Terelek Kaya Mezarı

Sinop ilimizin Durağan ilçesine bağlı Kemerbaçe Köyün sınırlarında olan Terelek Kaya Mezarı ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

Sinop Terelek Kaya Mezarı

Kaya mezarları ile ilgili önce kısa bir bilgi verelim. Kaya mezarları statüsü yüksek kişiler için yapılmış ve oyulup işlenmeye hazır mezarlardır. Bu mezarlar statüsü yüksek kişilere ait olduğu için değerli eşyaları ile birlikte gömülür. Bu yüzden korumalıdırlar. Bu mezarlar tuzaklarla doludur. Ayrıca bu mezarlar aile mezarı olup kişilerin aileleri ile ilgili bilgileri mezarın başında bulunur bu mezarlar dışlarında birçok süsleme bulunmaktadır. Bu mezarlar değişik bölgelerimizden olup birçok ilde bulunmaktadır. Bunlardan biri de Sinop ilimizdir. Bu ilimizde bulunan kaya mezarı Terelek Kaya Mezarıdır. Bu mezar m.ö 7. Yüzyılda yapıldığı söylenir. Bu mezar 3 farklı sütunda oluşur. Bunlar aşağıdan yukarıya doğru incelemektedir. Dışında birçok figür ve süsleme bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi bir insanla aslanın boğuşma figürüdür.

Terelek Kaya Mezarı Nerede
Terelek Kaya Mezarı Nerede

Sonuç olarak bu kaya mezarlardan yola çıkarak o dönemin yaşayış biçimlerini öğrenebiliyoruz. Siz de bu mezarları merak ediyorsanız buyurun sizi Sinop ilimize bekliyoruz.

Terelek Kaya Mezarı
Terelek Kaya Mezarı

Terelek Kaya Mezarı Nerede?

Terelek Kaya Mezarı, Sinop ilimizin Durağan ilçesine bağlı Kemerbaçe Köyün sınırlarında bulunur. Sinop il merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunur.

Terelek Kaya Mezarı Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz. Ya da Durağan ilçesine gelip burada köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here