Türkiye'de Bulunan Cam Teraslar

Ülkemiz doğusu ile batısı, kuzeyi ve güneyi ile adeta bir cennet ülkedir. Her yerin kendine göre doğal güzelliği ve tarihi yapıları bulunur. Bunlardan biri de şüphesiz son yıllarda popüler olan cam teraslarıdır. Bu cam terasları sayesinde güzellikleri daha yakında keşfetme imkanına sahip olabiliyoruz. İşte ülkemizde bulunan cam terasları…

1-Safranbolu Kristal Teras-Karabük

Safranbolu Kristal Teras

Safranbolu İlçemizde bulunan bu kanyon 80 metre yükseklikte bulunur. Aşağıda bu terasa baktığınızda bile heyecanlanıyorsunuz. Bu terasa çıktığınızda bütün Tokatlı kanyonu ayaklarınızın altında kalıyor. Burada müthiş fotoğraflar çekilebilirsiniz. Tabanı çok dayanaklı camdan yapılmış 75 ton kaldıracak güçtedir. Fakat buradaki görevliler en fazla 30 kişiye izin veriyor. Yükseklik korkusu olanların buraya çıkarken birkaç kere düşünmesini tavsiye ediyorum. Bu terasa çıkarken kendinizi kuş gibi hissediyorsunuz. Altınızdaki cam olduğunda aşağısı tüm çıplaklığı ile görünmektedir.

2-Hatila Vadisi Cam Seyir Terası-Artvin

Hatila Vadisi Cam Seyir Terası

Artvin il merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Sıkıldım Kayası mevkisinde 490 metre rakımda Hatila Deresi’nden ise 220 metre yükseklikte sarp kayalıklar üzerinde inşa edilmiştir. 2016 yıllında ziyaretçilerine açılan cam teras ülkemizin en yüksek cam teras özeliğine sahiptir. 7 metre uzunlukta, 7,5 metre genişlikte ve 50 metrekare cam alana sahip bu cam terasa çıkmak için cesaret gerekir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi ziyaret ediyor. Yolunuz düşerse Artvin manzarasını ve güzelliklerini bu cam teras üzerinde izleyebilirsiniz.

3-Tillo kalesi ve Cam Terası-Siirt

Tillo kalesi ve Cam Terası

Siirt ili, Tillo ilçe sınırında bulunan Tillo kalesi ve Cam Terası, Tillo Kaymakamlığı, Tillo Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA)’nın ortaklaşa inşa edip 2016 yıllında hizmete açılmıştır. Bu Cam teras Ülkemizde bulunan birkaç tane cam terasından biridir. Bu cam teras sayesinde Siirt ili ve Tillo ilçesi yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Tillo Kalesi ise Osmanlı Döneminde inşa edilen tarihi bir kaledir. Bu kale yapılış itibariyle pek ışık görmez. Bu nedenle kale üzerinde Cam teras inşa edilmiştir. Bu Cam Teras sayesinde şehrin harika manzarasını oturduğunuz yerde izleyebilirsiniz. Bölgede benzeri bulunmayan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4-Ulubey kanyonu Cam Terası-Uşak

Ulubey kanyonu Cam Terası

Uşak ili, Ulubey ilçe sınırında bulunan Ulubey kanyonu Cam Terası, 2015 yıllında Ulubey Kaymakamlığı tarafından hizmette açılmıştır. Burada 300 metrekarelik bir kafeterya ve 135 metrekarelik camdan oluşan seyir terası  görülmeye değerdir. Buraya çıkıp Dünya’nın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu’nun manzarasını izleyebilirsiniz.

5-Çankırı Cam Seyir Terası

Çankırı Cam Seyir Terası

Çankırı kent sınırları içresinde bulunan Cam Seyir Terası, Çankırı Belediyesi tarafında kale yenileme çalışmaları ile birlikte ülkemizin en büyük Cam terası inşa edilmiştir. Burası aynı anda 30 kişi alabilmektedir. 100 metre yüksekliğe sahip cam seyir terası Zemininde üç adet 76 metrekare yüzey alanı olan temperli 10+12+12 mm lamine cam kullanılmıştır. Yine güvenlik için Cam Terasın üzerinde 110 santim yükseklikte korkuluklar bulunmaktadır. Buraya çıkıp Çankırı’nın muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

6-Azdavay Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası-Kastamonu 

Azdavay Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası-Kastamonu

Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı Karakuşlu Köyü sınırlarında bulunur. 450 metre yükseklikte bulunan bu terasta  yaklaşık kanyonun 7 km ötesini izleyebilirsiniz. Boyu 15 eni 10 metre olan bu teras daha hizmete açılmamıştır. Yapım aşamasında olup yapımı devam edilmektedir. Bu cam teras tamamlandığında birçok yönüyle ilklere imza atacaktır.

Göz at;

  1. Safranbolu Kristal Teras
  2. Hatila Vadisi Cam Seyir Terası
  3. Tillo kalesi ve Cam Terası
  4. Ulubey kanyonu Cam Terası
  5. Çankırı Cam Seyir Terası
  6. Azdavay Çatak Kanyonu Cam Seyir Terası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here