Torbalı

İzmir il merkezine 45 km uzaklıkta bulan Torbalı İzmir’e bağlı bir ilçedir. Egenin en büyük sanayi tesislerine sahip olan Torbalı sanayi açısından gelişmiş bir ilçedir. Tarih sever ve araştırmacıların gözdesi olan Metropolis şehir kalıntıları Torbalı’da bulunmaktadır.

Torbalı Gezilecek Yerler

Metropolis Antik Kenti: Torbalı merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Yeniköy Ve Özbek köyünün arasında, bir tepe üzerine kurulu olan bir antik kenttir.

Antik dönemde İonia şehirleri arasında önemli bir yere sahip olan bu antik kent görülmeye değer yerlerdendir. Metropolis Antik Kenti; adını 5 km uzaklıkta Uyuzdere mevkiinde bulunan Meter Gallesia isimli Ana tanrıçaya ait kutsal mağaradan almıştır.

Bu antik kentte yaşayan zengin halkı tarafından şehir geliştirilmiş ve güzelleştirilmiştir. Bu antik kentte çok sayıda anıtsal yapılar bulunmaktadır. Kentte bulunan ve günümüzde hala kalıntıları mevcut olan tarihi yapıtları tek tek ele alalım.

Göz at ;

  1. Torbalı Gezilecek Yerler
  2. Torbalı Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. İzmir Gezilecek Yerler
  4. İzmir Gece Hayatı
  5. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  6. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  7. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  8. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Tiyatro: Metropolis Antik Kentin güney yamacında bulunan tiyatro; taştan yapılmış tiyatroların ilk örneğidir. MÖ 2. Yüzyılda yapılan tiyatro; günümüze sağlam olarak ulaşan eserlerdendir. Basamaklar halinde yapılan tiyatronun sahne kısmının zemini mavi ve beyaz mermerlerle kaplanmıştır.  Tarihi görüntüsü ve mimari yapısı ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Akropol :  Etrafı sur ile çevrilen akropol bölümünün içinde kentin koruyucu tanrısı Ares için yapılan bir tapınak bulunmaktadır.

Tapınak kalıntıları, taş kirişler, rahiplerin isimleri yazlı olduğu sütunlar ve bazı tarihi kalıntılar eşsiz ve tarihi görüntüleri ile şehrin akropol bölümünde bulunmaktadır.

Stoa : Antik Dönemde dinsel ve kültürel toplantılar ve ticari etkinler sırasında güneş ve yağmurdan korunmak için yapılan yapıtlara stoa denir.

Nerdeyse tüm antik şehirlerde bulunan stoa bölümü bu antik kentte MÖ 2. Yüzyılda inşa edilmiştir. Sütun üzerinde bulunan bir yazıda bu yapının yardımlar sonucu yapıldığı anlatılmaktadır.

Eski yapısı ile fuar alanlarını andıran bu yapı sütunlarda bulunan yazılar ile dikkat çekmektedir.

Teras Evler ve Hamam: Roma Dönemine ait teraslar halinde inşa edilen evler tiyatronun yanında bulunmaktadır. Evlerin duvarlarında bulunan freskler ve renkli taşlardan yapılan mozaikler oldukça dikkat çekicidir.

Roma mimarisini yansıtan hamamlar döşeme altında bulunan ısıtma sitemi ile hayretler içerisinde bırakan eserlerdendir.

Bouleuterion: Şehrin meclisi olan ve antik dönemde önemli kararların alındığı bir yerdir. Arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan ve dairesel oturaklardan oluşan bu yapı görülmeye değer eserlerdendir.

Kale: Antik kent içinde tiyatro dışında günümüze ulaşan en sağlam yapıdır. Helenistik Dönemde yapılan kale Bizans Döneminde güçlendirildiği için sağlam olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Heybetli görüntüsü ile antik kente can veren kale harika bir görüntü oluşturuyor.

Torbalı Kale
Torbalı Kale

Metroplois Antik kentinde bu tarihi ve mimari güzelliğe sahip yapılar arasında eşsiz bir tarihi yolculuk yapacaksınız. İzmir gezi listesinde olması gereken bir yer olan bu antik kent görüntüsü ve tarihi buluntuları ile sizi büyüleyecektir.

Torbalı Hangi Şehirde
Torbalı Hangi Şehirde
Torbalı Haritası
Torbalı Haritası
Torbalı Nerede Nasıl Gidilir
Torbalı Nerede Nasıl Gidilir
Torbalı
Torbalı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz