Tercan Hangi Şehirde

Tercan İlçesi Erzincan İlimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir.

Erzincan’ın İlçeleri

İlçemize bağlı 3 belde, 69 köy ve  116 Mezra bulunmaktadır. ilçemizin 2015  nüfus sayımında toplam nüfus 17 318 dır.

İlçemizin Tarihi ile ilgili kesin bilgi bulunmamakla birlikte 1190 yıllında Mama Hatun Tarafında kurulduğu söylenilir. Daha sonra birçok devlet hakimiyetini burada sağlanmıştır. Önceden Erzurum İlimize bağlan Tercan ilçesi 1938 yıllında Erzincan ilimize bağlandı.

Tercan Hangi Şehirde

Tercan Gezi Rehberi

Mama Hatun Türbesi: Bu türbe Saltuklu dönemine ait bir türbedir. 1192 yılında ölen Saltuklu Erzurum sahibesi Mama Hatun için yaptırılmıştır. Mimarı Ahlatlı Ebul-nema bin Mufad-dalü`l-Ahval`dır. Türbe, dairesel planlı mimari özelliği ile Anadolu türbe mimarisi içindeki tek özgün eser olarak dikkat çeker.

Mama Hatun Kümbeti

Kötür Köprüsü: Bu köprü tuzla suyu ile Karasu’nun birleştiği yerdedir. Tümü ile yontma taştan inşa edilen köprü günümüze sadece ayakları kalmıştır.

Kötür Köprüsü

Abrenk Kilisesi: İlçemize bağlı Üç pınar köyünde bulunan Vank tepesinde inşa edilmiştir. bu kilise aynı zamanda Vank kilisesi olarak da bilinir. Kapısında yazılan kitabeye göre kilise 1854 yazılıdır. Kilise ile birlikte burada bir şapel iki dikili taş bulunur. Bu taşlar mimari olarak dikkat çekici olup Selçuklulara aittir.

Abrenk Kilisesi

Pekeriç Kalesi: Bu kale ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Çadırkaya beldesinde bulunur. Bu kale yaklaşık 100 metre uzunluğunda bir kayada oluşur. Bu kayalardan oyulmuş oda, sarnıç, merdiven bulunur. Bu kalıntılara bakılarak buranın çok eski bir yerleşim yeri olduğuna karar verebiliriz.

Pekeriç Kalesi

Kefrenci Tapınağı: Bu tapınak ilçe merkezine bağlı Oğulveren köyünde bulunur. Mimari olarak Pers mimarisine benzemektedir. Yapılış tarihi ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.

Kefrenci Tapınağı

Oklu Baba: İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Çadırkaya beldesinde bulunur. Oklu baba savaş zamanında bu tepe de şehit olmuştur. oklu babanın ermiş olduğu söylenilir. Buraya ara ara yöre halkı gelip dua edip adak adarlar.

Oklu Baba

Ağ Baba: İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Akyurt köyünde bulunur. Ağaçlık ve mesire bir yerdir. Yöre halkı burayı kutsal bilmektedir. Burayı ziyaret edip kurban keserler.

Sonuç olarak bu şirin ilçemizin tarihi yapılarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ilçe de bulunan ve kutsal su kaynağı kabul edilen Kadıgöl’ü de ziyaret ediniz.

Tercan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz