Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu Nerede, Nasıl Gidilir?

Sivil mimari ile yapılan eserlerin adeta yarıştığı Düzce ilimizin Akçakoca ilçesine bağlı Orhangazi Mahallesinde bulunan Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu hakkında gözlemlerimizi sunacağız.

Düzce Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu

İlimize uğradığınızda merkezde birçok sivil mimari ile karşılaşmanız mümkündür. özelikle Orhangazi Mahallesinde buna daha sık şahit olabiliyoruz. Bunlardan biri de devlet tarafında inşa edilen ilk devlet okulu özeliğini kazanan  Tarihi Orhangazi İlköğretim Okuludur. Bu okul 1928 yıllında inşa edilmiştir. Bu okulda ünlü yazarımız Rıfat Ilgaz’ın da öğretmenlik yaptığı söyleniyor. Hatta  Karadeniz’in Kıyıcığı adlı bu eserini de bu dönemde yazmıştır. Sivil mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken bu okul günümüzde hala eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu
Tarihi Orhangazi İlköğretim Okuluna nasıl gidilir

Sonuç olarak devlet tarafında yapılan ilk okul olma özeliği ayrıca sivil mimarinin yoğun olduğu bu ilimize gidip ziyaret etmenizi öneririz.

Düzce Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu Nerede, Nasıl Gidilir?
Düzce Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu Nerede, Nasıl Gidilir?

Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu Nerede?

Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu, Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Orhangazi Mahallesinde bulunur.

Tarihi Orhangazi İlköğretim Okulu Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’dan gelenler Düzce’den 34 km sonra Akçakoca ilçesine yönüne devam etmeliler. İl merkezine yaklaşık 38 km uzaklıkta bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz