Tosya

Tosya Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Tosya ilçesi Kastamonu il merkezine 71 km uzaklıkta yer almaktadır.

Tosya İlçesi

Tosya ilçesi daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Tosya Nasıl Gidilir
Tosya Nerede
Tosya

Abdurrahman Paşa Camii

İlçe merkezinde yer almaktadır. Camii; Maraşlı Abdurrahman Paşa tarafından 1584 yılında inşa edilmiştir. Camii; 4 yarım bir ana kubbe ile örtülmüş, kesme taş ve tuğladan yapılmış, kare planı bir yapıdır. Abdurrahman Paşa Camii iç, dış mimarisi ve ince kalem işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Camii günümüzde ibadete açıktır.

Tosya İlçesi
Tosya Merkez

Dipsizgöl

Tosya ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Orman içinde yer lan muhteşem güzelliğe sahip bir göldür. Gölün orta kısımları çok derin olmasından dolayı bu adı almıştır. Gölün çevresinde Orman İşletme Müdürlüğüne ait dinlenme tesisleri ve konaklama yerleri bulunmaktadır.

Tosya Dipsiz Göl

Yeşilgöl

Toya ilçesine bağlı Sekiler Köyüne 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Tosya ilçe merkezine ise 25 km uzaklıktadır. Orman içinde yer alan göle çevresindeki ağaçların yeşilliği yansıması ile yeşil rengini alır. Göl yeşil renginden dolayı bu adı almıştır. Muhteşem bir görünüme sahiptir. Gölün çevresi piknik ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Tosya Yeşil Göl

Çukurhan

Tosya ilçe merkezine 25 km uzaklıkta yer alan mesire alanıdır. Harika ir tabiata sahip Çukurhan doğal piknik alanlarına, doğal kaynak sulara, yeşil alanlara, spor alanlara ve ağaçtan evlere sahiptir. Burada doğa ile iç içe güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca Tosya yöresine özgü olan ve gümeler olarak anılan ahşap ve kerpiçten yapılan özgün bir mimariye sahip bağ evlerini de görmenizi tavsiye ederim.

Tosya Hangi Şehirde
Tosya Haritası

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz