Teleferik

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: İl merkezden Osmangazi İlçesine varılır. Otobüsle teleferik alanına gelinir. Buradan da teleferik ile Uludağ sarı alana geçilir.

Hangi bölgede: Marmara Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 97 km

teleferikte Şehir Manzarası Görünümü
teleferikte Şehir Manzarası Görünümü

Bursa ilimize geldiğinizde mutlaka görülüp gezilmesi gereken bir yer anlatacağız. Evet size Bursa ilimizin Osmangazi ilçesinde bulunan Teleferik ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Teleferikte şehir görünümü
Teleferikte şehir görünümü

Bugün sizinle bambaşka bir yolculuğa çıkacağız. Evet sıkı tutunun uçacağız. Mecazi anlamda değil gerçek anlamda uçacağız. Osmangazi ilçemize gittiğinizde otobüsle teleferik alana ulaştığınızda sizi bir heyecan aynı zamanda bir korku basacak. Hele ilk defa binecekseniz. Biraz çekinmekte haklısınız.  Ama korkmanıza gerek yok  teleferik çalışmaya başlayınca yavaş yavaş korkunuzun yerini heyecan ve mutluluk alacak. Bütün şehri ayaklarınızın altına alacaksınız. Bunu yaşarken aynı zamanda yolculuk da yapıyorsunuz. Uludağ sizi karşıda saygı duruşunda bekliyor. Denizin maviliği altınıza bir halı gibi serilmiş. Bir kuş gibi şehrin semalarında uçuyorsunuz adeta bunu yaşamadan bilemesiniz. Yaşayınca bize hak vereceksiniz. Bu yolculuk mevsimlere göre de farklı tat vermektedir. Ama size küçük bir uyarı yapalım. Kış mevsiminde biraz soğuk oluyor. Aman sıkı giyinin.

Teleferik nerede
Teleferik nerede

Bu teleferik ile ilgili kısa bir bilgi vermekten fayda var. Bu teleferik  inşası 1958 yıllında başlanmış 1963 yıllında son bulmuştur. Bu hat Türkiye de yapılan ilk teleferik hattıdır. Bu yüzden önemli bir yere sahiptir. Bursa’nın Teferrüç semtinde vagonlarla 10 dakikalık yolculukla yaklaşık 1231 metre yükseklikteki kadıyayla mevkine ulaştıktan sonra burada oksijen deponuzu dolduruyorsunuz adeta buradan da 10 dakikalık yolculukla 1634 metre yüksekliğindeki Sarıalan Mevkine ulaşılır. Buradan da 3200 metre yüksekliğinde bulunan Çobankaya mevkine ulaşılır. Adeta sizi kademe kademe gökyüzüne ulaştırıyor. Deniz ile karayı buluşturan teleferik adeta köprü görevinde bulunuyor. Teleferik Bursa sembolü olmuştur.

Bursa Teleferik
Bursa Teleferik

Ayrıca siz değerli okurlarımız  ücretleri de öğrendik

tek gidiş:              gidiş- dönüş

Öğrenci:             15                                       25

Tam:                     25                                    35

0-6 yaş:            ücretsiz                            ücretsiz

65+ yaş:              15                                    25

Sonuç olarak bu harika yerde seyahat edip denizin masmaviliği, Uludağ’ın uçsuz bucaksız zirvesini, şehrin güzelliğini görmek istiyorsanız buyurun sizi Bursa ilimizin Osmangazi ilçesine bekliyoruz.

Teleferik
Teleferik
Kış Mevsiminde Telefirik ile Yolculuk yapma
Kış Mevsiminde Telefirik ile Yolculuk yapma

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here