Ulubey Kanyonu-Uşak

Ulubey denince hepimizin aklına farklı şeyler gelebilir. Belki birçok kişi ilk defa ismini duyuyordur. Ulubey ilçesi sadece Ülkemizde değil dünyaca ünlü bir şeye sahiptir. Belki birçoğumuz bilmiyoruz. Bende buraya gidince öğrendim. Aslında suç bizim değil ülkemizde olan güzellikleri yeteri derecede tanıtamıyoruz. Evet ilçemizde bulunan Ulubey Kanyonu Türkiye’nin en büyük dünyanın ise ikinci büyük kanyonu dur.

Ulubey Kanyonu’na Nasıl Gidilir

Ulubey ilçesi Uşak ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Yada çevre il ve ilçelerden direk buraya ulaşım sağlanabilir.

Uşak’ın İlçeleri

Ulubey ilçesi 2 Eylül 1922 tarihinde Yunan işgalinde kurtulmuştur. Her yıl bu tarihte kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır. Ulubey 1953 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olur. Uşak iline bağlanır.  İlçe 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 13.371’dır.

Gizli Hazine Ulubey Kanyonu

Ulubey’de Gezilecek Yerler

1-Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu hangi ilçede

İlçemizde bulunan bu kanyon sadece ülkemiz için değil dünyaca önemli bir kanyondur. Bu kanyon ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Bu kanyon daha önce pek bilinmese de son yıllarda yapılan hizmetlerle burası yavaş yavaş tanıtılmaya başlandı. İlçemizde Ulubey Çayı ve Banaz çayı boyunca irili ufaklı birçok kanyon bulunmaktadır. kanyonun toplam uzunluğu 75 km’ye ulaşmaktadır. Bu kanyon sayesinde burada bulunan bütün kanyonlar saklı bir cennete dönüştü. Kanyonda ilçenin jeolojik özelliğinden dolayı kanyonda her türlü meyve ve sebze yetişmektedir. Kanyonda gezintiye çıkmalısınız bu yeşilliklerin içinde gezmekle bitiremezsiniz. Ülkemizde bulunan bu saklı cennete birde Cam teras kavuşunca güzelliğine güzellik katmıştır. 2005 yıllında açılan bu Cam Terasla kanyona ayrı bir renk katmıştır. Bu cam terasa çıkınca bütün kanyon ayaklarınızın altında kalmaktadır. Müthiş bir manzara keyfi yaşayabilirsiniz. Buradan kanyonun tümüne hakim noktadasınız keyfinizce fotoğraf çekebilirsiniz. Yalnız yerden 150 metre yüksekliktedir. Yükseklik korkusu olanlar buraya gelmeden düşünerek cam terasa gelsin. Bu kanyona gelmek isteyen il merkezine yaklaşık 29 km uzaklıktadır. Grup şeklinde gelinebilir. Konaklama olarak Uşak merkezde yada Ulubey’de konaklanabilir. İsteyen olursa burada bulunan Bungalov evlerde kalabilir. Yâda isteyen olursa burada çadır kurabilir. Yaz mevsiminde sevdiğiniz kişileri yanınıza alıp bu kanyonu keşfetmeye gelmelisiniz. Burayı kesinlikle yaşamalısınız.

Ulubey Kanyonu
Ulubey Kanyonunda Cafe
Ulubey Kanyonu’nda Cam Teras

2-Ulubey Blaundus Antik Kenti

Ulubey Blaundus Antik Kenti Nerede

Uşak ilimize 40 km uzaklıkta bulunur. bu antik kent ilçemize bağlı Sülümenli köyün sınırlarında bulunur. etrafı derin vadilerle çevrili bu kent tarih boyunca önemini korumuştur. Büyük İskender’in Anadolu seferinde sonra Makedonyalılar tarafında kurulmuştur. Kent daha sonra Romalıların eline geçmiştir. Bu dönemde daha çok önem kazanmıştır. Bu kent günümüzde de birçok kalıntı bulunmaktadır. bu antik kent 1. Derece sit alanıdır. Kentte kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunmaktadır. yolunuz düşerse mutlaka bu antik kenti ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Ulubey Blaundus Antik Kenti
Ulubey Blaundus Antik Kenti-Uşak

3-Taş Köprü

İlçemizde bağlı İn Köyünde bulunur. köyde bulunan han ile aynı tarihte inşa edilmiştir. yani 16. Yüzyılda olduğu söylenilir. Tek gözlü olan köprü uzun yıllardır. Yöre halkına hizmet etmektedir. Köprünün uzunluğu: 8 metre, genişliği 3 metre ve yüksekliği ise 5 metredir.

Taş Köprü

4-Kervansaraya(Han)

İlçemize bağlı İn Köyündedir. Taş köprü ile birlikte 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Önceleri toprak ile örtünmüşse de daha sonra kiremitle örtünmüştür. Köroğlu dizisinin bazı sahneleri bu Han’da çekilmiştir. Yolunuz düşerse köprü ile birlikte burayı da ziyaret edebilirsiniz.

Kervansaray

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz