Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Tekirdağ 972.875 toplam Nüfusu ile ülkemizin Marmara bölgesinde bulunur. Bu nüfusla ülkemizin en kalabalık 23. şehridir. Tekirdağ ilimize bağlı 11 ilçe bulunur.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ sanayi olarak sürekli gelişen bir ilimizdir.  Bunun dışında ilimizde gezilip görülecek sayısız yapı bulunmaktadır. İlimizle ilgi çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

  1. Tekirdağ Gezilecek Yerler
  2. Tekirdağ’da Gezilecek 10 Yer
  3. Tekirdağ Gece Hayatı
  4. Tekirdağ Otelleri ve Tekirdağ otel fiyatları
  5. Tekirdağ Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
  6. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
  7. Çerkezköy Gezilecek Yerler
  8. Çerkezköy Otelleri ve Çerkezköy Otel Fiyatları
  9. Tekirdağ Nerede?
  10. Tekirdağ Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Şimdi ilimizde 10 gözde yeri yazacağız. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında yazabilirsiniz.

Tekirdağ

1-Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Süleymanpaşa ilçe merkezine bağlı Ertuğrul Mahallesinde yer almaktadır. 1977 yılında hizmete açılan müzede Tekirdağ ve evresinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir.

Müze; taş eserler salonu, arkeolojik küçük eserler salonu, etnografya salonu ve açık teşhir salonu olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Taş eserler salonunda; Tekiradğ ve çevresinde ören yerlerinde yapılan çalışmalar sonucu bulunan heykeller, adak stelleri, gibi eserler sergilenmektedir.

Arkeolojik küçük eserler salonunda; tarih öncesinden Bizans Dönemine kadar olan süre içinde kullanılan süs eşyaları, mutfak eşyaları, madeni paralar, ok ve mızrak uçları gibi eserler teşhir edilmektedir. Etnografya bölümünde; Osmanlı Dönemi ve yakın dönemde günlük hayatta kullanılan giysiler, takılar, silahlar ve Tekirdağ yöresine özgü eserler sergilenmektedir.

Şık Teşhir bölümü ise müze bahçesinde yer almaktadır ve burada mezar taşları, yazıtlar, lahitler, kabartmalar ve heykeller sergilenmektedir. Tarih sayfalarında dolaşıyormuş hissi veren bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2-Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Tekirdağ merkezden bulunur. Bilindiği üzere Vatan şairimiz Namık Kemal 1840 yıllında Tekiradağ’da doğmuştur. Namık Kemal Derneği 1993 yıllında Namık Kemal hatırasını yaşatmak için eski Tekirdağ evleri örnek alınarak bir ev yapar.

Ev 1994 yıllında tamamlanır. Evi müzeye dönüştürürler. Müzede şairimize ait eser ve eşyaları sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

3-Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

Tekirdağ merkez Ertuğrul mahallesinde bulunur. Barbaros caddesi üzerinde bulunan bir Türk evi olup daha sonra Macaristan Hükumeti tarafında satın alınıp burayı müze yapmıştır. Müze 1982 yıllında hizmette açılmıştır.

Bu evde 1676-1735 yılları arasında Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II.Rakoczi Frençh yaşamıştır. Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başına geçip daha sonra başarısız olunca Osmanlı’ya sığınmıştır.

Ölene kadar bu evde yaşamıştır. Daha sonra Macaristan Hükumeti burayı satın alıp müze yapmıştır. Günümüzde çok sayıda ziyaretçisi bulunur.

4-Atatürk Ormanı

Atatürk Ormanı

Çorlu ilçe merkezine 8 km uzaklıkta İstanbul- Edirne karayolu üzerinde bulunmaktadır. Yemyeşil bir tabiata sahip Atatürk Orman Korusu ilçenin en çok tercih edilen doğal yerlerindendir.

Ayrıca ilçede yer alan çam ağaçları ile kaplı bol oksijenli günübirlik mesire yeri olan Çorlu Çamlığını da ziyaret edebilirsiniz.

5-Şarköy Sahili

Şarköy Sahili

Şarköy ilçesinde bulunan bu sahil 60 km uzunluğunda harika bir sahildir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sahillerinden biridir.

Yaz mevsimin başlaması ile birlikte buraya çok sayıda ziyaretçi gelir. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü harika bir şekilde yaşar. Yine sahil kenarında birçok kişi balıkçılık yapmaktadır.

6-Hoşköy

Hoşköy

Şarköy ilçe merkezine 16 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliğe sahip Hoşköy turistlerin vazgeçilmez yeridir. Hoşköy girişinde yer alan Hora Feneri her geleni karşılayan tarihi bir yapıdır. Denizcilerin dostu Hora Feneri 1861 yılında Osmanlı Padişahı Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır.

Yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip tamamen demirden yapılan fener Fransız yapımıdır. 96 kristalden oluşan fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek uzun yıllardan beri denizcilere yol göstermektedir.

Hora Feneri Hoşköy’e tarihi bir hava katmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Hoşköy çiçekli bahçeleri, berrak denizi ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

7-Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Çorlu ilçe merkezinde yer almaktadır. Süleymaniye Camii 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından İmar Acem İsa inşa etmiştir.

Süleymaniye Camii imarethane, medrese ve hamamdan oluşan bir külliyenin parçasıdır. Bu külliyeden günümüze sadece cami sağlam olarak ulaşmıştır. Süleymaniye Camii ilk yapıldığında 22 odalı bir medreseye sahip olduğundan dolayı Cami-i Kebir olarak da anılmaktadır.

1949 yılında onarımdan geçen cami günümüzde kullanılmaktadır. Süleymaniye Camii görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

8-Atatürk Heykeli ve Namık Kemal Heykeli

Namık Kemal Heykeli

Süleymanpaşa ilçesinin merkezinde Hükümet Konağının önünde yer almaktadır. Heykeltıraş Kenan Ali tarafından yapılmıştır. Atatürk Heykelinin mermer kaidesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi yer almaktadır.

Atatürk Heykelinin yakınında Hükümet Konağının hemen karşısında yer alan park içinde Namık Kemal Heykeli yer almaktadır. 1949 yılında Heykeltıraş Nusret Suman tarafından yapılmıştır. Heykelin kaidesi üzerinde Namık Kemal’e ait sözler yer almaktadır.

9-Uçmakdere

Uçmakdere

Şarköy il merkezine 36 km uzaklıkta yer alan ilçenin turizm açısından en önemli beldesidir. Marmara kıyısında yer alan Uçmakdere Köyü harika manzaralara ve doğal güzelliklere sahip.

Ganos Dağı eteğinde yer alan ağaçlık bir köy görünümüne sahip Uçmakdere Marmara Denizinin en güzel manzaralarına sahip. Uçmakdere ülkemizin en kaliteli üzümleri yetişen köydür. Uçmakdere yaklaşık on tane anıt ağaç yer almaktadır.

Yüksek tepelerden denizin en güzel manzaralarını seyredebilir ve bu manzaraların fotoğrafını çekebilirsiniz. Ayrıca Uçmakdere köyünde yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Bu güzel manzarayı eğer paraşüte ilginiz varsa paraşüt ile görmenizi tavsiye ederim.

10-Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Markara ilçe merkezinde yer alan müze Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılmıştır. 1992 yılında hizmete açılan Müze Kültür Sarayının bir bölümünde yer almaktadır.

Müze arkeolojik eserler bölümü ve etnoğrafik eserler bölümünden oluşmaktadır. Arkeolojik eserler bölümünde Malkara ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Ayrıca  Apri Ören yerinde bulunan Roma Dönemine ait kişisel eşyalar da sergilenmektedir. Malkara tarihini ve kültürel mirasını daha yakından görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here