriklerin lehine sonuçlandı. Hatta savaşta Peygamber efendimiz dahi yaralandı. Birçok şehit verildi. Bu nedenle tarihe kara bir leke olarak geçti. Günümüzde Arabistan’ın önemli bir turizm noktası haline gelmiştir. Medine’ye gelen ziyaretçilerin akın ettiği bir yerdir. Buraya gelirseniz Uhud Şehitliğini mutlaka ziyaret edin.

8-Nur Dağı

Nur Dağı ya da Cebel-i Nur, Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde yer alan kutsal bir dağdır. Peygamber efendimize  ilk vahyin indirildiğine inanılan Hira Mağarası bu dağda yer aldığı için ışık anlamına gelen bu isimi almıştır. Dağın her tarafında kuranda ayetler nakşedilmiştir. 642 metre yüksekliğinde yer alan bu dağı çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Peygamberimiz zaman zaman gidip burada tefekküre dalardı. Daha sonra Cebrail aracılığıyla yine bu mağarada ilk ayetler indirildi. Bu nedenle bu dağ İslam dinin temelleri atıldığı yer olarak bilinir.

9-Arafat Dağı

Mekke’nin 25 km güney doğusunda yer alan Arafat Dağı, 454 metre yüksekliğinde olup önemli olaylara şahitlik eden kutsal bir dağdır. Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i Allah yolunda kurban etmek için götürdüğü dağdır. Yine İsmail peygamberin şeytanın taşlandığı dağdır. Bu nedenle her yıl milyonlarca Müslümanın şeytan taşlamak için gittiği bir yerdir. Bunlar dışında Peygamber efendimizin son zamanlarında Veda Hutbesini okunduğu yerdir. Bu kadar önemli olaylara şahitlik eden bu dağı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10-Suudi Arabistan Ulusal Müzesi

Suudi Arabistan’nın başkenti Riyad’da yer alan Suudi Arabistan Ulusal Müzesi, 1999 yıllında mimar Raymond Moriyama tarafından tasarlanarak hizmette açmıştır. 28 bin metrekarelik alanı kapsayan bu müze gezilip görülmeye değerdir. Müze içerisinde çok sayıda eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü daha yakında görüp incelemek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.


Bunlar dışında Suudi Arabistan’ın genel bilgilerini bir liste haline getirdik. Bu listeyi sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Şöyle ki;
Suudi Arabistan

Nüfus: 32.157.974

Başkent: Riyad

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Suudi Arabistan riyali

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 23 Eylül 1932

Önemli Şehirleri: Riyad, Cidde, Mekke, Medine, Taif

Dini: İslam

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here