Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 18 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Tekirdağ 972.875 toplam Nüfusu ile ülkemizin Marmara bölgesinde bulunur. Bu nüfusla ülkemizin en kalabalık 23. şehridir. Tekirdağ ilimize bağlı 11 ilçe bulunur.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ sanayi olarak sürekli gelişen bir ilimizdir.  Bunun dışında ilimizde gezilip görülecek sayısız yapı bulunmaktadır. İlimizle ilgi çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

  1. Tekirdağ Gezilecek Yerler
  2. Tekirdağ’da Gezilecek 10 Yer
  3. Tekirdağ Gece Hayatı
  4. Tekirdağ Otelleri ve Tekirdağ otel fiyatları
  5. Tekirdağ Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  6. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Çerkezköy Gezilecek Yerler
  8. Çerkezköy Otelleri ve Çerkezköy Otel Fiyatları
  9. Tekirdağ Nerede?
  10. Tekirdağ Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Şimdi ilimizde 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında yazabilirsiniz.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Süleymanpaşa ilçe merkezine bağlı Ertuğrul Mahallesinde yer almaktadır. 1977 yılında hizmete açılan müzede Tekirdağ ve evresinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir.

Müze; taş eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu, etnografya salonu ve açık teşhir salonu olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Taş eserler salonunda; Tekirdağ ve çevresinde ören yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu bulunan heykeller, adak stelleri, gibi eserler sergilenmektedir.

Arkeolojik küçük eserler salonunda; tarih öncesinden Bizans Dönemine kadar olan süre içinde kullanılan süs eşyaları, mutfak eşyaları, madeni paralar, ok ve mızrak uçları gibi eserler teşhir edilmektedir. Etnografya bölümünde; Osmanlı Dönemi ve yakın dönemde günlük hayatta kullanılan giysiler, takılar, silahlar ve Tekirdağ yöresine özgü eserler sergilenmektedir.

Şık Teşhir bölümü ise müze bahçesinde yer almaktadır ve burada mezar taşları, yazıtlar, lahitler, kabartmalar ve heykeller sergilenmektedir. Tarih sayfalarında dolaşıyormuş hissi veren bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Namık Kemal Evi

Tekirdağ merkezden bulunur. Bilindiği üzere Vatan şairimiz Namık Kemal 1840 yıllında Tekiradağ’da doğmuştur. Namık Kemal Derneği 1993 yıllında Namık Kemal hatırasını yaşatmak için eski Tekirdağ evleri örnek alınarak bir ev yapar.

Ev 1994 yıllında tamamlanır. Evi müzeye dönüştürürler. Müzede şairimize ait eser ve eşyaları sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Rakoczi Müzesi

Tekirdağ merkez Ertuğrul mahallesinde bulunur. Barbaros caddesi üzerinde bulunan bir Türk evi olup daha sonra Macaristan Hükumeti tarafında satın alınıp burayı müze yapmıştır. Müze 1982 yıllında hizmette açılmıştır.

Bu evde 1676-1735 yılları arasında Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II.Rakoczi Frençh yaşamıştır. Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başına geçip daha sonra başarısız olunca Osmanlı’ya sığınmıştır.

Ölene kadar bu evde yaşamıştır. Daha sonra Macaristan Hükumeti burayı satın alıp müze yapmıştır. Günümüzde çok sayıda ziyaretçisi bulunur.

Atatürk Ormanı

Çorlu ilçe merkezine 8 km uzaklıkta İstanbul- Edirne karayolu üzerinde bulunmaktadır. Yemyeşil bir tabiata sahip Atatürk Orman Korusu ilçenin en çok tercih edilen doğal yerlerindendir.

Ayrıca ilçede yer alan çam ağaçları ile kaplı bol oksijenli günübirlik mesire yeri olan Çorlu Çamlığını da ziyaret edebilirsiniz.

Şarköy Sahili

Şarköy ilçesinde bulunan bu sahil 60 km uzunluğunda harika bir sahildir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sahillerinden biridir.

Yaz mevsimin başlaması ile birlikte buraya çok sayıda ziyaretçi gelir. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü harika bir şekilde yaşar. Yine sahil kenarında birçok kişi balıkçılık yapmaktadır.

Hoşköy

Şarköy ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Hoşköy turistlerin vazgeçilmez yeridir. Hoşköy girişinde yer alan Hora Feneri her geleni karşılayan tarihi bir yapıdır. Denizcilerin dostu Hora Feneri 1861 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır.

Yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip tamamen demirden yapılan fener Fransız yapımıdır. 96 kristalden oluşan fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek uzun yıllardan beri denizcilere yol göstermektedir.

Hora Feneri Hoşköy’e tarihi bir hava katmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Hoşköy çiçekli bahçeleri, berrak denizi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Süleymaniye Camii

Çorlu ilçe merkezinde yer almaktadır. Süleymaniye Camii 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından İmar Acem İsa inşa etmiştir.

Süleymaniye Camii imarethane, medrese ve hamamdan oluşan bir külliyenin parçasıdır. Bu külliyeden günümüze sadece cami sağlam olarak ulaşmıştır. Süleymaniye Camii ilk yapıldığında 22 odalı bir medreseye sahip olduğundan dolayı Cami-i Kebir olarak da anılmaktadır.

1949 yılında onarımdan geçen cami günümüzde kullanılmaktadır. Süleymaniye Camii görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Atatürk Heykeli ve Namık Kemal Heykeli

Süleymanpaşa ilçesinin merkezinde Hükmet Konağının önünde yer almaktadır. Heykeltıraş Kenan Ali tarafından yapılmıştır. Atatürk Heykelinin mermer kaidesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi yer almaktadır.

Atatürk Heykelinin yakınında Hükümet Konağının hemen karşısında yer alan park içinde Namık Kemal Heykeli yer almaktadır. 1949 yılında Heykeltıraş Nusret Suman tarafından yapılmıştır. Heykelin kaidesi üzerinde Namık Kemal’e ait sözler yer almaktadır.

Uçmakdere

Şarköy il merkezine 36 km uzaklıkta yer alan ilçenin turizm açısından en önemli beldesidir. Marmara kıyısında yer alan Uçmakdere Köyü harika manzaralara ve doğal güzelliklere sahip.

Ganos Dağı eteğinde yer alan ağaçlık bir köy görünümüne sahip Uçmakdere Marmara Denizinin en güzel manzaralarına sahip. Uçmakdere ülkemizin en kaliteli üzümleri yetişen köydür. Uçmakdere yaklaşık on tane anıt ağaç yer almaktadır.

Yüksek tepelerden denizin en güzel manzaralarını seyredebilir ve bu manzaraların fotoğrafını çekebilirsiniz. Ayrıca Uçmakdere köyünde yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Bu güzel manzarayı eğer paraşüte ilginiz varsa paraşüt ile görmenizi tavsiye ederim.

Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Malkara ilçe merkezinde yer alan müze Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılmıştır. 1992 yılında hizmete açılan Müze Kültür Sarayının bir bölümünde yer almaktadır.

Müze arkeolojik eserler bölümü ve etnoğrafik eserler bölümünden oluşmaktadır. Arkeolojik eserler bölümünde Malkara ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Ayrıca  Apri Ören yerinde bulunan Roma Dönemine ait kişisel eşyalar da sergilenmektedir. Malkara tarihini ve kültürel mirasını daha yakından görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Tekirdağ Rüstem Paşa Camii

Tekirdağ ili, Merkez Süleymanpaşa ilçe sınırında bulunan Rüstem Paşa Camii, 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Muratlı Göçmen Evi

Tekirdağ ili, Muratlı ilçe sınırında bulunan Göçmen Evi ya da diğer ismiyle Atatürk Evi, Kazım Dirik Paşa tarafından yapılmıştır. Muratlı ilçesi göçmenlerin yaşadığı yer olarak dikkat çekmektedir. Bu göçmen evinin en önemli özelliği Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılında göçmen evlerini ziyaret ederken kaldığı ev olmasıdır. Bu göçmen evi Muratlı ilçe merkezinde Gazi Caddesi üzerinde yer almaktadır. Burada çok sayıda göçmen evleri bulunmaktadır. Bu göçmen evleri Bulgaristan ve Romanya’dan göç edenler için Kazım Dirik Paşa tarafından yapılmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün kaldığı göçmen evinin bahçesinde bir anıt bulunmaktadır. Bu ev 2000 yıllında Kültür Bakanlığınca korumaya alınmıştır.

Zahire Nazırı Ahmet Ağa Camii

Tekirdağ ili, Süleymanpaşa ilçe sınırında bulunan Zahire Nazırı Ahmet Ağa Camii ya da diğer ismiyle Eski Cami, 1831 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Çorlu Atatürk Orman Korusu

Tekirdağ ili, Çorlu ilçe sınırında bulunan Atatürk Orman Korusu, Yemyeşil bir tabiata sahip olup ilçenin en çok tercih edilen doğal yerlerindendir. Buraya özellikle ilkbahardan başlayıp sonbahara kadar birçok kişi akın eder. Özellikle yöre halkı tarafında çok tercih edilen bir yerdir. Yemyeşil bir doğa içerisinde piknik yapabilirsiniz.

Eriklice

Eriklice, Tekirdağ ili, Şarköy ilçesine bağlı tarihi ve turistik bir köydür. Tekirdağ il merkezine 94 km, Şarköy ilçesine 7 km uzaklıktadır. Burası; denizi, üzümü, balığı ve zeytini ile ünlenmiş bir köydür. Tatil cenneti olan Eriklice berrak denize, yeşil alanlara ve bol oksijenli temiz bir havaya sahiptir. Eriklice sahili kenarında dizilmiş zeytin ağaçları köye çok harika bir renk katmaktadır. Doğal güzelliğiyle popüler olan bu köye her yıl çok sayıda kişi ziyaret ediyor. Eriklice Köyünde denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve sevdikleriniz ile keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Çorlu Süleymaniye Cami

Tekirdağ ili, Çorlu ilçe sınırında bulunan Tekirdağ Süleymaniye Camii, 1521 yıllında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilmiştir. Kare bir plan üzerinde inşa edilen yapının malzemesi kesme taştır. Caminin avlusunda çok şirin bir şadırvan bulunmaktadır. Birçok kez onarım gören cami günümüzde iyi durumdadır. Mimarisi oldukça etkileyicidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi camiyi ziyaret edin.

Gazi Ömer Bey Türbesi

Tekirdağ ili, Malkara ilçe sınırında bulunan Gazi Ömer Bey Türbesi, 1488 yıllında Gazi Ömer Bey Camii bahçesinde inşa edilmiştir. Gazi Ömer Bey, Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşamış büyük bir komutandır. Birçok savaşa katılıp büyük başarılara imza atmıştır. Burada Ömer Gazi adında bir külliye bulunur. Günümüze bu külliyeden sadece cami ve türbe ulaşmıştır. Gazi Ömer Camisi Osmanlı Devletinin Rumeli’de yaptığı en eski cami olma özelliğine sahiptir. Farklı zamanlarda onarımdan geçen cami günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Kutman Şarap Müzesi

Tekirdağ ili, Şarköy ilçe sınırında bulunan Kutman Şarap Müzesi, 2004 yıllında ziyarete açılmıştır. Ülkemizin şarap üretiminin yüzde otuzu Mürefte beldesinde sağlanmaktadır. Bundan dolayı bu belde şarap sahili olarak tabir edilmektedir. Mürefte Beldesinde ülkemizin ilk şarap müzesi bulunmaktadır. Bu müzede eski şarap şişeleri, fıçılar, küfeler ve amforalar gibi şarabın tarihini anlatan eserler sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip harika şarapların tadına bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz