gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Taşova Nerededir?

Taşova, Amasya‘nın 4. büyük ilçesidir. Merkeze 55 kilometre uzaklıkta olan Taşova, bir ilçeye göre oldukça moderndir.  Yeşillik diyarı olarak bilinen Taşova tarihi ve doğal güzellikleri ile ilçeye gelenlere doyumsuz bir gezi fırsatı da sunmaktadır.

Taşova’da Nerelere Gidilmeli?

Yeşilırmak

Köse Dağında başlangıcı olan Amasya merkezden devam eden ve Taşova ilçesine kadar uzanan bu ırmak 276 kilometre uzunluktadır. Kelkit Irmağı ile birleşen Yeşilırmak, tarım sulamalarında çokça tercih edilmektedir. Etrafının yeşiller ile çevrili olması özellikle yaz aylarında yöre halkının zaman geçirmesine de imkân sağlamaktadır.

Alpaslan Müzesi

Osmanlı ve Selçuklu Dönemlerine ait eserlerin sergilendiği bu müze daha öncesinde hamam olarak faaliyet göstermekteydi. Günümüzde müze olarak restore edilen Alpaslan Müzesi Taşova ilçe merkezinde yer almaktadır.

Baraklı Kalesi

Moloz taş ve kireç harçtan inşa edilmiş bu kale Roma Dönemine ait bir eserdir. Bu kale kervansarayları korumak amacıyla yapılmış günümüzde de surlar ve gözetleme kulesinin korunduğu bir yapıdır.

Baraklı Şelalesi

Baraklı Köyünde bulunan bu şelale 8 metre yükseklikten akmaktadır. Şelale etrafının mesire ve piknik alanları yer almaktadır.

Borabay Gölü

Taşova ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan bu göl krater bir göldür. Yaz turizminin yoğun yaşandığı bu göl, yöre halkının sıklıkla tercih ettiği mekânlar arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz