Teknoloji Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı
Teknoloji Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı

Teknoloji Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı için bir yazı kaleme aldık. Umarım kafanızda oluşan sorularla ilgili cevap bulursunuz. Sorularınız olursa yorum kısmında bizimle lütfen paylaşın.

Teknoloji Nedir?

Günümüzde Teknoloji denilince akla ilk olarak hayatımızı kolaylaştıran tüm elektronik araçlar gelmektedir. Peki teknolojiyi bununla sınırlandırmak ne kadar doğru sorusu üzerinde tartışmamız lazım. Bana göre Teknoloji daha kapsamlı bir kavramdır.

Teknoloji ne demek olduğunu hepimiz çok iyi biliriz. Örneğin bir ilkokul çocuğuna bile bu soru sorulduğunda muhtemelen vereceği cevap şu olur. Günlük hayatta kullanılan telefon, İnternet, bilgisayar, Fax gibi araçlardır. Fakat unutğumuz bir şey var. Bunlar sadece birer teknolojik araçtır. Yani bunu söylerken Teknoloji tanımı yapmış olmuyoruz. Ya da teknolojinin ne olduğunu tam olarak karşı tarafa aktarmayız.

Toplumumuzda kelime ve kavramlar üzerinde konuşmak bunları açıklamak maalesef zor bir iş olsa gerek. Çünkü biz kavramları daha çok örnekleme üzerinde anlatıp anlıyoruz. Buda kavramları daha sınırlı bir şekilde öğrenmemize sebep olmaktadır. Bunlardan yola çıkarak Teknoloji kavramı üzerinde biraz tartışmak ve bu tartışmalar üzerinde açıklama yapmak isterim.

Teknoloji, kısaca İnsanların bilimi kullanarak hayatı kolaylaştırmak için kullandığı her şeydir. Daha uzun bir tanım yapacak olursak; İnsanların ihtiyaçlarına yönelik araç ve gereç üretmek için gereken bilgi – yetenek olarak tanımlayabiliriz. Ya da sanayi üzerinde bir tanım yapacak olursak; Sanayi dalıyla ilgili kullanılan yöntemler veya kullanılan araç, gereç ve atletleri kapsayan bilgi şeklidir.

Teknoloji her şeyde olduğu gibi birçok yararı birçok da zararı bulunmaktadır. Ben şahsen Teknolojiyi bıcağa benzetirim. O bıçakla güzel şeyler(Ekmek kesmek, meyve soymak, Sebze doğramak gibi..) de yapılır. Kötü Şeyler(Adam vurmak gibi) de yapılır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz